Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome parteide populaarsuses Niinistö erandlik võit eriti ei kajastu

Soome president Sauli Niinistö.
Soome president Sauli Niinistö. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Soome rahvusringhäälingu Yle tellitud uuringu kohaselt on endiselt riigi populaarseimaks erakonnaks Koonderakond. Väga murrangulisi muutusi pole ka teiste erakondade toetuse puhul ning see omakorda näitab, kuivõrd erakordne oli parteide toetusnumbreid arvestades president Sauli Niinistö võimas valimisvõit.

Uuringufirma Taloustutkimus poolt läbi viidud aasta esimese arvamusküsitluse kohaselt toetas rahandusminister Petteri Orpo juhitud Rahvuslikku Koonderakonda 20,8 protsenti vastanutest. Detsembriga võrreldes on Koonderakonna populaarsus kasvanud ühe protsendipunkti võrra, vahendas Yle.

Teisele kohale tõusis rahvasaadik Antti Rinne juhitud Sotsiaaldemokraatlik Partei (SDP) 18,7 protsendiga, toetus on kasvanud on 0,9 protsendipunkti.

Kolmandal kohal on peaminister Juha Sipilä partei Keskerakond 17,4 protsendiga, nende toetus on langenud 0,4 protsendipunkti võrra.

Järgnevad vastavalt Roheline Liit (14%, muutust eelmise kuuga võrreldes ei ole), Põlissoomlased (9,6%, kasv 1 protsendipunkt), Vasakliit (8,1%, langus 0,7 protsendipunkti), Soome Rootsi Rahvapartei (4,6%, muutust pole), Kristlikud Demokraadid (3,2%, langus 0,8 protsendipunkti) ja Sinine Tulevik (1,6%, langus 0,7 protsendipunkti).

Arvamusküsitluse ajal leidsid Soomes aset presidendivalimised, kus juba esimeses voorus kogus ametis olev Koonderakonna taustaga president Sauli Niinistö 62,7 protsenti häältest. Kaasaegsetel Soome presidendivalimistel pole varem kunagi ükski kandidaat esimeses voorus võitu saavutanud.

Seega ei kajastunud parteide üldised toetusnumbrid presidendivalimistel. Kui Roheline Liit Pekka Haavisto ja Põlissoomlased Laura Huhtasaari näol välja arvata, kogusid konkureerivate erakondade ametlikud kandidaadid üsna kesise häältesaagi.

Oma ametlikku kandidaati ei esitanud presidendivalimistele Koonderakond (ametlikult toetati Niinistöt), Kristlikud Demokraadid ja Sinine Tulevik.

Ehk Koonderakonna taustaga ja valimisliidu eesotsas kandideerinud Niinistö sai väga palju hääli ka valijatelt, kelle eelistatud erakonnad olid samal ajal väljas ka oma kandidaadiga.

Värske uuring aga näitab, et kuigi vahepeal hääletati Koonderakonna taustaga Niinistö poolt, ei ole valijad oma parteilisi eelistusi samal ajal muutnud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: