Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maaeluminister: Soormil polnud seakasvatustoetusega seotud ettevõtteid

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Eesti suurima seakasvataja HKScani toonase juhi, praegu uurimise all oleval Teet Soormil polnud maaeluminister Tarmo Tamme sõnul ettevõtteid, mis näitaks huvide konflikti seakasvatajatele antud toetuse määramisel.

Tamm ütles esmaspäeval riigikogus Vabaerakonna saadikute arupärimisele vastates, et Soormil puuduvad ettevõtted, mis oleksid õigustatud saama aretusühistult teenust tõuraamatu ja aretusregistri pidamise ning jõudluskontrolli läbiviimiseks.

"Rõhutan, Teet Soormil puuduvad ettevõtted, mis oleksid seotud toetuse saamisega," ütles Tamm.

Eesti sealihakasvatajaid koondava Ühistu Eesti Lihatööstus nõukogu esimees Urmas Laht on Tamme sõnul seotud OÜ-ga Markilo. "Ettevõttega, millest omab 9,625 protsenti, mis on õigustatud saama aretusühistult teenust tõuraamatu ja aretusregistri pidamise ning jõudluskontrolli läbiviimise eest summas 121 018,58 eurot, see tähendab, et Urmas Lahe osa sellest on 9,625 protsenti sellest summast," lausus Tamm.

Keskerakonda kuuluv minister lisas, et toetuskriteeriumidele vastavaid aretusühinguid oli sellel ajal seakasvatuse osas üks - Eesti Tõusigade Aretusühistu.

"Põllumajandusloomade aretustoetuse taotlejaks ei saa olla seakasvatajad, vaid selleks on õigustatud aretusühingud, kellele on antud tõuraamatu pidamise või jõudluskontrolli läbiviimise tegevusluba vähemalt üks aasta enne toetuse taotluse esitamise tähtaja algust. Kõigil seakasvatajatel on käesoleval ajal ja ka varem olnud võimalus astuda aretusühingu liikmeks ja kanda oma loomad aretusregistrisse või tõuraamatusse, kui nende loomad aretusprogrammi nõuetele vastavad, ning saama seeläbi tõuraamatu või aretusregistri kaudu vastavat teenust," rääkis Tarmo Tamm.

Keskerakondlasest majandus- ja kommunikatsiooniminister Kadri Simson on öelnud, et ta ei näe huvide konflikti enda osalemises seakasvatajatele toetuse määramisel, sest kõik arutelu ajal laua taga olnud teadsid tema seotusest Teet Soormiga.

Simson rääkis usutluses Postimehele, et ajal, mil peeti koalitsiooniläbirääkimisi, oli tema elukaalslane Teet Soorm Eesti suurima seakasvataja HKScani juht ning see oli kõigile teada.

"Sel hetkel ma ei käitunud kuidagi ühe firma huvides. Läbirääkimiste laua taga, kus olid teiste erakondade esindajad, oleks kindlasti teema tõusnud, kui ma oleks kuidagi olnud kallutatud," nentis ta.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: