ERJK hakkab analüüsima valla- ja linnalehtede kaudu tehtud propagandat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ajaleht Pealinn
Ajaleht Pealinn Autor/allikas: Rene Suurkaev/ERR

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ja riigikontrolli tellitud kohalike omavalitsuste ajalehtede monitooring on valmis. Komisjon soovis teada, kas nende väljaannete kaudu ei tehtud seadusega keelatud valimiskampaaniat.

ERJK aseesimees Kaarel Tarand ütles ERR-ile, et tegemist on andmebaasiga, mille analüüsimine võtab aega. "Monitooring on tooraineks, seda, kas on olnud kuritarvitamisi selgub hiljem. Võib-olla tuleb komisjonil teha ka mõningaid ettekirjutusi," rääkis Tarand. "Kui on olnud kuritarvitamisi, siis selle otsustamiseks on meil vaja koguda lisaandmeid."

Tarandi sõnul teab iga avaliku elu jälgija, millistes väljaannetes on valimiste eel võimulolijad niiöelda pildil olnud. Ta märkis, et üheks selliseks omavalitsuseks on olnud Tallinn, aga samuti Maardu, Narva ja Loksa. "Neis linnades on võimukandjad end tõesti valimiste eel kohaliku väljaande abil eksponeerinud."

ERJK-le peavad valimisliidud valimiskulude aruanded oktoobris toimunud kohalike valimiste kohta esitama käesoleva nädala jooksul. Erakonnad peavad valimiskulud välja tooma kvartaliaruandes, käesoleva aasta neljanda kvartali omad jõuavad komisjonile läbivaatamiseks jaanuaris.

216 munitsipaalväljaannet hõlmava monitooringu, mis on tellitud ühiselt riigikontrolliga, põhjal tehtav analüüs annab komisjonile materjali, mille alusel hinnata, kas on märke juhtumitest, kus linna- või vallaväljaandeid on kasutatud valimiskampaanias valikuliselt konkreetsete erakondade, valimisliitude või kandidaatide huvides, teatas ERJK enne valimisi.

Vastavate ilmingute tuvastamiseks võrreldakse muu hulgas valimiseelse perioodi meediakajastuste iseloomu ja mahtu tavapärase meediakajastusega. Monitooringu tegijaks oli Balti Meediamonitooringu Grupp.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: