Türgi: lahang kinnitab keemiarelva kasutamist Süürias

{{1491471780000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Keemiarünnaku ohvrite matused Idlibi provintsis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Türgi teatas neljapäeval, et Loode-Süürias mässuliste linnale sooritatud rünnakus hukkunud inimestest kolme lahkamine kinnitab, et president Bashar al-Assadi režiim kasutas keemiarelvi, vahendas riigimeedia. Kannatanuid ravivate Türgi arstide sõnul said ohvrid sariinimürgituse.

"Kolmele Idlibist toodud surnukehale tehti lahkamine. Selle tulemused kinnitavad, et kasutati keemiarelvi," ütles justiitsminister Bekir Bozdag.

"See teaduslik uurimine kinnitab ka, et Assad kasutas keemiarelvi," lisas minister.

Lahang tehti Adana provintsis ning selle viisid läbi Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ja Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) ametnikud, lausus Bozdag.

Kannatanuid ravivad Türgi arstid ütlesid, et Süürias teisipäeval aset leidnud rünnaku ohvrid said sariinimürgituse.

"Vastavalt esialgse analüüsi tulemustele, hingasid kannatanud sisse keemilist ainet sariini," teatas Türgi tervishoiuministeerium.

Türgi haiglatesse saadeti 34 mürgigaasi ohvrit, kellest kolm on surnud.

Senistel andmetel sai teisipäeval Süüria loodeosas Idlibi provintsis mässuliste alal Khan Sheikhuni linnas arvatavas keemiarünnakus surma vähemalt 86 inimest, kaasa arvatud kümneid lapsi. Kannatanuid on üle saja.

Türki toodi ravile 32 rünnakus kannatada saanud inimest, kolm neist suri haiglas.

Assadi peamise liitlase Venemaa sõnul tabas Süüria õhulöök linnas "terroristide ladu", kus väidetavalt ladestati mürkkemikaale.

Erdogan süüdistas Süüria keemiarünnakus "mõrtsukas Assadi"

Türgi president Recep Tayyip Erdogan süüdistas kolmapäeval keemiarünnakus Süüria valitsust ja nimetas president Bashar al-Assadi otsesõnu "mõrtsukaks".

"Hei, mõrtsukas Assad, kuidas sa mõtled nende needusest pääseda?" küsis Erdoğan Türgi lääneosas Bursas rahvakogunemisel ja lisas, et üle 100 inimese, sealhulgas palju lapsi, "sai keemiarelvamärtriks".

Erdogan taunis ka maailma väidetavat vaikimist. "Maailm vaikib, ÜRO vaikib. Kuidas teid selle eest vastutama panna?"

Süüria välisminister: me ei kasutanud ega kasuta ka tulevikus keemiarelvi

Süüria relvajõud ei kasutanud ega kasuta ka tulevikus keemiarelvi, teatas välisminister Walid Muallem neljapäeval.

"Rõhutan teile veelkord: Süüria sõjavägi pole kasutanud, ei kasutanud ega kasuta ka tulevikus taolisi relvi. Mitte ainult meie enda rahva, vaid isegi ka terroristide vastu, kes ründavad meie tsiviilisikuid oma miinipildujamiinidega," lausus Muallem.

"Süüria armee esimene õhurünnak oli sel päeval (teisipäeval) kell 11.30 ja sellega rünnati Al-Nusra Rindele kuuluvat relvahoidlat, mis sisaldas keemiarelvi," ütles Muallem.

Al-Nusra, praeguse nimega Fateh al-Shami Rinne oli varem Al-Qaeda Süüria haru ning on äärmusrühmituse Islamiriik (IS) suurim džihadistlik vastane.

"Al-Nusra Rinne ja IS ja teised organisatsioonid hoiavad jätkuvalt keemiarelvi linnades ja elupiirkondades," lisas ta.

Damaskus peab saama tagatise, et Idlibi provintsis aset leidnud väidetava keemiarünnaku uurimismissioon on erapooletu ja mitte politiseeritud, jätkas Süüria välisminister Muallem.

Süüria kogemused varasemate missioonidega ei "ole just julgustavad", märkis ta.

Uurimismissioon peab startima Damaskusest ja jääma Türgi mõjuväljast kaugele, rõhutas minister pressikonverentsil.

Vastuseks küsimusele, kas Süüria oleks nõus rahvusvahelise uurimisega, ütles Muallem, et "kui me oleme kindlad, et meil on neile küsimustele veenvad vastused, anname teile vastuse".

Ta lisas, et Süüria esitab ÜRO-le luureandmed "terroristide" keemiarelvatranspordist Iraagi ja Süüria vahel.

Iisrael: keemiarünnakuks andis korralduse Assad

Süüria ohvriterohkeks keemiarünnakuks andis korralduse Süüria president Bashar al-Assad, ütles Iisraeli kaitseminister neljapäeval.

Avigdor Liebermani sõnul on ta rahvusvahelise meelepaha kaasa toonud rünnaku korraldajas "sada protsenti kindel".

Tõendusmaterjali oma seisukoha kaitseks minister ei esitanud.

Iisraeli ministri sõnul on Süüria relvakonflikti lahendamine rahvusvahelise kogukonna vastutus.

Peaminister Benjamin Netanyahu tegi üleskutse sammudeks Süüria keemiarelvadest vabastamiseks.

Iisrael pole sekkunud otseselt kuus aastat kestnud Süüria kodusõtta, kuid on tunnistanud õhulööke islamiliikumise Hezbollah' relvasaadetiste vastu. Iisraeliga 2006. aastal sõjas olnud šiiitlik Hezbollah toetab Süüria relvakonfliktis režiimivägesid.

USA suursaadik ÜRO-s kritiseeris teravalt Venemaa Süüria-hoiakut

USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley kritiseeris kolmapäeval teravalt Venemaa suutmatust ohjeldada oma liitlast Süüriat seoses ohvriterohke arvatava keemiarünnakuga, milles hukkus ka kümneid lapsi ja naisi.

"Kui palju lapsi peab veel surema, enne kui Venemaa hakkab hoolima?" ütles Haley ÜRO Julgeolekunõukogus alanud erakorralisel istungil, mis kutsuti kokku, et arutada teisipäevast rünnakut Idlibi provintsis asuvale ja mässuliste kontrolli all olevale linnale.

"Kui ÜRO ei saa järjekindlalt hakkama oma kohustusega tegutseda kollektiivselt, siis riikide elus on aegu, mil me oleme sunnitud ise midagi ette võtma," lisas ta.

Prantsuse välisminister ärgitab Süüria rahukõnelusi jätkama

Prantsuse välisminister Jean-Marc Ayrault kutusb Süüria rahukõnelusi jätkama, kuid nõuab president Bashar al-Assadi valitsuse üle kohtumõistmist väidetava keemiarünnaku tõttu.

Ayrault ütles neljapäeval telekanalile CNews, et esikohale tuleks seada uus ÜRO resolutsioon ja Süüria rahukõnelused, mitte tormata taas sõjaliselt sekkuma.

"Prantsusmaa püüab ikka rääkida oma partneritega (ÜRO) julgeolekunõukogus, eriti Venemaaga," ütles ta.

President François Hollande kutsus kolmapäeval kehtestama keemiarünnaku eest uusi sanktsioone Süüria riigipea Bashar al-Assadi valitsuse vastu.

Hollande kutsus ÜRO julgeolekunõukogu "alustama kohest juurdlust" ning juurdluse järel kehtestama Süüria režiimi vastu uusi sanktsioone.

Trump on Süüria keemiarünnaku tõttu raske valiku ees

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval Jordaania kuningaga ühist pressikonverentsi andes, et äsjane keemirarünnak Süürias ületas tema jaoks "mitmeid piire" ning tema suhtumine Süüria valitsusse ja president Bashar al-Assadisse on "väga palju" muutunud, vahendas Politico.

Trumpi administratsiooni esindajad teatasid alles märtsi lõpus, et kuigi Assadi näol on tegu türanni ja sõjakurjategijaga, pole tema kukutamine iseenesest USA peamiseks eesmärgiks Süürias, vaid kõigepealt on küsimuseks ISIS-e hävitamine.

Lisaks süüdistas ta oma eelkäijat Barack Obamat selles, et viimase tegevusetus olevat Süüria halva olukorra põhjuseks.

Samas ei täpsustanud Trump kolmapäeval, mida ta ise Süüria asjus edaspidi teha kavatseb.

Analüütikute hinnangul on Trump väga keerukas olukorras, sest siis, kui Obama oli president, kutsus Trump teda üles mitte mingil juhul Süürias sõjaliselt sekkuma. Vabariiklased on aga järjekindlalt süüdistanud Obamat hoopis selles, et viimane sekkumisest loobus. Kolmapäeval kordas Trump pigem vabariiklaste sõnu ja märkis, et kui Obama keemirelva kasutamise asjus Assadi jaoks "punase joone" kehtestas ja järgmise keemiarünnaku korral oma ähvardust siiski ellu ei viinud, andis see Süüria režiimile vaba tee edasisteks keemiarünnakuteks.

Seega, kui Trump otsustab sõjaliselt sekkuda, läheb ta vastuollu enda kunagiste seisukohtadega ning teeb seda, mille kavandamise eest ta valimiskampaania ajal kritiseeris oma konkurenti Hillary Clintonit. Samuti ei meeldiks USA suurem sõjaline roll Lähis-Idas paljudele Trumpi valijatele, kes ootavad presidendilt pigem riigi siseporbleemide lahndamist. Kui aga Trump jätab Süüria keemiarünnakule reageerimata, kordaks ta justkui Obama nõrgaks peetud poliitikat.

Moskva: USA-l puuduvad objektiivsed andmed Süüria rünnaku kohta

USA süüdistused Süüria režiimi väidetava keemiarünnaku kohta ei tugine "objektiivsele" informatsioonile, väitis Kreml neljapäeval.

"Ükskõik, mis andmed ka meie USA ning teiste riikide kolleegidel võivad olla, ei saa need tugineda objektiivsetele allikatele või asitõenditele," ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov, kelle sõnul oli rünnak Khan Sheikhunis "koletislik kuritegu".

"Me peame vajalikuks palju läbimõeldumat lähenemist ning ei usu, et on võimalik anda järele kiireloomulistele järeldustele Süürias Idlibi provintsis toimunu suhtes," ütles Kremli pressiesindaja.

"See oli sündmuste väga ähvardav areng, väga ohtlik ja koletislik kuritegu," lisas Peskov.

"Kellelgi ei saa olla realistlikku, kinnitatud informatsiooni," sõnas ta.

Valge Maja süüdistab keemiarünnakus Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimivägesid. Moskva väitel tabas Süüria õhurünnak Khan Sheikhunis mässuliste laohoonet, kus hoiustati mürgiseid aineid.

Saksamaa tervitab Trumpi jõulist reaktsiooni Süüria keemiarünnakule

Saksamaa tervitas neljapäeval USA presidendi Donald Trumpi jõulist hukkamõistu Süüria keemiarünnakule.

Saksa välisminister Sigmar Gabriel ütles, et Trumpi kolmapäevane kriitika Süüria presidendi Bashar al-Assadi aadressil on väga positiivne.

Ta seletas, et Euroopa riikidele tegid muret USA varasemad seisukohavõtud, milles öeldi, et Assadi ametist lahkumine ei ole nii tähtis kui võitlus äärmusrühmitusega ISIS.

"Terrorivastase sõja kõrval on täpselt sama tähtis saavutada Süürias põhiseadusreform ja vabad valimised ja loomulikult ei saa see tähendada, et Assad jääb alatiseks võimule," ütles Gabriel.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: