Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koonderakond on endiselt Soome populaarseim partei, kuid toetus langeb

Valitsuskoalitsiooni kuuluvate erakondade juhid (vasakult): justiitsminister Petteri Orpo (Konnderakond), peaminister Juha Sipilä (Keskerakond) ja kultuuriminister Sampo Terho (Sinine Tulevik).
Valitsuskoalitsiooni kuuluvate erakondade juhid (vasakult): justiitsminister Petteri Orpo (Konnderakond), peaminister Juha Sipilä (Keskerakond) ja kultuuriminister Sampo Terho (Sinine Tulevik). Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Soome rahvusringhäälingu poolt tellitud uuringu kohaselt on populaarseimaks erakonnaks endiselt Koonderakond, kuid nende toetus on võrreldes novembriga langenud. Peaministripartei Keskerakond on aga oma toetust mõnevõrra kasvatanud.

Kevadest saadik kindlat esikohta hoidnud Rahvuslik Koonderakond, mille juhiks on rahandusminister Petteri Orpo, on novembriga võrreldes kaotanud toetust lausa 2,5 protsendipunkti. Uuringufirma Taloustutkimus poolt läbi viidud arvamusküsitluste kohaselt toetab neid detsembris 19,8 protsenti valijatest, vahendas Yle.

Viimati oli Koonderakonna toetus nii madal ehk alla 20 protsendi käesoleva aasta aprillis. Samas säilitab partei kindla esikoha, sest peamine opositsioonierakond, Antti Rinne juhitud Sotsiaaldemokraatliku Partei (SDP) toetus on samuti vähenenud 1,9 protsendipunkti 17,8 protsendini.

SDP-ga jagab teist kohta peaminister Juha Sipilä partei Keskerakond, kelle toetus kasvas kuuga 0,4 protsendipunkti 17,4 protsendini. See näitab, et vahepealsest mõõnast - sügise 15,8 toetusprotsendist - on üle saadud, samas viimaste parlamendivalimiste 21 protsendini on veel pikk maa.

Neljandal kohal oleva Rohelise Liidu toetus on 14 protsenti ja see on eelmise kuuga võrreldes langenud 0,2 protsendipunkti. 

Järgnevad erakonnad on kõik kuu jooksul toetajaid juurde võitnud. Viiendal kohal on kohal on Vasakliit 8,8 protsendiga ja kuuga kasvatasid nad toetust 0,8 protsendipunkti. Järgnevad vastavalt Põlissoomlased (toetus 8,6 protsenti, kasv 0,2 protsendipunkti), Soome Rootsi Rahvapartei (toetus 4,6 protsenti, kasv 1,1 protsendipunkti) ja Kristlikud Demokraadid (toetus 4 protsenti, kasv 0,4 protsendipunkti).

Põlissoomlastest lahkulöömise järel loodud uus partei Sinine Tulevik, kuhu kuuluvad teiste seas kõik valitsuses olevad endised Põlissoomlaste ministrid, suutis detsembris enda toetust kasvatada - toetus tõusis 1,2 protsendipunkti 2,3 protsendini. Seni on Sinise Tuleviku toetus olnud üle kahe protsendi vaid juunis, vahetult pärast Põlissoomlaste lõhenemist. Ilmselt kasvatas toetust näiteks see, et Sinine Tulevik on end nüüd ametlikult erakonnana kehtestanud ning sai endale ka kultuuriminister Sampo Terho näol kindla juhi.

Soome parteide toetus detsembris. Autor: Yle/Taloustutkimus

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: