X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ukraina parlament sai saadikupuutumatuse tühistamise eelnõu

Saakašvili toetajatest meelaavaldajad ning korrakaitsjad 17. oktoobril Kiievis.
Saakašvili toetajatest meelaavaldajad ning korrakaitsjad 17. oktoobril Kiievis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ukraina president Petro Porošenko esitas teisipäeval ülemraadale eelnõu, millega tahab võtta parlamendisaadikutelt põhiseaduses sätestatud saadikupuutumatuse.

Eelnõud arutab raada erikomisjon, teatas parlament oma veebilehel.

Seadusemuudatuse eelnõu tahab võtta põhiseadusest välja punkti 80 seda osa, mille järgi on "Ukraina rahvasaadikutele tagatud parlamentaarne puutumatus", seisis eelnõu kaaskirjas.

Seekaudu "tühistatakse reegel, et Ukraina rahvasaadikuid saab võtta kriminaalvastutusele, vahistada või kinni pidada vaid Ukraina ülemraada heakskiidul".

Kaaskirjas pakutakse välja ka artikli 80 uus sõnastus: "Rahvasaadikuid ei saa juriidilisele vastutusele võtta langetatud häälte või tehtud avalduste eest, mis on tehtud parlamendis või selle harudes, välja arvatud solvamise või laimu puhul."

Eelnõus sätestatud muudatus jõustub heakskiitmisel 1. jaanuaril 2020.

Puutumatuse tühistamine on üks teisipäeval ülemraada hoone ette kogunenud meeleavaldajate nõudmistest.

Kiievis sai rahutustes viga neli inimest

Ukrainas Kiievis sai teisipäeval parlamendi lähistel toimunud politsei ja meeleavaldajate kokkupõrkes viga vähemalt kolm inimest, ütles politsei.

Ühel ohvril oli peahaav ning vähemalt ühte protestijat raviti pisargaasi tõttu. Üks politseinik toimetati teadvusetult minema, sõnas üks meedik.

Politsei pressiesindaja ütles hiljem, et vigastatuid oli neli, neist üks politseinik.

Donbassi vabatahtlike pataljoni liikmed võtsid politseilt 30 kilpi ning moodustasid keti ülemraada hoone ning Hruševski tänava vahele.

Praeguseks on olukord maha rahunenud.

Endise Odessa kuberneri Mihheil Saakašvili toetajad on toonud kaasa umbes 20 telki, mis püstitatakse ülemraada lähistele parki.

Ülemraada esisele meeleavaldusele oli teisipäeva keskpäevaks kogunenud umbes 4500 inimest, veel 1500 tuhat avaldas meelt Ukraina keskpanga juures. Protestijad nõuavad valimissüsteemi muutmist proportsionaalseks ning tahavad, et piirkondlikud valimisnimekirjad oleksid avatud. Lisaks tahtsid nad korruptsioonikohtu loomist ja saadikupuutumatuse tühistamist.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: