De Mistura: Süüria valitsus ei ühine esmaspäeval Genfi kõnelustega

ÜRO Süüria erisaadik Staffan de Mistura.
ÜRO Süüria erisaadik Staffan de Mistura. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Süüria valitsus ei ole kinnitanud oma osalemist rahukõnelustel ja ei sõida esmaspäeval Genfi, ütles ÜRO Süüria-erisaadik Staffan de Mistura.

"Me saime eile õhtul teate, et (Süüria) valitsus ei sõida täna Genfi," ütles erisaadik esmaspäeval ÜRO Julgeolekunõukogule.

De Mistura avab Genfis kaheksanda kõnelustevooru, kõik varasemad läbirääkimised ei ole olulist tulemust andnud.

Süüria opositsioonirühmitused leppisid eelmisel nädala Saudi Araabias kohtudes kokku ühise delegatsiooni saatmises Genfi, et suurendada läbimurde väljavaateid.

"(Süüria) valitsus ei ole veel kinnitanud oma osalemist Genfis, kuid andis mõista, et me kuuleme neist peatselt," ütles De Mistura videokonverentsi vahendusel Genfist.

De Mistura avaldas lootust, et Süüria valitsusdelegatsioon siiski saabub, arvestades president Bashar al-Assadi lubadust Vene riigipeale Vladimir Putinile, kui nad eelmisel esmaspäeval Sotšis kohtusid.

Assad ütles Putinile, et ta on valmis dialoogiks kõigi nendega, kes tahavad poliitilist lahendust.

Venemaa on teinud ettepaneku korraldada Süüria valitsuse ja opositsiooni "kongress" Sotšis, kuid ei ole veel kuupäeva paika pannud.

De Mistura sõnul taotleb Moskva sellele kohtumisele ÜRO toetust, kuid lisas, et "praegu on mul liiga vara selle algatuse kohta midagi öelda".

De Mistura ütles, et ta kohtub teisipäeval Genfis ÜRO Julgeolekunõukogu viie alalise liikme - Suurbritannia, Prantsusmaa, Hiina, Venemaa ja USA - suursaadikutega, et arutada eesseisvaid kõnelusi.

Trump ja Macron toonitasid ÜRO toetatud Süüria kõneluste olulisust

USA president Donald Trump ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron toonitasid esmaspäevases telefonivestluses, et ÜRO toetatud kõnelused Süüria tuleviku üle on ainus võimalik tee edasiminekuks.

"Riigipead olid ühel meelel, et Genfis teisipäeval algavad kõnelused on ainus seaduslik foorum Süürias poliitilise lahenduse leidmiseks," kirjutati Valge Maja teadaandes.

Venemaa lükkab "Süüria rahvuskongressi" korraldamise 2018. aastasse

Venemaa lükkab "Süüria rahvuskongressi" korraldamise järgmisse aastasse, teatas uudisteagentuur RIA Novosti hiljem esmaspäeval.

Agentuur ütles diplomaatilistele allikatele viidates, et Süüria kongressi ei korraldata Sotšis enne jaanuari, kuid tõenäoliselt leiab see aset veebruaris.

Esialgne plaan nägi ette kohtumise korraldamise 18. novembril, kuid see lükati edasi. Seejärel spekuleeriti, et kohtumine peetakse detsembris paralleelselt ÜRO kõnelustega Genfis.

Süüria valitsus on teatanud osalemisest Sotši kõnelustel, kuid mitte Genfis, kus kaheksas läbirääkimiste voor algab teisipäeval.

Süüria opositsiooni teatel eelistavad nemad kohtumist ÜRO egiidi all.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: