Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome rahvasaadik jättis Sinise Tuleviku minevikku

Soome rahvasaadik kaj Turunen.
Soome rahvasaadik kaj Turunen. Autor/allikas: Timo Ikonen/Yle

Erakonda Sinine Tulevik kuulunud Soome rahvasaadik Kaj Turunen vahetas erakonda ning astus hoopis Koonderakonna liikmeks. Sinise Tuleviku esimees Sampo Terho kutsus juhtunu tõttu kokku erakorralise koosoleku ja märkis, et Turuneni parteivahetus ohustab usaldust Soome valitsuskoalitsioonis.

Savonlinnast pärit Turunen on Soome parlamendi liige teist ametiaega ning ta on majanduskomisjoni esimees, vahendas Yle.

Koonderakonna fraktsiooni esimees Kalle Jokinen teatas Turuneni liikmeks astumisest teisipäeval parlamendihoones korraldatud pressikonverentsil.

Turunen omakorda rõhutas pressikonverentsil, et parteivahetus toimus tema enda algatusel. Esimest korda oli ta sellist sammu kaalunud juba eelmise aasta suvel, kui Põlissoomlaste erakond lõhenes ja parteist eraldusid praeguseks Sinise Tuleviku moodustanud liikmed. Lõpliku otsuse paremtsentristliku Koonderakonnaga liituda oli ta langetanud paari nädala eest.

Rahvasaadik põhjendas, et eriti ettevõtlust ja tööturgu puudutavates küsimustes on tema seisukohad nagunii sarnasemad pigem Koonderakonna, mitte aga senise koduerakonna Sinise Tulevikuga.

Sinise Tuleviku esimees Sampo Terho teatas, et Turuneni lahkumine oli tema jaoks täielikuks üllatuseks - enda sõnul sai ta sellest sammust teada vaid paar tundi enne juhtumi avalikuks tulekut.

"Ma ei ole räpaste detailidega kursis," sõnas ta ja lisas, et kohtus alles teisipäeva hommikul Koonderakonna esimehe Petteri Orpoga ning viimane ei öelnud Turuneni teemal siis veel midagi.

Terho sõnul kahjustab juhtum valitsusesisest usaldust ja seda ajal, kui valitsuskoalitsiooni napi parlamendienamuse tõttu on seda usaldust just väga vaja. "Miks Koonderakond paati kõigutab?" küsis ta retooriliselt.

Sinise Tuleviku fraktsioon käsitleb juhtumit erakorralisel koosolekul ning valitsuse edasist koostööd puudutavate kahtluste tõttu soovib erakond, et keskerakondlasest peaminister Juha Sipilä kutsuks erakorralisele nõupidamisele kokku koalitsioonierakondade juhtkonnad.

"Meil on kahtlus, et Koonderakond üritab selle provokatsiooniga kutsuda esile valitsuskriisi või isegi valitsuse lagunemist," rõhutas Terho.

Võimaliku valitsuskriisi taustaks on hääletus vastuolulise sotsiaalteenuste reformi asjus ning valitsuskoalitsiooni napp parlamendienamus on väga suure kahtluse all. Näiteks Koonderakonna rahvasaadik Elina Lepomäki on teatanud, et hääletab selle vastu. Samuti on selle vastu tuntud ärimehest rahvasaadik Harry Harkimo, kes eelmisel nädalal omakorda Koonderakonna ridadest lahkus.

Peaminister Sipilä kinnitas Ylele, et kutsub kolme koalitsioonierakonna - Keskerakonna, Koonderakonna ja Sinise Tuleviku - juhid põhjalikuks aruteluks kokku esimesel võimalusel. Koonderakonna juht, justiitsminister Orpo ütles omakorda, et ühe rahvasaadiku parteivahetusest on tekkinud põhjendamatult suur kära.

Lõhe Põlissoomlaste ridades tekkis pärast seda, kui eelmise aasta 10. juunil valiti partei kongressil erakonna uueks juhiks europarlamendi saadik Jussi Halla-aho.

Märkimisväärne osa erakondlastest pidas Halla-aho senist poliitilist tegevust aga liiga äärmuslikuks ja olukord tõi kaasa selle, et Põlissoomlaste parlamendifraktsioonist lahkus kokku 20 poliitikut, sealhulgas kõik erakonda kuulunud ministrid ja parlamendi spiiker Maria Lohela.

See samm tähendas ka seda, et keskerakondlase Juha Sipilä valitsus ei pidanud tagasi astuma ning tööd jätkati senise meeskonnaga. Nüüd jätkasid valitsuskoalitsioonis lihtsalt Keskerakond, Koonderakond ja endistest Põlissoomlastest koosnev fraktsioon Uus Valik, mille baasil hakati kohe üles ehitama ka uut erakonda nimega Sinine Tulevik, mis sai novembris ka ametlikult parteiks.

Sinise Tuleviku probleemiks on aga see, et erakonna reiting on endiselt madal ning tõenäoliselt on ka paljudel potentsiaalsetel valijate ees küsimus, miks anda hääl Sinise Tuleviku poolt, kui samal ajal on võimalik teha valik Koonderakonna ja järele jäänud Põlissoomlaste vahel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: