X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Tuli ja raev": kokkuvõte Trumpist rääkiva raamatu peamistest väidetest

President Trump, erukindral Flynn ja nõunik Bannon 2017. aasta 28. jaanuaril Valges Majas.
President Trump, erukindral Flynn ja nõunik Bannon 2017. aasta 28. jaanuaril Valges Majas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ajakirjanik Michael Wolffi peagi ilmuvas raamatus on USA presidendi Donald Trumpi, tema administratsiooni ja kunagise kampaaniameeskonna kohta esitatud mitmeid väiteid, mis on ajakirjanduses avaldatud lõikude tõttu tekitanud saanud juba väga palju vastukaja.

Politico ja BBC on teinud ka nimekirja seni avaldatud kõige märkimisväärsematest detailidest.

Wolff tegi New York Magazine'i poolt avaldatava raamatu "Fire and Fury: Inside the Trump White House" ("Tuli ja raev. Trumpi Valges Majas") jaoks 18 kuu jooksul intervjuusid nii presidendi enda, suurema osaga tema meeskonnast ning lisaks veel paljude teiste allikatega.

Isegi lekitamise ja meediarünnakute poolt saadetud Valge Maja puhul on Wolffi raamatu väited olnud tavapärasest plahvatuslikumad. Kolmapäeval mõistis Valge Maja veel ilmumata raamatu hukka.

"See raamat on täis valesid ja eksitavaid väiteid isikutelt, kellel ei ole ligipääsu või mõju Valges Majas," rääkis Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders. "Nende osalemine raamatus, mida saab kirjeldada kui väärtusetut tabloidlikku väljamõeldist, näitab nende kurba ja meeleheitlikku katset mingit tähelepanu omada."

Samas märgib väljaanne Axios, et Wolffil on võimalikke tagajärgi ennetades oma kuude jooksul tehtud intervjuudest hulgaliselt audiosalvestisi.

Raamatus on esitatud järgnevaid detaile:

1. Valge Maja endine peastrateeg Steve Bannon nimetas president Donald Trumpi poja Donald jr ja Vene juristi kohtumist Trump Toweri ärihoones 2016. aasta valimiskampaania ajal riigireetmiseks ja ebapatriootlikuks teoks.

Lisaks esitas ta ka muid Trumpi ja tema perekonna suhtes kriitilisi väiteid ning see tõi lõpuks kaasa ka terava vastulöögi president Trumpi enda poolt. Sellest sõnasõjast on ERR-i portaalis ka eraldi pikem artikkel.

2. Trumpi meeskonnal oli tõsine mure Trumpi suutlikkuse pärast informatsiooni analüüsida ja otsuseid langetada

Trump on korduvalt lükanud tagasi meedias levinud väiteid, et ta veedab iga päev tunde televiisorit vaadates ning ei suuda olulistesse dokumentidesse süveneda.

Wolffi raamatus aga on kirjas, et presidendi meeskond oli samuti mures Trumpi tähelepanuvõime pärast.

"Ta ei analüüsinud informatsiooni mitte mingil tavapärasel viisil. Ta ei lugenud. Ta ei lasknud isegi silmadega üle. Mõned uskusid, et praktilises mõttes oli ta vaid
pooleldi kirjaoskaja. Ta usaldas oma teadmisi - ükskõik kui tähtsusetu see ka polnud - üle kõige. Ta oli sageli enesekindel, kuid sama sageli oli ta justkui halvatud, mitte tarkpea, vaid turtsuv ja ohtlikult ebakindel isik, kelle instinktiivne reaktsioon oli raevutsema hakata ja käituda nii, nagu oleks tema ükskõik kui segane sisetunne mingi asi, mis ütleb talle selgelt ja jõuliselt, mida teha. See oli, nagu ütles endine asepersonaliülem Katie Walsh, justkui see, kui üritad aru saada, mida laps tahab."

3. Trump eeldas, et ta kaotab valimised, ja oli sellega rahul

Wolffi raamatu kohaselt eeldas Trumpi meeskond, et nad kaotavad 2016. aasta novembris toimunud presidendivalimised. Kampaaniajuht Kellyanne Conway briifis enne valimistulemuse selgumist ka ajakirjanikke ning andis mõista, et Trumpi meeskond ootab valimiskaotust, mille süüdlaseks peetakse eelkõige tollast Vabariiklaste Rahvuskomitee (RNC) juhti Reince Priebust.

Hiljem rahvusliku julgeoleku nõunikuks saanud ja siis kiirkorras vallandatud erukindral Michael Flynn ütles aga sõpradele, kes muretsesid Venemaal peetud tasuliste kõnede pärast, et "see oleks probleem ainult siis, kui me võidaks".

Trump ise oli aga näidanud üles vastumeelsust oma kampaaniat rahastada, kuigi oli avalikult korduvalt teatanud, et teeb kampaaniat oma kuludega.

Hoolimata sellest, et ta eeldas valimiskaotust, oli Trump olukorraga igati rahul. "See on suurem kui ma eales unistada oskasin," olevat ta öelnud meediaärimees Roger Ailes'ile umbes nädal enne valimisi. "Ma ei mõtle kaotuse peale, sest see ei ole kaotamine. Me oleme täielikult võitnud."

Vanim poeg Donald Trump juunior aga tunnistas, et kui valimisööl tulemus kinnituse sai olevat tema isa "justkui kummitust näinud" ning tulevane esileedi Melania Trump oli nutnud ja seda mitte rõõmu pärast.

"Kui ta kaotab, oleks Trump meeletult kuulus ja "Riukaliku Hillary" käes kannatanud märter. Tema tütar Ivanka ja väimees Jared oleksid rahvusvahelised kuulsused. Steve Bannon saaks Teepartei de facto juhiks... Melania Trump, kellele tema abikaasa oli kinnitanud, et ta ei saa presidendiks, saaks naasta tähelepandamatult lõunatama. Kaotamine oleks võitmine," seisab raamatus.

4. Trump ei tundnud mingit huvi põhiseaduse lugemise vastu

Trumpi puuduliku tähelepanuvõime ja valitsemiskogemuse puudumise kohta on varemgi nii üht kui teist väidetud, kuid Wolffi raamat läheb kaugemale - president ei teadnud midagi USA valitsuse nurgakivist ega soovinud ka end kurssi viia.

Kunagine Trumpi kampaaniameeskonna nõunik Sam Nunberg meenutab raamatus hetke, kui ta üritas Manhattani kinnisvaramagnaadile USA põhiseadust selgitada. Eksnõuniku sõnul jõudsid nad vaid neljanda muudatuseni, sest teema muutus tulevasele presidendile silmnähtavalt tüütuks ja ta hakkas silmi pööritama.

5. Meediaärimees Rupert Murdoch nimetas Trumpi idioodiks

Pärast valimisvõitu kohtus Trump tehnoloogiafirmade juhtidega ning avaldas telefonikõnes konservatiivist meediamagnaadi Rupert Murdochiga arvamust, et ta võib tulevikus teha nende ettevõtetega koostööd, et leevendada viisareegleid, mille abil saaksid tehnoloogiafirmad palgata välismaalt rohkem oskustööjõudu.

Murdochil tuli seejärel selgitada, et samm H-1B viisade vallas, ei käiks kuidagi kokku Trumpi poolt lubatud migratsioonipoliitika karmistamisega. "Milline fucking idioot!" olevat Murdoch karjatanud pärast telefonikõne lõppu.

Hiljem on Trumpi administratsioon kaalunud nimetatud viisade võimaldamise karmistamist.

Trump omakorda aga imetles Murdochit.

Näiteks rääkis Trump ühel korral, kui Murdoch oli kohtumisele hilinemas, et viimane on kindlasti tulemas ja ruumis viibijad peaksid kindlasti kohale jääma, et "ühe viimase suurmehega" kohtuda.

Wolffi hinnangul ei tajunud Trump veel sel hetkel, et temast endast on saanud USA presidendina maailma võimsam mees, ning ta üritas endiselt pälvida kiitust
meediamagnaadilt, kes oli teda varem pikka aega põlastanud.

6. Trump eelistab McDonald’si toitu, sest kardab mürgitamist

Trumpi soov süüa kiirtoiduketi McDonald's tooteid pole raamatu kohaselt tingitud ainult tema maitsest.

Nimelt meeldib talle ka asjaolu, et kui ta kellegi McDonald'sisse toidu järele saadab, siis "ei tea keegi, et ta tuleb ja et toit on juba turvaliselt varem valmis tehtud".

7. Kushner ja Ivanka Trump tegid plaane Ivanka tulevase presidendiks kandideerimise kampaania asjus

Presidendi tütar Ivanka Trump ja tema abikaasa Jared Kushner, kes mõlemad töötavad Valges Majas nõunikena, on raamatu väitel teinud ettevalmistusi ka oma poliitilist tulevikku silmas pidades.

"Omavahel on nad sõlminud kokkuleppe: kui kunagi tulevikus peaks tekkima võimalus, oleks Ivanka see, kes presidendiks kandideerib. Ivanka Trump on mõtisklenud, et esimene naispresident ei ole mitte Hillary Clinton, vaid see oleks Ivanka Trump," kirjutas Wolff.

8. Ivanka Trump teeb regulaarselt nalja oma isa soengu üle

"Ta kohtles oma isa teatava distantsiga, isegi irooniaga, mis läheb nii kaugele, et ta teeb teiste ees nalja tema soengu üle," kirjutas Wolff ja täpsustas, et Ivanka
kirjeldab oma isa soenguteemat oma sõpradele väga detailselt.

9. Bannon oli väga keskendunud vastasseisule Hiinaga

"Tõeline vaenlane, ütles Bannon, on Hiina. Hiina on uue külma sõja esimene rinne. Hiina on kõik. Mitte miski muu ei oma tähtsust. Kui me Hiinat õigesti ei loe, ei tee me miskit õigesti. Kogu see asi on just nii lihtne. Hiina on seal, kus Natsi-Saksamaa oli aastatel 1929-1930. Hiinlased, nagu sakslased, on kõige ratsionaalsemad inimesed maailmas, kuni nad seda enam ei ole," seisab raamatus.

10. Trumpi ajas tema ametisse astumise tseremoonia vihale

"Trumpile ei meeldinud tema ametisse astumise tseremoonia. Ta oli vihane, et A-kategooria tähed oli üritust põlanud. Talle ei sobinud Blair'i maja tingimused. Ning ta tülitses avalikult oma abikaasaga, kes oli nutma puhkemise äärel. Kogu päeva oli tal ilme, mida teda tundvad inimesed nimetasid tema "golfimängu näoks" ehk vihane ja ärritunud," kirjutab Wolff.

11. Kushner ei osanud nädalaid öelda, mida administratsioon eelkõige saavutada soovib

Valge Maja endine asepersonaliülem Katie Walsh oli küsinud nõunikust väimehelt Jared Kushnerilt lihtsa küsimuse - mis on need kolm asja, mida administratsioon soovib saavutada ja millele president soovib keskenduda.

Kuus nädalat pärast Trumpi ametisse astumist, polnud Kushneril veel vastust. "Jah," ütles ta Walshile. "Me peaks tõenäoliselt seda arutama."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: