Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikohus ei rahuldanud EKRE kaebust e-valimiste kohta

E-hääletus europarlamendi valimiste ajal 2014. aasta mais
E-hääletus europarlamendi valimiste ajal 2014. aasta mais

Riigikohus jättis rahuldamata Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kaebuse valimiskomisjoni 6. septembri otsusele, millega ei keelatud kohalikel valimistel elektroonilist hääletamist.

Kohus selgitas, et kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse § 12 lõike 2 punkti 4 kohaselt on valimiskomisjonil õigus mitte alustada elektroonilist hääletamist, kui elektroonilise hääletamise süsteemi turvalisust või töökindlust ei ole võimalik tagada nõuetekohase hääletamise läbiviimiseks.

Valimiskomisjonil ei ole aga kohustust jätta e-hääletamist ära, kui saab mistahes kahjuliku tagajärje saabumise võimalusele viitavat teavet.

"Valimiskomisjon peab seda meedet kohaldama, kui turvariski ärakasutamine ja sellest tuleneva kahjuliku tagajärje saabumine on komisjoni hinnangul otsuse tegemise ajahetkel teadaolevatel konkreetsetel asjaoludel piisavalt tõenäoline. Seejuures peab valimiskomisjon hindama ka seda, kas turvariski ärakasutamisest tulenevad võimalikud rikkumised elektroonilisel hääletamisel võivad mõjutada hääletamise tulemust olulisel määral," selgitas kohus.

Riigikohus ei näinud alust kahelda valimiskomisjoni kogutud teabe piisavuses ja e-hääletamise süsteemi turvalisusele antud hinnangu adekvaatsuses.

"Praegu teada olevate asjaolude põhjal on turvariski tegelikuks realiseerimiseks vajalik aja ning muude ressursside kulu piisavalt suur, et isegi turvariski realiseerumisel ei ole tõenäoline selle õigusvastane ära kasutamine sellises ulatuses, mis võiks mõjutada hääletamistulemusi," märkis riigikohus.

Kohtu teatel on valimiskomisjon uute asjaolude ilmnemisel kohustatud uuesti hindama elektroonilise hääletamise turvalise läbiviimise võimalikkust ja uuesti kaaluma elektroonilise hääletamise ärajätmist.

Riigikohus selgitas, et kui komisjon tuvastab elektroonilise hääletamise toimumise ajal, et turvariski ärakasutamine võib oluliselt mõjutada e-hääletamise tulemusi, siis tuleb e-hääletamine peatada või lõpetada. Kui aga turvariski on elektroonilisel hääletamisel ära kasutatud sellises ulatuses, mis valimiskomisjoni arvates mõjutas või võis mõjutada juba toimunud hääletamise tulemusi oluliselt, peab valimiskomisjon tunnistama elektroonilise hääletamise tulemused kehtetuks täies ulatuses või osaliselt ja korraldama kordushääletamise.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: