HKScan Estonia sai loomade väärkohtlemise eest noomida ka mullu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1504067100000 | amCalendar}}
HKScanile kuuluv Rakvere lihakombinaat.
HKScanile kuuluv Rakvere lihakombinaat. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tibuskandaali keskmesse sattunud lihatööstusettevõte HKScan Estonia sai loomade väärkohtlemise eest noomida ka mullu.

Veterinaar- ja toiduameti kontrollaktist selgub, et 26. oktoobril toodi HKScanile kuuluva Rakvere lihakombinaadi tapamajja 70 siga, kelle hukkamine lükkus edasi masina rikke tõttu. 17 siga tapeti päev hiljem, 53 siga ülejärgmisel päeval, kirjutas Eesti Ekspress.

„Selle aja jooksul sigu ei söödetud, millega rikuti loomade heaolu,“ tähendas veterinaar- ja toiduameti inspektor ettekirjutuses. Amet tuvastas, et tapaliini parandamise ajal hoiti loomi näljas, sest eriolukordadeks varutud loomasööt oli riknenud. Tapamaja töötajad pidasid paremaks loomi siis üldse mitte toita.

HKScani kvaliteedijuht Priit ­Dreimann ütleb pärast Ekspressi käsutuses oleva kontrollaktiga tutvumist, et tegemist oli erandliku juhtumiga. Tapaliini tabas vahetult enne tööpäeva lõppu rike ning töö seiskus tööpäevaks. Järgmisel hommikul asusid tehnikud probleemi lahendama, pärastlõunaks saadi masin töökorda ning sigu hakati taas hukkama.

Ettevõte: juhtum ei kordu

HKScan Estonia juhatuse esimehe Anne Mere sõnul oli Rakvere lihatööstuse tapamajas möödunud aastal aset leidnud rikkumine kahetsusväärne juhtum ning tema sõnul on tänaseks tehtud juba kõik vajalik selleks, et selliseid olukordi tulevikus ei tekiks.

Mere sõnul on toiduhügieeni ja loomade heaolu järelevalveks lihatööstuses igapäevaselt kohal veterinaar- ja toiduameti ametnikud, kes viivad regulaarselt läbi ka erikontrolle. 

„Aastatel 2012-2016 on amet teinud 49 erikontrolli, mille käigus tehtud ettekirjutustest on loomade heaolu puudutanud vaid üks. Kahtlemata on ka üks juhtum liiga palju, kuid kinnitan, et see probleem on tänaseks lahendatud,“ rõhutas Mere.

Esiteks on tema sõnul tagatud, et tapamajas oleks alati eriolukordadeks varutud sööt, mida hoitakse niiskuskindlas ruumis. Teiseks kontrollitakse sööda heakorda perioodiliselt, et ära hoida selle kvaliteedilangus mistahes muul põhjusel.

„Kolmandaks oleme oma tööprotseduure täpsustanud, et informatsioon kvaliteetse sööda puudumisest jõuaks edaspidi õigeaegselt töötajateni, kes saavad operatiivselt uut sööta hankida. Seega plaan B on paigas ja see on 100% vettpidav,“ kinnitas Mere.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: