Soul kahtlustab Põhja-Korea valmistumist uueks raketistardiks

{{1504510200000 | amCalendar}}
Foto: AFP/SCANPIX

Põhja-Korea näib valmistuvat ballistilise raketi, võimalik, et mandritevahelise raketi väljatulistamiseks, teatas Lõuna-Korea kaitseministeerium esmaspäeval.

Ministeeriumi teatel on "alates pühapäevast pidevalt registreeritud märke, et Põhja-Korea valmistub uueks ballistilise raketi stardiks".

Ministeerium ei täpsustanud, millal võiks raketistart nende hinnangul aset leida.

Tänavu juulis korraldas Põhja-Korea kaks mandritevahelise ballistilise raketi starti.

Lisaks teatas Lõuna-Korea kaitseministeerium, et tugevdab koos USA-ga vastuseks Põhja-Korea pühapäevasele tuumakatsetusele Lõuna-Korea raketitõrjesüsteemi.

Lõuna-Koreasse on juba paigutatud THAAD-raketitõrjesüsteem. Ministeeriumi teatel paigaldatakse vastuseks "Põhja-Koreast lähtuvale kasvavale tuuma- ja raketiohule peagi ajutiselt veel neli raketiheitjat".

THAAD (lõppfaasi suure kõrguse maa-alakaitse - Terminal High Altitude Area Defense) on mobiilne süsteem hävitamaks ballistilisi lühi- ja keskmaarakette nende lennu lõppfaasis, sekundeid enne sihtmärgi tabamist.

Raketil puudub lõhkeaine, kasutatakse kokkupõrke kineetilist energiat.

Põhja-Korea tuumakatsetuse võimsus võis olla umbes 50 kilotonni

Põhja-Korea pühapäevase tuumakatsetuse võimsus oli hinnanguliselt 50 kilotonni, ütlesid Lõuna-Korea kaitseministeeriumi ametnikud esmaspäeval parlamendis.

Kui hinnang tõele vastab, oli katsetus viis korda võimsam kui Põhja-Korea eelmine tuumakatsetus mullu septembris ning enam kui kolm korda võimsam kui 1945. aastal Hiroshimale heidetud tuumapomm.

Hiina edastas Põhja-Koreale ametliku protesti

Hiina edastas Põhja-Koreale pühapäevase vesinikupommi katsetuse tõttu ametliku protesti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

USA president Donald Trump lubas, et katkestab kaubandussidemed riikidega, kes Põhja-Koreaga suhtlevad. Nende hulka kuulub ka Hiina.

Peking teatas, et Trumpi ähvardus on vastuvõetamatu ja ebaõiglane.

Kõige keerulisemas olukorras on Lõuna-Korea, mille avalikkus on aga lahenduste leidmisel endiselt vastandlikel seisukohtadel.

"Kui vastame Põhja-Koreale samaga, mis nemad teevad, astume vastu hävingule. Me peame jääma rahulikuks ja püüdma nendega endiselt dialoogi pidada, tehes samal ajal koostööd meie liitlastega, teiste seas ka USA ja Jaapaniga. Ja sõda ei tuleks. Kui aga USA annaks siin läbimõtlematu ennetava löögi, viiks see meid fataalsese hävingusse," arvas Lõuna-Korea elanik Yang Dong Chool.

"Põhja-Korea tegevus on väga halb. Nii meie kui ka rahvusvaheline üldsus on korduvalt teatanud, et aitame Põhja-Korea sellest välja, kuid tegelikkuses tegutseb see ikka oma äranägemise järgi. Me peaks tugevdama oma kaitsevõimekust ja vastama Põhja-Korea provokatiivsele tegevusele väga tugevalt," rääkis lõunakorealane Bae Geum-Seok.

Vaatlejad on välja käinud ka võimaluse, et maailmal tuleb leppida Põhja-Koreaga sellisena nagu ta on.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: