Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod ja videod: Zimbabwe armee asus riigis võimu enda kätte võtma

{{1510715280000 | amCalendar}}

Zimbabwes algas teisipäeva õhtul tõenäoline sõjaväeline riigipööre, kus relvajõudude sõidukid mitmed olulised kohad pealinn Harares oma kontrolli alla võtsid. Võimalik, et tegu on alates 1987. aastast presidendiks olnud 93-aastase Robert Mugabe valitsusaja lõpuga, kuigi sõjaväe esindajad on kinnitanud, et presidendiga on kõik korras ning et relvajõud tegutsevad vaid "kurjategijate" tõrjumisega võimu juurest.

Tegemist on järjekordse etapiga viimasel ajal riigi sisepoliitikat pingestanud kriisiga, kus ühel pool on eaka presidendi abikaasa Grace Mugabe ning teisel pool endise asepresidendi Emmerson Mnangagwa poolehoidjad. Kui 6. novembril vallandas Mugabe asepresident Mnangagwa, peeti ilmselgeks, et Mugabe on asunud oma järeltulijana tunnistama oma abikaasat. See aga ei meeldinud Mnangagwa toetajatele, samuti olid selle vastu ka mõjuvõimu omavad veteranid.

Riigipöörde näol ongi ilmselt tegu Mnangagwa poolele asunud relvajõudude vastusammuga, sest juba esmaspäeval teatas relvajõudude ülem kindral Constantino Chiwenga, et survestamiskampaania endise asepresidendi toetajate vastu peab lõppema ning et armee on valmis sekkuma.

Kui veel teisipäeval edastati võimupartei (ZANU-PF) poolt Grace Mugabe nägemust toetavaid avaldusi, siis hiljem on väidetud, et mingit riigipööret pole juhtunud, et tegu oli "veretu võimuvahetusega" ja et Emmerson Mnangagwast on saanud ajutine president.

Osade teadete põhjal jäi esialgu mulje, et nii Robert Mugabe kui ka Grace Mugabe on armee poolt kinni peetud. Samas väitsid teised allikad, et Grace Mugabe on hoopis Namiibiasse põgenenud.

Viimaste andmete kohaselt on Mnangagwa juba tagasi kodumaale saabunud.

Seetõttu usuvadki analüütikud, et kõige olulisem on nüüd jälgida, mis saab Grace Mugabest ja tema lähematest toetajatest, sest nende näol on tegu Mnangagwa ja kindralite tegelike vastasega, kuna kõrges eas riigipea puhul on juba pikemat aega täheldatud halba tervist ja pole välistatud võimalus, et viimase aja otsuseid on reaalselt teinud juba tema abikaasa.

BBC ajakirjaniku Shimgai Nyoka hinnangul meenutab olukord Zimbabwes igas mõttes sõjaväelist riigipööret.

Kunagise opositsioonijuhi Morgan Tsvangirai nõunik Alex Magaisa aga selgitas BBC-ile, et väide, justkui poleks sõjavägi riigipööret sooritanud, ei pea kuidagi paika. "Nad ei kutsu seda riigipöördeks, sest nad teavad, et see ei lähe kaubaks ning et see mõistetakse hukka. Kuid mis reaalset võimu puudutab, siis on selge, et Mugabe on president vaid nime poolest ning tegelik võim on sõjaväelaste käes."

Sõjaväelased kontrollivad pealinnas olukorda, varem oli kuulda tulistamist ja plahvatusi

Sõjaväesõidukid blokeerisid Harares Zimbabwe parlamendi ümbruse, teatasid pealtnägijad esialgu.

Sõjaväemasinaid nähti ka võimupartei ZANU-PF peakorteri ees Harares.

Zimbabwe pealinnast Hararest kostis ööl vastu kolmapäeva vähemalt kolm plahvatust ja tänavatel on nähtud sõjaväemasinaid, teatasid uudisteagentuur Associated Press (AP) ning Briti ringhääling BBC.

Plahvatuste põhjused pole esialgu teada. AP ajakirjaniku kirjeldusel on nähtud sõdureid tänavatel inimesi ründamas ja sõidukitele laskemoona laadimas. 

BBC informatsiooni kohaselt hõivas armee Zimbabwe rahvusringhäälingu ZBC peakontori.

Zimbabwe presidendi Robert Mugabe pealinnas Harares asuva eraresidentsi lähedal oli kolmapäeva varahommikul ühtlasi kuulda tulistamist, ütles tunnistaja uudisteagentuurile AFP.

"Maja suunast kõlas kella kahe ajal hommikul nelja minut jooksul umbes 30 või 40 lasku," kinnitas pealtnägija.

Hiljem on Zimbabwe elanikud siiski nii meedias kui ka sotsiaalmeedias teatanud, et olukord riigis, vähemalt pealinn Harares on rahulik. Tänavatel on patrullimas küll sõdurid, kes aeg-ajalt autosid peatavad, kuid kõik olevat siiski igati rahumeelne ja viisakas.

Pangakontorite juurde on tekkinud ka järjekorrad, kuid majandusraskuste, inflatsiooni ja sularahapuuduse käes vaevlevas riigis pole see eriti haruldane ning seda on ka varem sageli juhtunud.

Zimbabwe sõjaväelaste väitel on presidendiga kõik korras

Zimbabwe sõjaväelased on võtnud oma kontrolli alla ringhäälingu ning tegid kolmapäeva varahommikul televisioonipöördumise, milles väitsid, et president Robert Mugabega on kõik korras ja käimas ei ole riigipööret.

"Pole tegemist sõjaväelise võimuhaaramisega valitsuselt. Me võime rahvale kinnitada, et presidendi ja tema perekonnaga on kõik korras ning nende julgeolek tagatud. Me võtsime vaid sihikule kurjategijad, kes tema ümber kuritegusid sooritavad. Kohe, kui me oleme oma ülesanded täitnud, peaks olukord normaliseeruma," lubas kindralmajor Sibusiso Moyo.

Uudisteagentuuri Reuters allika sõnul on armee võtnud vahi alla riigi rahandusministri Ignatius Chombo, kes kuulus võimupartei nn G-40 rühmitusse, mida juhtis president Mugabe abikaasa Grace. Sama seltskond tõrjus võimult riigi asepresidendi Emmerson Mnangagwa ning seadis end esikohale Mugabe järel võimu haaramiseks.

Lõuna-Aafrika peamine uudisteportaal News24 teatas kolmapäeval aga oma allikatele viidates, et president Robert Mugabe valmistub juba tagasiastumiseks.

Lõuna-Aafrika Vabariigi presidendil õnnestus Mugabega telefoni teel rääkida

Lõuna-Aafrika Vabariigi president Jacob Zuma ütles kolmapäeval, et tal õnnestus telefoni teel ka Robert Mugabega rääkida ning viimane oli talle öelnud, et ta on koduarestis, kuid muidu olevat temaga kõik korras.

LAVI-i president lisas, et Lõuna-Aafrika Arenguühenduse (SADC) eesistujana saadab Zimbabwesse erisaadikud, kes soovivad kohtuda nii Mugabe kui ka relvajõudude esindajatega.

Zuma kutsus Zimbabwe vastasseisu osapooli üles rahule ja vaoshoitusele ning avaldas lootust, et tüli suudetakse sõbralikult lahendada.

Opositsioon ja veteranid on sõjaväe sekkumise järel optimistlikud

Zimbabwe opositsiooniliikumine MDC (Movement for Democratic Change) kutsus kolmapäeval üles naasma konstitutsioonilise demokraatia juurde.

MDC, kes on olnud Mugabe võimupartei ZANU-PF vastaseks viimased paarkümmend aastat, avaldas ka lootust, et armee sekkumine viib "stabiilse, demokraatliku ja progressiivse riigi loomiseni".

Mõjuvõimsa Zimbabwe vabadussõja veteranide organisatsiooni juht Chris Mutsvangwa aga tegi avalduse, milles kutsus Lõuna-Aafrika Vabariiki, naaberriike ja lääneriike asuma Hararega uuesti lähedasi suhteid sisse seadma.

Mutsvangwa sõnul oli sõjaväe sekkumise näol tegu "sekkumisega riigis, mis oli kuristiku äärelt alla kukkumas" ning sõjaväeline administratsioon toob aastakümnete pikkust majanduslangust kaasa "parema ärikeskkonna". 

Veteranide organisatsiooni peasekretär Victor Matemadanda teatas hiljem, et Mugabe peaks astuma tagasi nii presidendiametist kui võimupartei juhi kohalt. Matemadanda lisas, et sõjaväe sekkumine on kogu Zimbabwe huvides.

Opositsioonisaadik: varsti kuuleme Mugabe erruminekust, kõige taga on Mnangagwa

Opositsioonierakonna Demokraatlik Muutus rahvasaadik Ediie Cross rääkis BBC-ile, et tõenäoliselt on sõjaväelise riigipöörde taga endine asepresident ja nüüd ajutiseks presidendiks kuulutatud Emmerson Mnangagwa.

Cross tuletas meelde, et Mnangagwa oli varem peastaabi ülem ning see on olnud relvajõudude keskne institutsioon alates iseseisvumisest. "Midagi sellist poleks saanud ilma temata juhtuda. Ta on suurepärane tegutseja ja organiseerija. Ma arvan, et üsna varsti kuuleme me sellest, et Mugabe on poliitikast erru läinud ning nimetanud Emmerson Mnangagwa oma järeltulijaks," selgitas ta.

Zimbabwe relvajõudude ülem käis eelmisel nädalal Hiinas

Vahepeal on ka selgunud, et esmaspäeval sekkumisega ähvardanud relvajõudude juht kindral Chiwenga käis alles eelmisel nädalal Pekingis. Hiina teatel oli tegu tavapärase militaarkoostööd puudutava külaskäiguga.

Hiina puhul on oluline meeles pidada, et tegu on Zimbabwe kõige olulisema kaubanduspartneri ja investoriga, kes on seisnud Zimbabwe kõrval ka lääneriikide poolt kehtestatud sanktsioonide ajal.

Kolmapäeval teatas Hiina välisministeerium, et jälgib Peking tähelepanelikult sündmusi "sõbralikus Zimbabwes" ning et rahumeelne ja stabiilne areng on kõigi osapoolte huvides. Seetõttu soovib Peking, et osapooled lahendaksid oma siseasjad nendest põhimõtetest lähtudes.

USA saatkond hoiatas riigis viibivaid ameeriklasi

USA saatkond Zimbabwes teatas ööl vastu kolmapäeva, et soovitab riigis viibivatel ameeriklastel varju otsida.

"USA kodanikke Zimbabwes kutsutakse seoses poliitilise ebakindlusega üles varju otsima, kuni edasiste juhtnöörideni," seisis pealinnas asuva saatkonna teadaandes.

London loodab, et Zimbabwes ei vahetu üks türann teise vastu

Suurbritannia avaldas ettevaatlikult lootust, et Zimbawes, kus sõjavägi kolmapäeval võimu võttis, ei vahetata üht türanni teise vastu.

"Olukord on veel muutlik ja me kutsume kõiki pooli end talitsema, sest me soovime ja kutsume kõiki vägivallast hoiduma," ütles peaminister Theresa May parlamendis.

Välisminister Boris Johnson soovitas olla ettevaatlik alates 1980. aastast Zimbabwet juhtinud president Robert Mugabe tuleviku ennustamisel.

"Lootused on meile nii palju kordi pettuse valmistanud. Kuid praegu on lootus, on tegelik võimalus, et Zimbabwes asjad muutuvad," ütles Johnson. "Aga asi ei ole kaugeltki veel lahenenud. Kõik peavad ühiselt selle nimel vaeva nägema. Mitte keegi ei taha, et võim läheks lihtsalt ühelt mittevalitud türannilt teisele."

"Me tahame näha järgmisel aastal korralikke vabu ja ausaid valimisi ja selle nimel me töötame," lausus ta.

May väljendas samas muret eeskätt 20 000 Zimbabwes elava Briti alama ohutuse pärast.

Valitsus soovitas kolmapäeval Harares elavail brittidel koju või elukohta jääda, kuni olukord selgemaks muutub.

 

Partei süüdistas varem armeejuhti riigireetmises

Mugabe partei ZANU-PF süüdistas teisipäeval armeejuhti Constantino Chiwengat "riigireeturlikus tegutsemises". Erakonna süüdistuse kohaselt oli Chiwenga väljaütlemiste eesmärgiks teadlik riigi stabiilsuse kõigutamine.

"Chiwenga avalduse eesmärgiks on selgelt rahu ja stabiilsuse kõigutamine ning see viitab tema poolt riigireeturlikule tegevusele, sest on mõeldud ülestõusu õhutamiseks," märgiti erakonna teadaandes.

Kindral oli esmaspäeval nõudnud lõppu võimuparteis toimuvale puhastusele ja hoiatas, et sõjavägi võib olukorda sekkuda. Harare lähedal nähti teisipäeval liikumas mitmeid soomukeid ja tanke.

Zimbabwe kindral hoiatas esmaspäeval Grace Mugabe toetajaid

Zimbabwe relvajõudude ülem kindral Constantino Chiwenga kutsus esmaspäeval üles lõpetama president Robert Mugabe võimuparteis (ZANU-PF) alanud rünnakud endiste vabadusvõitlejate vastu. Erakordne sõnavõtt järgneb Mugabe otsusele vallandada oma asepresident Emmerson Mnangagwa.

93-aastane Mugabe vallandas nädal aega tagasi asepresident Emmerson Mnangagwa. 75-aastast asepresidenti peeti pikka aega Mugabe võimalikuks mantlipärijaks, kuid pärast vallandamist põgenes poliitik riigist ning võttis teravalt Mugabe vastu sõna. Samal ajal on Zimbabwe võimukoridorides alanud survestamiskampaania Mnangagwa toetajate vastu, vahendasid Reuters.

Vallandamise taustal on heitlus Mnangagwa ja Mugabe abikaasa Grace'i vahel selle üle, kes võtab 93-aastase Mugabe järel riigi juhtimise enda kätte. Samm tundub näitavat, et pärast pikka ooteperioodi asus president võimuheitluses otsustavalt toetama oma abikaasat.

Mnangagwa määrati asepresidendiks 2014. aastal ning ta vahetas välja Joice Mujuru, kes vallandati pärast seda, kui Grace Mugabe käivitas kampaania, milles süüdistas Mujurut presidendi kukutamise plaanimises.

Esmaspäevases avalduses nentis kindral Chiwenga, et võimuparteis on võimutsemas ebastabiilsus, mis tekitab riigis palju ärevust. "Me peame tuletama meelde neile, kes on praeguste reeturlike afääride taga, et kui on kaalul meie revolutsiooni kaitsmine, siis sõjavägi ei kõhkle olukorda sekkumast," rõhutas ta.

"Praegune puhastus, mille sihtmärkideks on vabadusvõitluse taustaga parteiliikmed, peab koheselt lõppema," lisas ta. Selle lause puhul on märkimisväärne, et Grace Mugabet toetav tiib võimuparteis koosneb peamiselt poliitikutest, kes on nooremad ning kellel ei olnud seetõttu rolli riigi iseseisvuse nimel peetud võitlustes.

Lisaks märkis kindral, et 2015. aastast kestnud tülid võimuparteis on Zimbabwe majandust veelgi rohkem räsinud ning tekitanud esmatarbekaupade hinna kiire tõusu või defitsiidi.

Võimupartei teatas veel teisipäeval, et ei allu sõjaväe ähvardustele

Zimbabwe võimupartei ZANU-PF teatas teisipäeval, et ei alistu iial sõjaväe survele.

Partei nimetas armeejuhi avaldust reeturlikuks käitumiseks.

ZANU-PF märkis, et toetab "poliitika ülimuslikkust relva üle" ning süüdistas Chiwengat katses häirida riigi rahu ja stabiilsust.

See, et relvajõudude juhid Zimbabwe võimupartei asjus sõna võtavad, on äärmiselt ebatavaline. Näiteks kui vabadusvõitluse veteran Mujuru 2014. aastal võimult tõrjuti, kindralid avaldusi ei teinud. 

Kindral Constantino Chiwenga 13. novembri pressikonverents täismahus:

Riik on olnud Mugabe võimu all sisuliselt juba 1980. aastate algusest

Praeguse Zimbabwe territoorium sattus Briti kontrolli alla 19. sajandi lõpus. 1923. aastal sai sellest Lõuna-Rodeesia nime kandev ja suhteliselt suurt autonoomiat omav Briti koloonia.

Kolonialismiajastu lõpp Aafrikas puudutas teravalt ka Lõuna-Rodeesiat. 1963. aastal otsustas Briti valitsus, et London ei võimalda piirkonna iseseisvumist enne, kui on tagatud elanikkonna enamuse poolt valitud võim. Selle olukorra ennetamiseks aga kuulutas valgenahaliste vähemuse poolt juhitud valitsus 1965. aastal ühepoolselt välja iseseisvuse. 1970. aastal kuulutati piirkond peaminister Ian Smithi juhtimisel Rodeesia Vabariigiks. Tegemist oli rahvusvahelise tunnustuseta ja isolatsioonis oleva riigiga, mille valitsus pidas ka pidevat kodusõda mustanahaliste sisside vastu. Üheks viimaste juhiks oli ka tulevane president Robert Mugabe. Rodeesia konfliktist sai ka üks külma sõja lahinguväljadest.

Seoses Portugali taandumisega Mosambiigist 1975. aastal ja apartheidivalitsuse juhitud Lõuna-Aafrika Vabariigi toetuse vähenemisega, sai peagi selgeks, et valgete vähemusvalitsusel ei õnnestu enam püsida.

1980. aastal toimunud esimestel valimistel saavutas võidu Mugabe partei ZANU-PF ning temast sai peaminister. 1987. aastal sai ta presidendiks. Mugabe valitsusaega on iseloomustanud süvenev majanduslangus, mis oli osaliselt tingitud ka valgenahaliste ja parema haridusega elanike väljatõrjumisest või nende vabatahtlikust lahkumisest. Samuti on Mugabe valitsuse näol tegu autoritaarse režiimiga ning rahvusvaheliselt pole sealseid valimisi vabadeks peetud juba aastakümneid.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: