Veterinaaramet hukkab Läänemaal ligi 7000 siga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1505817840000 | amCalendar}}
Foto: maps.google.com

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) diagnoosis sigade Aafrika katku Oru külas Lääne- Nigula vallas Läänemaal Linnamäe Peekon OÜ sigalas, kus peetakse ligikaudu 6800 siga.

Taudistunud farmi loomad hukatakse, sigade nõuetekohase hävitamise korraldab AS Vireen.

Viimati kontrollis VTA kõnealust sigalat käesoleva aasta augusti lõpus ning siis farmis puudusi bioohutuse nõuete täitmise alal ei leitud. Ka seakatku proovid, mis võeti kõnealuses farmis 4. septembril, olid negatiivsed.

Kuid teisipäeva hommikul kinnitas laboratoorium sigade Aafrika katku tekitaja leiu.

Taudi farmi jõudmise võimalike põhjuste väljaselgitamiseks on alustatud epidemioloogilist uurimist, töösse on kaasatud ka Eesti Maaülikooli teadlased.

Epidemioloogilise uuringu käigus selgitatakse välja, kuidas haigustekitaja võis farmi pääseda.

Veterinaaramet hoiatab, et seakatku oht metsades on endiselt väga suur.

"Eelmine nädal me istusime koos Läänemaa jahisektsioonide esindajatega ja neile sai ka edastatud tõsine sõnum, et kuni on metsas sees sigade Aafrika katk, ei saa me olla kindlad, et see ei või levida miskit teed pidi kodusigade juurde. Ja info jahimeestel oli selline, et küttida, küttida, küttida," rääkis Rapla- ja Läänemaa veterinaarkeskuse juhataja Aavo Lumi "Aktuaalsele kaamerale".

Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda ütles, et ainus viis taudi levikut seakasvatustes vältida on ettevaatlikkus ja range bioohutusnõuete järgimine.

"Nii metsas kui farmides tuleb järgida bioohutusnõudeid täie tõsidusega. Seda eriti praegusel aastaajal, mil metsas on palju seenelisi ja marjulisi, kes võivad taudi edasi kanda seafarmidesse. Vastutustundliku käitumisega saab vähendada riske kõikidele Eesti seakasvatusele," rõhutas Kalda.

Sigade Aafrika katk on meie lähiriikides laialt levinud. Tänaseks on seakatk jõudnud juba 75 Poola seafarmi. Samuti kaheksasse Leedu seafarmi, sealhulgas ligi 25 000 seaga farmi. Lätis on sel aastal tuvastatud kuus sigade Aafrika katku juhtumit kodusigadel.

Eestis on tegemist kolmanda juhtumiga seafarmis. Sigade Aafrika katk on jõudnud ka Tšehhisse, kus viirus on tuvastatud metssigadel ja Rumeeniasse, kus taudi on diagnoositud kodusigadel.

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: