Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ÜRO toetatud Süüria kõnelused on löögi all

{{1511838120000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

USA president Donald Trump ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron toonitasid esmaspäevases telefonivestluses, et ÜRO toetatud kõnelused Süüria tuleviku üle on ainus võimalik tee edasiminekuks.

"Riigipead olid ühel meelel, et Genfis teisipäeval algavad kõnelused on ainus seaduslik foorum Süürias poliitilise lahenduse leidmiseks," kirjutati Valge Maja teadaandes.

ÜRO Süüria-erisaadik Staffan de Mistura oli varem päeval teatanud, et Süüria valitsus ei ole kinnitanud oma osalemist rahukõnelustel ja ei sõida esmaspäeval Genfi.

"Me saime eile õhtul teate, et (Süüria) valitsus ei sõida täna Genfi ," ütles erisaadik esmaspäeval ÜRO Julgeolekunõukogule.

De Mistura avab Genfis kaheksanda kõnelustevooru, kõik varasemad läbirääkimised ei ole olulist tulemust andnud.

Süüria opositsioonirühmitused leppisid eelmisel nädala Saudi Araabias kohtudes kokku ühise delegatsiooni saatmises Genfi, et suurendada läbimurde väljavaateid.

Süüria valitsus on teatanud osalemisest Sotši (Astana) kõnelustel, kuid mitte Genfis, kus kaheksas läbirääkimiste voor algab teisipäeval. Süüria opositsiooni teatel eelistavad nemad kohtumist ÜRO egiidi all.

Türgi peaminister Binali Yildirim ütles esmaspäeval Londonis, et Genfi ja Astana Süüria rahukõnelused ei konkureeri omavahel, vaid töötavad paralleelselt ja kooskõlas.

"Astana kõnelused ei konkureeri Genfi kõnelustega," ütles Yildirim.

"Astana rahukõnelused, kolmepoolsed kohtumised, ei ole Genfile alternatiiviks, vaid me üritame ette valmistada niiöelda lahenduste infrastruktuuri Genfi jaoks," selgitas peaminister.

Venemaa president Vladimir Putin on samuti avaldanud lootust, et kongress aitab kaasa ÜRO vahendusel peetavatele Genfi kõnelustele.

Uudisteagentuur RIA Novosti teatas esmaspäeval, et Venemaa lükkab "Süüria rahvuskongressi" korraldamise järgmisse aastasse. Agentuur edastas diplomaatilistele allikatele viidates, et Süüria kongressi ei korraldata Sotšis enne jaanuari, kuid tõenäoliselt leiab see aset veebruaris. Esialgne plaan nägi ette kohtumise korraldamise 18. novembril, kuid see lükati edasi. Seejärel spekuleeriti, et kohtumine peetakse detsembris paralleelselt ÜRO kõnelustega Genfis.

Süüria valitsusdelegatsioon saabub Genfi rahukõnelustele kolmapäeval

Süüria valitsusdelegatsioon saabub Genfi otsekõnelustele opositsiooniga kolmapäeval, teatas välisministeeriumi ametnik hiljem teisipäeval.

Valitsusdelegatsiooni juhib Süüria esindaja ÜRO-s Bashar al-Jaafari ning kõnelustel osaletakse kolmapäeva pärastlõunast, ütles ametiisik.

Rahukõnelused peaksid algama teisipäeval ning opositsiooni ühisdelegatsioon on juba kohal.

Teisipäeva ennelõunal kohtuvad Genfis ÜRO Julgeolekunõukogu viie alalise liikme esindajad, rahukõnelused algavad pärastlõunal ÜRO eriesindaja Staffan de Mistura ja opositsiooni läbirääkimistega.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: