Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Austraalia vahistas arvatava Põhja-Korea agendi

Foto: SCANPIX/ AFP PHOTO / KIM Won-Jin

Austraalia võttis vahi alla võimaliku Põhja-Korea agendi. Vahistatud Chan Han Choi on Austraalia kodanik ja elanud riigis üle 30 aasta. Politsei teatel üritas Choi Põhja-Koreale raha hankida, müües massihävitusrelvi ja neis kasutatavat tehnoloogiat.

Põhja-Korea tähistas pühapäeval suurejooneliselt praeguse diktaatori isa, suure juhi Kim Jong-Ili kuuendat surma-aastapäeva. Ülespuhutud mälestustalituste juurde käis ka tavapärane Lääneriikide maapõhja siunamine, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samal ajal hargnesid Austraalias sündmused, mis näitavad, et ilma Lääneta ei saa Põhja-Korea ikka mitte kuidagi hakkama. Austraalia luure andmeil on Choi üks Põhja-Korea kõige ustavamaid agente. Tema ülesanne oli teenida Läänes kõva valuutat Põhja-Korea relvastusprogrammi arendamiseks.

Peale hämarate tehingute Austraalias tegeles ta ka Põhja-Korea kivisöe müümisega Indoneesiale ja Vietnamile.

"Me tahame sellele mehele esitada süüdistuse
Põhja-Korea raketiosade ja tehnilise ekspertinfo müügi vahendamises
teistele rahvusvahelistele subjektidele," kommenteeris Austraalia Föderaalpolitsei asevolinik Neil Gaughan.

Neil Gaughani sõnul pole praegu andmeid, et raketiosad ka tegelikult Austraaliasse oleksid jõudnud. Kui plaanitud tehingud teoks saanuksid, olnuks nende väärtus kümneid miljoneid dollareid.

"See on väga, väga tähtis vahistamine. Esitatavad süüdistused on kõige karmimad, seega pole mul midagi lisada juba teadaolevaile faktidele
asjas, millega kohus nüüd tegelema hakkab," ütles Austraalia peaminister Malcolm Turnbull.

Turnbulli sõnul näitab Põhja-Korea agendi tegevus, et Lääne majandussanktsioonid toimivad ning löövad diktatuuririiki vägagi valusalt.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: