Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Liibanonis alustas teenistust järgmine Eesti rahuvalvajate kontingent

ESTPLA-24
ESTPLA-24 Autor/allikas: Kaitseväe peastaap

Ööl vastu teisipäeva jõudis Liibanonist Eestisse jalaväerühm Estpla-23 ning andis vastutuse üle esmaspäeva hommikul Ämarist transpordilennukiga Beiruti suundunud Estpla-24 kaitseväelastele.

 

Eestisse saabunud rahuvalvajate kontingendi ülem kapten Andrei Šlabovitsi sõnul kulges koostöö soomlaste ja iirlastega hästi.

"Andsime vastutuse uuele kontingendile üle ja tulime rahuliku südamega koju," ütles Eestisse naasnud kontingendi ülem kapten Andrei Šlabovits.

Estpla-24 kaitseväelased jõudsid Beirutist ÜRO tugipunkti 2-45 südaööl vastu teisipäeva, kaitseväelasi tervitasid teenistuse alguse puhul Iiri-Soome pataljoni ülema asetäitja kolonelleitnant Ari Laaksonen, Eesti kontingendi ülem major Margus Mikk ning teised pataljoni juhtkonna liikmed.

"Võtke sellest missioonist parim, mis võtta on annab. Seadke endale vähemalt kolm eesmärki ja püüdke need missiooni lõpuks täita," ütles oma tervituskõnes sõduritele ÜRO Liibanoni rahuvalvemissiooni UNIFIL Eesti kontingendi ülem major Margus Mikk.

Eesti rahuvalvajate peamiseks teenistuskohaks järgmiseks kuueks kuuks saab Beirutist ligikaudu 115 kilomeetri kaugusel Lõuna-Liibanoni mägises Bint Jubayl nimelises piirkonnas paiknev ÜRO tugipunkt 2-45, mis asub merepinnast umbes 800 meetri kõrgusel. Missiooni jooksul mehitatakse kahe kuu vältel ka ÜRO tugipunkti 6-50.

ÜRO Liibanoni rahuvalvemissioonil UNIFIL Iiri-Soome pataljoni IRISHFINBATT koosseisu kuuluv Eesti kontingent Estcon-7 koosneb jalaväerühmast Estpla-24 ning staabiohvitseridest ja -allohvitseridest.

Kontingendi tuumikuks olev jalaväerühm Estpla-24 on moodustatud 1. jalaväebrigaadi Scoutspataljoni lahingutoetuskompanii baasil. Estpla-24 ülemaks on leitnant Erkki Tuul. Kokku on Eesti kontingendi suuruseks Liibanonis ligikaudu 40 kaitseväelast.

Eesti üksuse ülesandeks rahuvalvemissioonil on vaatlus, patrullid, kontrollpostide mehitamised ja rahuvalvealased operatsioonid, mille käigus tehtaks muuhulgas koostööd ka Liibanoni relvajõududega.

UNIFIL loodi ÜRO julgeolekunõukogu resolutsiooniga 1978. aastal ning selle ülesandeks on Iisraeli-Liibanoni vahelise kontrolljoone (nn Blue Line) jälgimine, Liibanoni relvajõudude toetamine ja nendega koostöö tegemine ning konflikti osapoolte vahel sõlmitud lepetest kinnipidamise jälgimine. UNIFIL-i vastutusalaks on Lõuna-Liibanoni Litani jõe ja Iisraeli-Liibanoni kontrolljoone vaheline ala.

UNIFIL-i koosseisus on kokku üle 10 000 sõjaväelase 41 riigist ning umbes 1000 nii kohalikku kui osalejariikidest pärit tsiviiltöötajat. UNIFIL-i ülemaks on kindralmajor Michael Beary Iiri kaitseväest. Eesti osaleb UNIFIL-i rahuvalvemissioonil alates 2015. aasta maikuust.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: