Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Bannon: Trump Toweri kohtumine venelastega oli riigireetmine

{{1515004380000 | amCalendar}}
Donald Trump, Steve Bannon ja Jared Kushner.
Donald Trump, Steve Bannon ja Jared Kushner. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Valge Maja endine peastrateeg Steve Bannon nimetab president Donald Trumpi poja Donald jr ja Vene juristi kohtumist Trump Toweri ärihoones 2016. aasta valimiskampaania ajal riigireetmiseks ja ebapatriootlikuks teoks, vahendas kolmapäeval ajaleht The Guardian. Trump teatas omakorda pressiteate vahendusel, et kampaanias väikest rolli mänginud Bannon on pärast ametist lahkumist aru kaotanud.

Bannoni kommentaar pärineb Michael Wolffi raamatust "Fire and Fury: Inside the Trump White House" ("Tuli ja raev. Trumpi Valges Majas"), mis ilmub järgmisel nädalal, vahendas ajaleht Guardian. Bannoni tsitaate avaldas ka kolmapäeval ka tema juhitud portaal Breitbart.

Raamatus esitatud teistest märkimisväärsetest väidetest annab ERR-i portaalis ülevaate see artikkel.

"Nad purustavad Don juuniori televisioonis nagu muna," ütleb Bannon raamatus.

Augustis Valgest Majast lahkunud Bannon ütleb raamatus väidetavalt ka seda, et eriprokurör Robert Muelleri juurdlus Venemaa sekkumisesest 2016. aasta valimistesse hakkab keskenduma rahapesule.

Bannon liitus Trumpi kampaaniameeskonnaga kaks kuud pärast kampaaniaametnike kohtumist Vene juristi Natalja Veselnitskajaga 2016. aasta juunis.

New Yorgis Trump Toweris peetud kohtumisest võtsid osa nii Donald Trump jr, Trumpi väimees Jared Kushner ja kampaaniajuht Paul Manafort. Neile lubati materjali, mis seab halba valgusse Trumpi demokraadist vastase Hillary Clintoni.

"Kampaaniameeskonna kolm juhtivliiget arvas, et Trump Toweri 25. korruse konverentsiruumis ilma advokaatideta võõrriigi valitsusega kohtuda on hea mõte," ironiseerib Bannon raamatus. "Isegi kui seda mitte pidada riigireetmiseks, ebapatriootlikuks ja sitaks looks, nagu see minu arvates on, tulnuks otsekohe FBI-le [Föderaalsele Juurdlusbüroole] teatada."

Muelleri juhitava juurdlusega püütakse välja selgitada, kas Trumpi kampaaniameeskond mängis valimisvõidu nimel Venemaaga kokku. Trump ise on seda korduvalt kategooriliselt eitanud.

Manafortile ja ühele tema kaaslasele on esitatud rahapesusüüdistus, mis ei seostu kampaaniaga ning Trumpi endine rahvusliku julgeoleku nõunik Mike Flynn on tunnistanud end süüdi FBI-le valetamises.

Guardiani artikli põhjal annab Bannon raamatus eriti karmi hinnangu Trumpi tütre Ivanka abikaasale Kushnerile.

"Mõistate, kuhu see viib," ütleb Bannon Muelleri juurdluse kohta. "Kogu asi on rahapesus."

Trump: Bannon on aru kaotanud

USA president Donald Trump kommenteeris Bannoni väljaütlemisi, sõnades, et viimane on aru kaotanud.

"Steve Bannonil ei ole mingit pistmist minu või mu ametiajaga. Kui ta vallandati, ei kaotanud ta vaid oma töö, vaid ka aru," ütles Trump pressiteate vahendusel.

Presidendi sõnul oli Bannonil vaid väike osa tema valimiskampaanias. "Steve oli töötaja, kes töötas minu heaks pärast seda, kui ma olin juba võitnud [vabariiklaste] presidendikandidaadi koha alistades 17 teist kandidaati, keda sageli peetakse kõige talendikamaks valikuks, keda Vabariiklik Partei on läbi aegade välja käinud."

"Nüüd, kui ta on omapäi, hakkab Steve õppima, et võitmine pole nii lihtne kui ma paista lasen. Steve'il oli väga vähe pistmist meie ajaloolise võiduga, mille võitlesid kätte meie riigi unustatud mehed ja naised. Samas on Steve täielikult seotud Alabama senatikoha kaotamisega, mida vabariiklased on enda käes hoidnud rohkem kui 30 aastat. Steve ei esinda minu põhivalijaid - ta on selles mängus vaid enda pärast," jätkas Trump.

"Steve teeskleb, et on meediaga sõjas ja nimetab seda opositsiooniparteiks, kuid samal ajal veetis ta Valges Majas aega valeinformatsiooni meediale lekitamisega, et näidata ennast tähtsamana. Me kohtusime eraviisiliselt vaid haruharva ja ta ainult teeskleb mõjuvõimu inimestele, kellel ta aitab kirjutada neid võltsraamatuid," rääkis Trump.

Valge Maja eestkõneleja Sarah Sanders lisas pressibriifingul, et raamatus on väiteid, mis tõele ei vasta. Sanders ei täpsustanud, milliseid väiteid ta silmas peab.

Sanders rõhutas ka seda, et suurem osa - umbes 95 protsenti - intervjuudest Valge Maja ametnikega viis Wolff läbi tollal samuti Valges Majas töötanud Bannoni taotluste alusel.

Quartz ja Atlantic rõhutavad, et Bannon oli Valge Maja peamiseks poliitikanõunikuks seitse kuud

Väljaanne Quartz aga tuletab Trumpi vastulauset kommenteerides meelde, et Bannon oli Valge Maja peamiseks poliitstrateegiks seitse kuud. Vahetult enne tema ametist lahkumist teatas Trump, et Bannon meeldib talle ja et ta on tema sõber.

Väide, et Bannonil oli väga vähe pistmist Trumpi valimisvõiduga, on küsitav ainuüksi seetõttu, et Bannon toetas raevukalt Trumpi ajal, kui tavapärased vabariiklased seda veel ei teinud. Üks endine kampaaninõunik on ka meenutanud, et ühel konservatiivide üritusel oli Trump käinud ringi ja küsinud "Kus on mus Steve? Kus on mu Steve?"

Atlantic omakorda märgib, et Trumpi viis distantseerida end kiirelt ka olulist rolli mänginud nõunikest ja kaasvõitlejatest, on juba vana taktika. Kõige selgemalt on seda olnud märgata näiteks kunagise kampaaniajuhi Paul Manaforti suhtes.

Trumpi advokaat saatis Bannonile hoiatuskirja

Politico kirjutab, et Trumpi advokaat saatis kolmapäeval Bannonile nn cease and desist kirja, mis sisuliselt tähendab nõudmist kohtuhagi ähvardusel Trumpi teemal avalduste tegemine lõpetada.

Kirjas süüdistatakse Bannonit 2016. aasta kampaania ajal sõlmitud lepingu rikkumises. Nimetatud lepingu kohaselt on konfidentsiaalse informatsiooni avaldamine ja Trumpi ning tema perekonna halvustamine rangelt keelatud.

Bannon rääkis Trumpist ja Kushnerist halvasti juba ühes varasemas artiklis

Bannoni tsitaadid peagi ilmuvas raamatus on jätkuks juba niigi skandaalsetele väidetele ja väljaütlemistele, mis ilmusid väljaandes Vanity Fair.

Seal rääkis Bannon muuhulgas ka ise presidendiks pürgimisest ning andis juba siis tuld Kushneri pihta.

Veelgi märkimisväärsemad on aga allikate väited, mille kohaselt olevat Bannon öelnud, et Trumpi võimalus oma ametiaja lõpuni presidendina püsida on vaid 30 protsenti.

Samuti olevat ta ühele oma tuttavale maininud, et president Trump meenutab talle 11-aastast last.

Portaalile Axios ütles Bannon aga seda, et käesolev kuu saab Trumpi edasise poliitilise karjääri jaoks määravaks, sest nüüd on viimane võimalus viia ellu kriitikute poolt vastuolulisteks peetud valimislubadused.

Politico: konservatiivne meedia eelistab praegu Trumpi, mitte Bannonit

Politico nendib, et USA konservatiivne on praegusel hetkel jäänud äsja lahvatanud tülis presidendi poolele.

Alates Fox Newsist kuni Drudge Reportini ja edasi kuni parempoolseid vandenõuteooriaid levitavate portaalideni nagu The Gateway Pundit ja InfoWars on enamus pealkirju maalinud Bannonist pildi kui ebastabiilsest ja isekast persoonist, president Trumpi aga nähakse eelkõige oma perekonna ja administratsiooni jõulise kaitsjana.

Pikka aega konservatiivse tooniga raadiosaateid teinud ajakirjanik Charlie Sykes nentis, et teda ei üllata, et konservatiivne meedia eelistab Trumpi Bannonile.

"Parempoolse meedia lojaalsus on alati kuulunud Trumpile, mitte Bannonile või tema ideedele," selgitas ta. "Tagantjärele vaadates on huvitav, kui kurt oli Bannon tonaalsuse suhtes. Ta aitas luua Trumpi-meelse meedia ökosüsteemi, mis nõudis eelkõige lojaalsust, mitte ideoloogilist järjepidevust. Nüüd, kui teda ennast ebalojaalsena - ja võib-olla ka ohtlikuna - nähakse, saab ta sama kohtlemise osaliseks kui tema enda poolt omal ajal rünnatud globalistidest ja võimuringkondadest pärit tüübid."

 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: