Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Väljaanne: Trumpi nõunik pakkus võimalust USA väed Balti riikidest ära viia

USA sõdurid ja raketisüsteemid Patriot 2017. aasta juulis Leedus Šiauliais.
USA sõdurid ja raketisüsteemid Patriot 2017. aasta juulis Leedus Šiauliais. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Väljaanne Daily Beast kirjutab oma allikatele viidates, et USA rahvusliku julgeoleku nõukogu kõrge ametnik tegi president Donald Trumpi ametiaja alguses ja ajal, kui nõukogu juhtis veel erukindral Michael Flynn, ettepaneku tuua žestina Venemaa presidendile Vladimir Putinile USA väed välja Ida-Euroopast, eelkõige Balti riikidest.

Kunagist ettepanekut on väljaandele kinnitanud kaks Valge Maja kunagist ametnikku. Kuigi seda ettepanekut ei võetud vastu, on tegu esimese avalikkuse ette jõudnud juhtumiga, kus Trumpi kõrge nõunik püüdleb selle poole, et paigutada USA vägesid ümber selleks, et Putiniga suhteid parandada. Ühele allikaks olnud eksnõunikest jäi sellest ettepanekust ka mulje kui soovist teha Putinile vastuteene USA presidendivalimiste ajal üles näidatud toetuse eest.

Valge Maja pole Daily Beasti kommentaarisoovile veel vastanud.

Ametnikuks, kes sellise ettepaneku 2017. aasta veebruaris tegi, on strateegilise planeerimise asenõunik Kevin Harrington. Mingit varasemat kogemust sõjaväes tal ei ole, samuti polnud tal ka mingit olulist avaliku sektori töökogemust. Oma töökoha sai ta tõenäoliselt tänu sellele, et ta oli olnud Trumpi lähedase liitlase ja toetaja Peter Thieliga seotud ning oli enne töötanud Thiel Macro tegevjuhina. Trumpi esimene rahvusliku julgeoleku nõunik Michale Flynn ütles Harringtoni omal ajal tutvustades, et tegu on "ühega talentidest, kes toovad lauale värskeid ideid".

Daily Beastiga rääkinud eksnõunikust allikas kuulis ise, kuidas Harrington arutles võimaluse üle tuua USA väed Venemaa piiride lähistelt ära osana strateegiast "vaatamaks üle meie huvid seoses meie Venemaa suhete uue kontekstiga". Lisaks oli Harrington veendunud, et majandussanktsioonid Venemaa vastu kahjustavad USA majandust. Samuti olevat mehel olnud oma kabineti seinal kaart, mille juures arutledes suhtus ta üleolevalt USA huvidesse Balti riikides ning imestas, kuidas need on tähtsad USA-Venemaa suhete kontekstis.

Harrington selgitas, et tegu oleks žestiga Kremlile, mis võimaldaks uuel USA administratsioonil näha, kas Venemaa vastab nende soovile suhteid parandada samaväärselt. Harrington pani need ideed kirja Flynni jaoks mõeldud strateegiadokumenti, kus ei maininud Venemaad kordagi USA rivaali või vastasena.

Teine endine Trumpi administratsiooni ametnik kinnitas Daily Beastile samuti, et Harrington rääkis sellest ideest entusiastlikult teiste kõrgete ametnikega, sealhulgas Trumpi poliitilise strateegi Steve Bannoniga. Üldine suhtumine oli olnud selline, et see ettepanek lükati lihtsalt viisakalt kõrvale ja seda isegi Trumpi administratsiooni algusele iseloomulikus kaoses.

Kumbki allikas ei saanud kinnitada, kas see ettepanek lõpuks üldse Trumpi endani jõudis.

Küll aga torkas eksnõunikule silma, kuivõrd aktiivselt Harrington seda ideed välja pakkus. Samuti oli ta aktiivne püüdlustes Venemaa-vastaseid sanktsioone kaotada.

Trump vallandas erukindral Flynni 13. veebruaril ametlikult seetõttu, et ta oli asepresident Mike Pence'ile valetanud Venemaa suursaadiku Sergei Kisljakiga peetud vestluste kohta. Vastuoluline erukindral oli juba valimiskampaania ajal pälvinud kriitikat Putini lõunasöögil viibimise ja Vene propagandakanalites esinemise eest. Praeguseks on talle esitatud Venemaa-juurdluse raames süüdistus, ta teeb Föderaalse Juurdlusbürooga (FBI) koostööd ning on tunnistanud end süüdi FBI-le Vene kontaktide kohta valetamises.

Erinevalt paljudest teistest Flynni perioodi alluvatest, pole Harrington aga Valgest Majast lahkunud. Samas on Daily Beasti allikateks olnud eksametnikud veendunud, et järgmisele rahvusliku julgeoleku nõunikule H. R. McMasterile pole Harrington selliseid ideid välja käinud, sest McMaster on esindanud USA traditsioonilist välis- ja julgeolekupoliitilist hoiakut ning tema ajal koostatud dokumentides on Venemaad selgelt rivaali ja vastasena määratletud ning samuti rõhutatud NATO tähtsust.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: