Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valimiskomisjon: e-hääletamine toimub

{{1504701660000 | amCalendar}}

Kolmapäeval kogunenud vabariigi valimiskomisjon otsustas, et ID-kaardi turvarisk pole piisav selleks, et jätta ära kohalikel valimistel e-hääletamise võimalus.

Komisjon kuulas poole tunni vältel riigi infosüsteemi ameti (RIA) ekspertide ohuhinnangut ja pärast seda sai iga komisjoni liige avaldada arvamust.

Kõik komisjoni liikmed olid seda meelt, et e-hääletust pole põhjust ära jätta, sest pole fakti väita, et see poleks turvaline.

"Elektrooniline hääletamine toimub vastavalt seadusele," võttis komisjoni esimees Meelis Eerik vastu otsuse.

Eerik lisas, et informatsioon IT-maailmas võib muutuda väga kiiresti ja kui ilmub info ID-kaardi tegeliku ebaturvalisuse kohta, siis vastavalt sellele saab reageerida.

"E-hääletuseks valmistumine jätkub tavapärases rütmis," lausus Eerik.

Komisjonil on aega oma otsus ümber hinnata kuni 5. oktoobrini ja teoreetiliselt on komisjonil võimalik e-valimised peatada ka nende toimumise ajal.

Vassil: e-valimistel osalemise kasv võib aeglustuda

Tartu ülikooli teadusprorektor ja e-valimiste ekspert Kristjan Vassil ütles, et tõenäoliselt võib ID-kaardi turvarisk e-valimistel osalemise kasvu aeglustada.

"Kahtlemata see mõjutab teatud inimesi, sest meedias on teema olnud palju üleval. See saab mõjutada tõenäoliselt ainult negatiivses suunas, et e-hääletajate osakaal tõenäoliselt, kas see nüüd päris kahanema hakkab, aga ilmselt jääb see samasugusele tasemele nagu siiani olnud on," selgitas Vassil "Aktuaalsele kaamerale".

"Normaalsetes tingimustes oleks nii või teisiti e-hääletajate osakaalu kasv ajas aeglustunud. Nüüd võib-olla siis ID-kaardiga seotud ajutised tagasilöögid on sellise mõjuga, et nad vähendavad või aeglustavad seda kasvu," lisas ta.

Vassil tõdes, et debatt, mis e-hääletuse kahtluse alla seab, ei kao ilmselt ühiskonnast kunagi, sest tehnoloogia on pidevas arengus.

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: