Põhja-Korea tulistas taas raketi üle Jaapani

{{1505441220000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Põhja-Korea tulistas reedel taas välja raketi, mis lendas üle Jaapani, teatasid Soul ja Tokyo.

Rakett saadeti teele Pyongyangi lähedalt.

ÜRO Julgeolekunõukogu kiitis esmaspäeval heaks kaheksanda sanktsioonidepaketi Põhja-Koreale seoses järjekordse tuumakatsetusega ning keelatud raketi- ja tuumaprogrammiga.

Reedel lendas Põhja-Korea rakett üle Jaapani Hokkaido saare Vaiksesse ookeani. Jaapani hoiatussüsteem registreeris lennu kell 07.06 hommikul. Rakett kukkus alla umbes 2000 kilomeetrit Hokkaidost idas.

Lõuna-Korea kaitseministeeriumi teatel lendas Põhja-Korea rakett umbes 3700 kilomeetrit ja tõusis kuni 770 kilomeetri kõrgusele.

Põhja-Korea tulistas ka 29. augustil üle Jaapani keskmaaraketi Hwasong-12.

Abe: Jaapan ei talu Põhja-Korea provokatiivset tegevust

Jaapani peaminister Shinzo Abe rõhutas reedel, et Tokyo ei talu kunagi Põhja-Korea ohtlikku provokatiivset tegevust, mis seab ohtu maailma rahu.

"Me ei saa kunagi taluda, et Põhja-Korea tallub hoolimatult jalge alla rahvusvahelise kogukonna tugeva, ühtse tahte liikuda rahu suunas, mida on näidanud ÜRO resolutsioonid, ning sai taas hakkama selle häbiväärse teoga," ütles Abe ajakirjanikele.

Abe palus ÜRO Julgeolekunõukogul koguneda reedel erakorralisele istungile ja rõhutas: "Nüüd on rahvusvahelisel kogukonnal aeg olla ühtne."

USA kutsus Hiinat ja Venemaad Põhja-Koread ohjeldama

USA kutsus Hiinat ja Venemaad astuma otseseid samme Põhja-Korea ohjeldamiseks pärast seda, kui Pyongyang tulistas keskmaaraketi üle Jaapani Vaiksesse ookeani.

"Hiina varustab Põhja-Koread suurema osa naftaga. Venemaa on Põhja-Korea sunnitööliste suurim tööandja," ütles USA välisminister Rex Tillerson avalduses.

"Hiina ja Venemaa peavad näitama oma sallimatust selliste järelemõtlematute raketistartide suhtes, astudes ise otsesamme," sõnas ta.

Mogherini: Põhja-Korea raketikatsetus on "pöörane provokatsioon"

Põhja-Korea raketikatsetus, mille käigus tulistati rakett üle Jaapani territooriumi, on "pöörane provokatsioon", sõnas Euroopa Liidu välispoliitika juht reedel.

"Tänane Korea Rahvademokraatliku Vabariigi (Põhja-Korea) ballistilise raketi tulistamine teistkordselt üle Jaapani on pöörane provokatsioon," ütles Federica Mogherini.

Mogherini rõhutas, et EL kavatseb Pyongyangile kehtestatud sanktsioone laiendada.

"Kuigi Põhja-Koreale kehtivad EL-i piirangumeetmed on juba karmimad kui meetmed ühegi teise riigi vastu, teeme tööd uute autonoomsete EL-i meetmete nimel."

"See kõige hiljutisem katsetus kiirendab meie tööd veelgi," lisas Mogherini

EL teatas hiljem, et laiendab Põhja-Korea sanktsioone veel ühele isikule ning kolmele Põhja-Korea valitsuse ja sõjaväe osakonnale.

Reedel tulistatud rakett lendas kaugemale kui ükski varasem Põhja-Korea rakett. Katsetus viidi Pyongyangi teatel läbi vastuseks ÜRO Julgeolekunõukogu sel nädalal kehtestatud uutele sanktsioonidele.

Nõukogu kehtestas esmaspäeval Põhja-Koreale riigi ballistiliste rakettide ja tuumarelvaprogrammi tõttu kaheksanda sanktsioonidepaketi.

Sanktsioonidega loodetakse piirata Põhja-Korea sissetulekut, pidurdada riigi tuuma- ja raketiprogrammi ning tuua Pyongyang läbirääkimistelaua taha.

L-Korea ja Jaapani liider arutasid vastust P-Korea raketikatsetusele

Lõuna-Korea president Moon Jae-in arutas Jaapani peaministri Shinzo Abega kahe riigi vastust Põhja-Korea reedesele raketikatsetusele, teatas Soul.

Liidrid kavatsevad koos otsida uusi "rangeid ja efektiivseid meetmeid", mille kehtestamist Põhja-Koreale arutatakse järgmisel nädalal toimuval ÜRO peaassambleel.

Moon ütles vestluses, et mõistab jaapanlaste muret Põhja-Korea reedese raketikatsetuse pärast.

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: