Valge Maja alustas isikliku e-posti kasutamise uurimiseks sisejuurdlust

Jared Kushner
Jared Kushner Autor/allikas: AFP/Scanpix

Valge Maja algatas sisejuurdluse, et uurida kõrgete ametnike isikliku e-posti kasutamist tööasjadeks.

Sel nädalal selgus, et president Donald Trumpi väimees ja nõunik Jared Kushner ning veel mitu Trumpi lähedast nõuandjat on kasutanud tööasjade ajamiseks isiklikku meilipostkasti.

Selle uurimiseks alustas Valge Maja nüüd sisejuurdlust, kus erilise tähelepanu all on just Kushneri ja tema abikaasa, Trumpi tütre Ivanka isiklik meilikonto, sest nad töötavad jätkuvalt Valges Majas. Üle vaadatakse ka teiste ametnike kontod, vahendas Politico.

Uurimine võib kesta mitu nädalat või isegi kuud, ütles üks allikaid. Ametnikud tahavad üles leida kõik kirjad, mis on riigiteemadel saadetud või saadud.

Uudis isiklike meilikontode kasutamisest tuli paljudele Valge Maja ametnikele üllatusena. Ametnikud said soovituse täielikku koostööd teha ning neid teavitati vajadusest andmeid alles hoida.

Isiklikku e-maili on kasutanud vähemalt viis praegust ja endist Valge Maja ametnikku. Nende hulgas on lisaks Kushnerile ja Ivanka Trumpile veel nõunik Gary Cohn, endine Valge Maja strateegiajuht Steve Bannon ning endine kantseleiülem Reince Priebus.

E-kirjad sattusid erilise tähelepanu alla pärast seda, kui Donald Trump kritiseeris presidendikampaania ajal teravalt vaskandidaat Hillary Clintonit välisministrina isikliku meilikonto kasutamise eest, kutsudes isegi üles teda vangi panema.

Seni pole tõendeid, et Valge Maja ametnikud oleksid isiklikult meililt saatnud või vastu võtnud tundlikku või salastatud infot, kuid uurimise käigus tehakse kindlaks, kas nii võis juhtuda.

Senati luurekomitee palus neljapäeval Kushnerilt, et ta vaataks üle kõik oma e-kirjad, avaldades muret, et Kushner ei avaldanud uurijatele oma isiklikku meilikontot.

Lisaks palus komitee kirjas, et Kushner jagaks neile teavet ka teiste suhtlusrakenduste ja -kanalite kohta, mille olemasolust ta pole neid varem informeerinud.

Kushneri advokaat Abbe Lowell ütles, et tema kaitstava e-posti konto on juba läbi uuritud ning olulisi dokumente sealt ei leitud.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: