Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Keskerakond ja Reformierakond kasvatasid toetust

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks oma hääle Keskerakonnale 29 protsenti valijatest.
Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks oma hääle Keskerakonnale 29 protsenti valijatest. Autor/allikas: freepik.com/ERR

Kõige populaarsemad erakonnad on endiselt Keskerakond ja Reformierakond, kes kasvatasid kuu varasemaga võrreldes ka enim toetust, selgus ERR-i uudistetoimetuse tellitud Turu-Uuringute AS-i üle-eestilisest tuhande vastajaga küsitlusest.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks oma hääle Keskerakonnale 29 protsenti valijatest, mis on kahe protsendipunkti võrra enam kui novembris.

Populaarsuselt teine erakond on Reformierakond 24 protsendi suuruse toetusega. Ka suurima opositsioonipartei toetus kasvas kuu varasemaga võrreldes kahe protsendipunkti võrra.

Kolmandal-neljandal kohal on sisuliselt võrdse toetusega Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja Sotsiaaldemokraatlik erakond (SDE). Kui EKRE-t toetas 12 protsenti, siis SDE-d 11 protsenti. Kuu varasemaga võrreldes kaotas EKRE ühe ja SDE võitis juurde ühe protsendi toetajaid.

Kindlalt on valimiskünnisest üle ka Isamaa ja Res Publica Liit (IRL), keda toetas sarnaselt novembriga detsembris kaheksa protsenti valijatest.

Valimiskünnise alla jääb parlamendiparteidest endiselt Vabaerakond kolme protsendi suuruse toetusega. Sama palju toetajaid kogusid ka Eestimaa Rohelised.

Võrreldes valitsuskoalitsiooni ja opositsioonierakondade summaarset toetust, on valitsusparteide ülekaal kasvanud - neid toetab kokku 48 protsenti, opositsioonierakondi aga 39 protsenti.

Kuivõrd viimastel nädalatel on räägitud ka uue erakonna tekkest ja läbilöögist järgmistel valimistel, siis detsembris oli vastajaid, kelle eelistused jäävad riigikogu erakondadest väljapoole, 13 protsenti.

Turu-uuringute AS küsitles 22. novembrist kuni 5. detsembrini ERR-i uudistetoimetuse tellimusel näost-näkku meetodil 1011 inimest nende kodudes. Uuringutulemustes on esitatud nende vastajate osakaal, kes omasid poliitilist eelistust. See muudab uuringutulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga. Erakondlikku eelistust mitte-väljendanud vastajate osakaal oli detsembris 27 protsenti. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: