Putin hoiatas "katastroofi" eest Põhja-Korea tuumaküsimuse asjus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1504596720000 | amCalendar}}
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kui Põhja-Korea tuumaprogrammi asjus diplomaatilise lahenduseni ei jõuta, siis ähvardab maailma "katastroof", ütles Vene president Vladimir Putin teisipäeval.

"Ainult sanktsioonide rakendamine selles olukorras on kasutu ja ebapiisav," ütles Putin pärast Hiinas toimunud majandusühenduse BRICS kohtumist.

"Kõik see võib viia planeediülese katastroofini ja paljude ohvriteni," lisas riigipea.

Putin ärgitas Põhja-Korea tuumakriisi osapooli dialoogile ning ärgitas riige tegevuste eest, mis võivad olukorda veelgi pingestada.

Putini sõnul on väga oluline, et kõik osapooled, kaasa arvatud Põhja-Korea, ei seisaks silmitsi "ähvardustega hävingust" ning hakkaksid "sammuma mööda koostöö rada".

"Sõjalise hüsteeria üleskütmine sellises olukorras puudub igasugune loogika," ütles Putin. "See on tee eikuhugi."

Põhja-Korea tegi pühapäeval oma kõigi aegade võimsaima tuumakatsetuse. Arvatakse, et katsetati vesinikupommi, mis on mõeldud kasutamiseks kaugmaaraketi lõhkepeana.

Lavrov manitseb Tillersoni end Põhja-Korea asjus talitsema

Vene välisminister Sergei Lavrov manitses teisipäeval USA kolleegi Rex Tillersoni mitte tunnetele järele andma, vaid end Põhja-Korea asjus vaos hoidma.

USA on hoiatanud Pyongyangi tõsise sõjalise vastuse eest.

Vene välisministeeriumi teatel vestles Lavrov teisipäeval telefonitsi Tillersoniga ning rõhutas, et tuumakriisi rahumeelseks lahendamiseks tuleb kasutada diplomaatilisi ja poliitilisi vahendeid.

Ta ütles, et Moskva on valmis kaaluma USA resolutsioonikava ÜRO Julgeolekunõukogule, milles taunitakse Põhja-Korea tuumakatsetust, kui võetakse arvesse tema vastuseis sõjaliste vahendite kasutamisele.

Vene saadik: Põhja-Korea vastu sanktsioonid ei aita

Vene suursaadik ÜRO-s ütles teisipäeval, et headest kavatsustest hoolimata ei ole sanktsioonidest Põhja-Korea puhul kasu ja Moskva arvates peaks uus resolutsioon keskenduma kriisi poliitilisele lahendusele.

Diplomaat Vassili Nebeznia sõnul soovib Venemaa viidet poliitilise dialoogi vajadusele.

Ta ütles ÜRO peakorteris ajakirjanikele, et ainus sellesuunaline algatus on praegu Vene-Hiina ettepanek Põhja-Korea tuuma- ja raketikatsetuste lõpetamiseks tingimusel, et USA ja Lõuna-Korea teevad lõpu ühistele sõjaväeõppustele.

Venemaa tervitab teisigi algatusi, lisas saadik, märkides, et Šveits on pakkunud end vahendajaks. "Kui see toimib, on meil hea meel."

USA suursaadik Nikki Haley ütles Põhja-Korea pühapäevase tuumakatsetuse peale kokku kutsutud erakorralisel julgeolekunõukogu istungil, et Ühendriigid tahavad võtta järgmiseks esmaspäevaks vastu uue ÜRO resolutsiooni, mis sisaldaks senisest karmimaid sanktsioone.

Nebenzia arvates on aeg pisut lühike, aga ta rõhutas ka, et sõjalised variandid tuleb arutelust välistada.

Vene diplomaadi sõnul teeks majandussanktsioonid kahju tavalistele korealastele, aga mitte tuuma- ega raketiprogrammile.

Allikas: AFP - AP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: