Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Herkel: kriitiline piir hakkab kätte jõudma

{{1512645540000 | amCalendar}}
Andres Herkel.
Andres Herkel. Autor/allikas: ERR

Juba mitu kuud populaarsusreitingutes alla valimiskünnise jääva Vabaerakonna liige Andres Herkel tunnistas, et partei jaoks hakkab kriitiline piir kätte jõudma.

Herkel ütles ERR-ile, et detsembris mõõdetud kolmeprotsendiline toetus seostub jätkuvalt kohalike valimistega, kus Vabaerakond oma nimekirjadega ei osalenud.

"Seega oli tagaplaanile jäämine ennustatav, kuid kui see kestab liiga kaua, siis on kahtlemata põhjust järeldusi teha. See kriitiline piir hakkab lähenema," tunnistas ta.

"Väljendasime arusaama, et riigikogu liikmed ei peaks kohalikes volikogudes osalema ja meie toetajad andsid meile signaali, et riigikogu liikmed ei pea kandideerima. Järgmiseks korraks on see siiski suur mõtlemiskoht, sest kõrvalejäämine Tallinnas läks ilmselt väga palju maksma," lisas ta.

Ta ütles, et Vabaerakonna edasine käekäik sõltub sellest, kui tugeva programmi ja nimekirjaga suudab partei riigikogu valimistel välja tulla.

Keskerakonda toetab populaarsusuuringu põhjal 29 protsenti küsitletuist (kuuga +2 protsendipunkti), Reformierakonda 24 protsenti (+2), EKRE-t 12 protsenti (-1), SDE-d 11 protsenti (+1), IRL-i kaheksa protsenti (0) ja Vabaerakonda kolm protsenti (-1).

Keskerakonna esimees ja peaminister Jüri Ratas ütles, et koalitsioonierakondade toetuse selge ülekaal opositsiooniparteide ees näitab valitsusliidu head tööd ja meeskonnatunnetust.

ERR-i tellitud ja Turu-uuringute AS-i tehtud küsitlus näitas, et võrreldes valitsuskoalitsiooni ja opositsioonierakondade summaarset toetust, on valitsusparteide ülekaal kasvanud - neid toetab kokku 48 protsenti, opositsioonierakondi aga 39 protsenti.

"Aitäh nendele inimestele, kes on avaldanud toetust Keskerakonnale. Need otsused, mida tänane koalitsioon on teinud, on väga suur osa ka Keskerakonnal. Meie pingutused, et ühiskond oleks tasakaalukam, sidusam, solidaarsem, lähevad Eesti elanikele korda," ütles Ratas valitsuse pressikonverentsil.

Opositsioonilise Reformierakonna esimees Hanno Pevkur ütles ERR-ile, et partei seisab jätkuvalt selle eest, et meil ei oleks selliseid suuri muudatusi Eestis, mida valitsusliit plaanib. "Kogu maksussüsteem väga keerukaks ajada, ettevõtluskeskkond pea peale keerata ja uusi makse kehtestada. See alternatiiv, mida me Keskerakonnale pakume, on kõige tugevam alternatiiv."

Rahandusminister Toomas Tõniste (IRL) ütles valitsuse pressikonverentsil, et tema reitingunumbreid ei jälgi, sest tähtsam on see, mida erakonnad teevad, mis on nende majanduspoliitika ja kui järjepidevad nad selles on.

SDE riigikogu fraktsiooni juht Kalvi Kõva ütles ERR-ile, et sotsiaaldemokraatide toetus on viimasel ajal püsinud stabiilne.

Kõva rõhutas sarnaselt Ratasele, et valitsuse toetus tervikuna on tõusnud. "Vaatamata opositsiooni suurele turmtulele ja kõikvõimalikele valeväidetele meediaruumis, et valitsus võib-olla ei tee kõige õigemaid asju, on inimeste usaldus meile kasvanud," lausus Kõva.

EKRE fraktsiooni liige Jaak Madison ütles, et EKRE toetuse minimaalne langus jääb statistilise vea piiresse, andmata täit adekvaatset pilti. "Positiivne, et meil on kindel tuumikvalija ja see annab põhjust optimismiks, et meil on võimalus tõusta kahele juhtivale parteile lähemale."

Toimetaja: Priit Luts, Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: