Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod: Coop rajas logistikakeskuse katusele suurima päikesepaneelide pargi

Coop rajas oma uue logistikakeskuse katusele päikesepaneelide pargi, mis on suurim omataoline Eestis. Keskmiselt võiks see katta kuni poole Eesti suurima logistikakeskuse kahemegavatisest energiavajadusest.

Päikesejaam võimsusega üks MW, koosneb 3456 päikesepaneelist ja laiub Coopi uue logistikakeskuse kõige kõrgema osa ehk tavalao katusel lennuvälja taga Rae vallas Soodevahel.

Eesti suurima logistikakeskuse aastane energiatarve on suur: 350 kauplust üle Eesti varustav keskus tarvitab kuus kaks megavatti energiat. Päikesepaneelide efektiivsus sõltub teadagi päikese hulgast, ent Eesti keskmisi arvesse võttes loodab Coop päikesepaneelidest katta keskmiselt kuni poole oma logistikakeskuse vajadusest.

Logistikakeskuses kulub enim energiat külmutusseadmete tööks, energiat vajavad samuti ventilatsiooni- ja kütteseadmed. Päikeseenergia võimaldab olulist kulude kokkuhoidu.

Paneelid on valmistatud kõige kaasaegsema tehnoloogiaga ja osteti Saksamaalt. Coop tehingu maksumust ei avaldanud, ent arvutuste kohaselt peaks see end ära tasuma viie kuni seitsme aastaga.

"Me saime selle soodsalt, kusagil 20 protsenti soodsamalt, kui olime arvestanud," ütles Coop Eesti juhataja Jaanus Vihand.

Kogu energia, mida Coop päikesepaneelide abil toodab, kasutatakse ära logistikakeskuses, tagasi võrku energiat müüma ei hakata.

Eraldi pesu nanokattega paneelid ei vaja, suurem vihm on hoolduseks piisav.

Erinevaid päikeseenergialahendusi on Eestis kasutatud mitmes tööstuspargis, nende võimsus jääb 250– 350 kilovati piiresse, seega on Coopi rajatud päikesejaam kolm kuni neli korda tavalistest tööstuslikest päikeseparkidest suurem.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: