Endine asepresident naasis Zimbabwesse, Mugabe võib peagi ameti kaotada
Zimbabwe endine asepresident Emmerson Mnangagwa, kelle tagandamine eelmisel nädalal tõi kaasa sõjaväe võimuhaaramise, naasis kodumaale, teatas tema kõrge abi reedel.
"Jah, ta on tagasi," ütles abi ja lisas, et Mnangagwa, kellest võib saada president Robert Mugabe mantlipärija, naasis Zimbabwesse neljapäeval.
Zimbabwe relvajõud kinnitasid reedel, et on võtnud kinni mõned "kurjategijad" president Robert Mugabe valitsuses pärast seda, kui kindralid haarasid võimu vaidlustes selle üle, kellest võiks saada 93-aastase riigipea mantlipärija.
"Meie operatsioonis on saavutatud märkimisväärset edu," ütles sõjavägi avalduses.
"Me oleme kinni pidanud mõned kurjategijad, kuid mitmed on veel vabaduses," lisati teates.
Reuters on tutvunud ka luureandmetega, mille kohaselt on Grace Mugabe algatusel asepresidendi kohalt vallandatud Emmerson Mnangagwa juba rohkem kui aasta aega arutanud sõjaväelaste ja opositsiooniga selle üle, milline võiks olla Mugabe-järgse Zimbabwe tulevikuvisioon. Emmerson Dambudzo Mnangagwa, hüüdnimega Krokodill, on endine relvajõudude peastaabi juht ning seega on tal oma võimule naasmise kindlustamiseks väga head sidemed.
Võimupartei tahab erakonna liidri Mugabe tagandamist
Võimupartei ZANU-PF pea kõik regionaalharud kutsuvad riigipead Robert Mugabet partei presidendi positsioonilt tagandama, teatas reedel võimuerakonna esindaja Nick Mangwana.
Kaheksa kümnest allüksusest tahavad, et partei keskkomitee taandaks Mugabe parteiliidri positsioonilt ja tagandatud asepresidendi Emmerson Mnangagwa määrataks juhi kohusetäitjaks kuni parteikongressini järgmisel kuul.
Partei liider kandideerib järgmisel aastal Zimbabwe presidendivalimistel.
Mugabe umbusaldamisest on teatanud ka Zimbabwe ajaleht Newsday.
"Pea kõik provintsiharud on otsustanud presidendi tagasi kutsuda parteijuhtimisest ja valitsusjuhi kohal," kinnitas ka erakonna Midlandsi regiooni eestkõneleja Cornelius Mupereri.
Mugabe alustas neljapäeval kõnelusi oma tuleviku üle, reedel aga naasis üle pika aja avalikkuse ette
Mugabe alustas neljapäeval armee esindajatega otsekõnelusi oma tuleviku üle ning väidetavalt pole ta endiselt nõus ametist tagasi astuma.
Meediasse ilmunud fotodelt on näha 93-aastast Mugabet kohtumas Harares oma ametlikus residentsis armeejuhi kindral Constantino Chiwenga ning kahe Lõuna-Aafrika Arenguühenduse (SADC) erisaadikuga.
Lisaks neile oli kohtumisel vahendajana roomakatoliku kiriku preester Fidelis Mukonori, keda Mugabe on aastaid tundnud.
Presidendi ametiresidentsis peetavate kõneluste piltidel on veel kaitseminister Sydney Sekeramayi ja julgeolekuminister Kembo Mohadi.
Lisaks Mugabele on Harares asuvas presidendipalees ehk Sinises Majas koduarestis tema abikaasa Grace Mugabe ja kaks fraktsiooni G40 poliitikut. G40 poliitikuteks on Grace Mugabe liitlastest ministrid Jonathan Moyo ja Saviour Kasukuwere, kes põgenesid Sinisesse Majja pärast seda, kui sõdurid teisipäeva õhtul nende kodusid ründasid.
Grace Mugabet, kelles president väidetavalt nägi oma mantlipärijat, samas aga meedias avaldatud piltidel ei ole.
Reedel ilmus Mugabe ka esimest korda pärast relvajõudude sekkumist avalikkuse ette, kui ta saabus Harares asuva ülikooli lõputseremooniale. Akadeemilist riietust kandnud president istus suures puutoolis ning ta kuulutas tseremoonia rahva seast kostvate hüüatuste saatel avatuks.
Tegemist on traditsioonilise üritusega, millest Mugabe on alati osa võtnud. Samas on märkimisväärne see, et nüüd ei ole olnud temaga kaasas abikaasa Grace'iga ega ka haridusminister Jonathan Moyot.
Mugabe currently officiating at a graduation ceremony in Harare pic.twitter.com/XBvqi1Nh3C
— Zim Media Review (@ZimMediaReview) November 17, 2017
#Mugabe at Zim University ceremony. No Grace, no Moyo. pic.twitter.com/I5QLXTgOEP
— Ed Cropley (@edwardcropley) November 17, 2017
Zimbabwe sõjavägi teatas edusammudest Mugabe lahkumiskõnelustel
Zimbabwe sõjavägi teatas reedel märkimisväärsetest edusammudest kõnelustel president Robert Mugabega tema ametist lahkumise üle, jätkates samal ajal presidendi ja tema naise liitlaste vahistamist.
Kõnelused Mugabega jätkuvad, edastasid riiklik ajaleht Herald ja Zimbabwe Broadcasting Corporation sõjaväe avalduse.
"Praegu arutatakse relvajõudude ülemjuhataja president Robert Mugabega, kuidas edasi minna ja sõjavägi teatab rahvale tulemusest niipea kui võimalik."
"Olulist edu on saavutatud operatsioonis president Mugabet ümbritsevate kurjategijate väljajuurimiseks," öeldi avalduses ja lisati, et mõned inimesed on juba kinni peetud, teised viibivad aga vabaduses.
Taga otsitakse neid, kes on "sooritanud Zimbabwes sotsiaalseid ja majanduslikke kannatusi põhjustanud kuritegusid".
Sõjavägi otsib taga ministreid ja teisi kõrgeid ametnikke, kes olid lähedalt seotud presidendi abikaasa Grace Mugabega. Nad kuuluvad klikki G40, sest on 40.-tes ja -50-tes aastates ega kuulu seega põlvkonda, mis võitles Zimbabwe iseseisvuse eest.
Pealinnas Harares patrullivad sõdurid ja soomusmasinad, zimbabwelased on aga naasnud igapäevatoimetuste juurde. Elanikud ütlevad, et esialgu tekitas sõjaväe tulek meis hirmu, aga nüüd on kõik rahulik.
Allikas: tagasiteed ei ole, juba nädalavahetusel saab Mugabe ametist priiks
Reutersi allikas teatas reedel, et võimupartei ZANU-PF nõuab puiklevalt Mugabelt tagasiastumist ning kui ta seda ei tee, esitatakse tema vastu juba süüdistused erinevates kuritegudes ja võimu kuritarvitamises.
"Tagasiteed ei ole. Kui ta jääb endale kindlaks, korraldame tema ametist kõrvaldamise pühapäeval ja kui see on tehtud, esitatakse süüdistused teisipäeval," selgitas erakonna allikas Reutersile.
Võimuerakonna kongress on kavas detsembris, Mugabe ametiaeg lõppeb järgmisel aastal. Valimiste aega ei ole veel kindlaks määratud.
Zimbabwe sõjaveteranide liit nõudis Mugabe tagasiastumist
Zimbabwe poliitikas mõjuvõimsa sõjaveteranide liidu juht nõudis reedel president Robert Mugabe viivitamatut tagasiastumist ja ärgitas inimesi veteranliidri vastu protestima.
Christopher Mutsvangwa ütles pressikonverentsil, et Mugabe ja tema naise Grace'i jaoks on mäng läbi. Ta kutsus inimesi aktiivselt osalema laupäevaks Hararesse kavandatud meeleavaldusel.
"Kindralid tegid fantastilist tööd. See on tehtud, lõpetatud," sõnas ta.
"Me tahame oma au taastada ja homme on see päev..., meie võime lõpetada töö, mida armee alustas."
Mutsvangwa lisas, et Mugabe tagasitulek ei ole võimalik. "Ta peab lahkuma."
Zimbabwe iseseisvussõja veteranid olid Mugabe ustavad toetajad, kuid pöördusid tema vastu, kui presidendi ja sõjaväe vahel tekkisid lahkhelid.
Aafrika regionaalühendus koguneb arutama olukorda Zimbabwes
Aafrika regionaalühenduse nelja riigi ministrid kutsusid neljapäeval kokku erikohtumise arutamaks olukorda Zimbabwes, edastas telekanal eNCA.
Lõuna-Aafrika Arenguühenduse 15 riigi kohtumises on nähtud ühte võimalust Zimbabwes kujunenud olukorra lahendamiseks.
Kohtumist nõudsid Angola, Zambia, Tansaania ja Lõuna-Aafrika Vabariik.
Zimbabwe opositsiooniliider Morgan Tsvangirai ärgitas varem päeval president Robert Mugabet tagasi astuma. Sõjavägi haaras ööl vastu kolmapäeva kontrolli Zimbabwe üle ning pani Mugabe koduaresti.
Lisaks Tsvangiraile teatasid ka üle saja kodanikuühenduse ühisavalduses, et ärgitavad Mugabet rahumeelselt tagasi astuma ja sõjaväge põhiseadust austama.
Sõjaväele lähedalasuv allikas kinnitas neljapäeval uudisteagentuurile AFP, et Mugabe keeldub tagasi astumast.
Aafrika Liit teatas samal ajal, et ei aktsepteeri iialgi sõjalist riigipööret Zimbabwes.
"Nõuame põhiseaduse austamist ja põhiseadusliku korra juurde naasmist ning me ei aktsepteeri iialgi sõjalist riigipööret," ütles Pariisis ajakirjanikele ühenduse esimees Alpha Condé.
"Teame, et siseriiklikult on probleeme. Need peab lahendama poliitiliselt erakond ZANU-PF, mitte sõjavägi sekkumisega," lisas Condé, kes on ühtlasi ka Guinea president.
Samas pole Aafrika Liit praegusi sündmusi Zimbabwes otsesõnu sõjaväeliseks riigipöördeks nimetanud ning leiab, et olukord riigis on rahulik. Samuti on Aafrika Liit veendunud, et Mugabet ja tema perekonda mingi otsene oht ei ähvarda.
Ka Zimbabwe kindralid on oma avaldustes rõhutanud, et tegu pole riigipöördega, ning seda väidab ka nende kontrolli all olev meedia.
Mugabe abikaasa on avalikkuses ja sõjaväejuhtide seas eriti põlatud
Kuigi Robert Mugabet peavad paljud Zimbabwe elanikud hoolimata kõigest endiselt legendaarseks vabadusvõitlejaks, siis tema abikaasa Grace on avalikkuse silmis üsna põlatud.
Tema suhe Robert Mugabega algas 1990. aastate alguses, kui ta töötas valitsuse masinakirjutajana ning Mugabe esimene abikaasa Grace oli neeruhaiguse tõttu suremas.
Vaeses riigis äärmiselt luksuslikku elustiili harrastavat Grace Mugabet on kutsutud seetõttu ka "Zimbabwe esiostlejaks" ning tal on ka hüüdnimed "DisGrace" ja "Gucci Grace". Samas õnnestus tal võimuparteis endale tugev toetajaskond tekitada ning üha rohkem reaalsele riigivõimule lähemale liikuda. Tema toetajate seas andsid tooni peamiselt noorema põlvkonna karjeristid, kellel pole kogemust võitlusest Briti koloniaalvõimu ja valgenahaliste juhitud Rodeesia Vabariigi valitsusega.
Kui Grace Mugabe eestvedamisel vallandas president eelmisel nädalal oma senise asepresidendi, 75-aastase Mnangagwa ja nimetas sellega sisuliselt abikaasa oma järeltulijaks, sai sõjaväelastel ja võimupartei vanema põlvkonna poliitikutel mõõt ilmselt lõplikult täis ja see viiski teisipäeva õhtul alanud sõjaväelise riigipöördeni.
Riik on olnud Mugabe võimu all sisuliselt juba 1980. aastate algusest
Praeguse Zimbabwe territoorium sattus Briti kontrolli alla 19. sajandi lõpus. 1923. aastal sai sellest Lõuna-Rodeesia nime kandev ja suhteliselt suurt autonoomiat omav Briti koloonia.
Kolonialismiajastu lõpp Aafrikas puudutas teravalt ka Lõuna-Rodeesiat. 1963. aastal otsustas Briti valitsus, et London ei võimalda piirkonna iseseisvumist enne, kui on tagatud elanikkonna enamuse poolt valitud võim. Selle olukorra ennetamiseks aga kuulutas valgenahaliste vähemuse poolt juhitud valitsus 1965. aastal ühepoolselt välja iseseisvuse. 1970. aastal kuulutati piirkond peaminister Ian Smithi juhtimisel Rodeesia Vabariigiks. Tegemist oli rahvusvahelise tunnustuseta ja isolatsioonis oleva riigiga, mille valitsus pidas ka pidevat kodusõda mustanahaliste sisside vastu. Üheks viimaste juhiks oli ka tulevane president Robert Mugabe. Rodeesia konfliktist sai ka üks külma sõja lahinguväljadest.
Seoses Portugali taandumisega Mosambiigist 1975. aastal ja apartheidivalitsuse juhitud Lõuna-Aafrika Vabariigi toetuse vähenemisega, sai peagi selgeks, et valgete vähemusvalitsusel ei õnnestu enam püsida.
1980. aastal toimunud esimestel valimistel saavutas võidu Mugabe partei ZANU-PF ning temast sai peaminister. 1987. aastal sai ta presidendiks. Mugabe valitsusaega on iseloomustanud süvenev majanduslangus, mis oli osaliselt tingitud ka valgenahaliste ja parema haridusega elanike väljatõrjumisest või nende vabatahtlikust lahkumisest. Samuti on Mugabe valitsuse näol tegu autoritaarse režiimiga ning rahvusvaheliselt pole sealseid valimisi vabadeks peetud juba aastakümneid.
Analüütikud on märkinud, et kui koloniaalajastul kutsuti Lõuna-Rodeesiat selle tugeva põllumajanduse tõttu "Aafrika leivakorviks", siis Mugabe katastroofiline majanduspoliitika tõttu pole Zimbabwe suutnud kuidagi oma potentsiaali ära kasutada.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: ERR/BNS