Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA kongresmen käis välja "stabiilse geeniuse eelnõu"

Raamat
Raamat "Fire and Fury". Autor/allikas: Justin Sullivan/Getty Images/AFP/Scanpix

USA demokraadist rahvasaadik teatas, et tal on kavas esitada lähiajal esindajatekojale eelnõu, millega tehakse edaspidi presidendikandidaatidele kohustuslikuks psühhiaatrilise kontrolli läbimine.

Kongresmen Brendan Boyle on andnud eelnõule ka nime "Stabiilse geeniuse seadus" (Stable Genius Act), mis on ilmselge viide vabariiklasest presidendi Donald Trumpi Twitteri-postitusele, kus viimane rõhutas oma vaimset võimekust, vahendas väljaanne The Hill.

Eelnõu kohaselt tuleks kõikidel presidendikandidaatidel esitada föderaalse valimiskomisjonile (FEC) dokumendid, mis tõestavad, et nad on läbinud meditsiinilise kontrolli mereväe meditsiiniametis.

Boyle selgitas, et USA valijatel on õigus teada, kas kandidaadil on piisav vaimne võimekus olla valmis Valge Majaga kaasneva stressi talumiseks. "Enne kõrgeima ametikandja valimist on ameeriklastel õigus teada, kas see isik on füüsiliselt ja vaimselt võimeline riiki presidendina teenima," rõhutas ta.

President Trumpi vaimne seisund kerkis USA meedias taas kord esile seoses Michael Wolffi raamatuga "Fire and Fury: Inside the Trump White House" ("Tuli ja raev. Trumpi Valges Majas"), kus on palju väiteid ka praeguse riigipea iseloomu, käitumise ja harjumuste kohta.

Laupäeval võttis ka Trump ise raamatu teemal Twitteris sõna, kus ta lükkas need väited tagasi ja rõhutas, et on kogu oma karjääri vältel olnud "väga stabiilne geenius".

Terves reas hommikustes Twitteri-postitustes kirjutas Trump, et läbi kogu elu on tema kaks suurimat väärtust olnud vaimne stabiilsus ja nutikus. Presidendi sõnul panustas ka "riukalik" Hillary Clinton jõuliselt neile kaartidele, ent põrus täielikult.

"Minust kui VÄGA edukast ärimehest sai tippteletäht ja Ühendriikide president (esimesel katsel). Ma arvan, et see näitab mitte nutikust, vaid geniaalsust ... ja seejuures väga stabiilset geniaalsust!" kirjutas Trump. 

Boyle kommenteeris teisipäeval eelnõud tutvustades ka neid säutse ja teatas, et ei nõustu Trumpi enesehinnanguga ning et Trumpi saamine presidendiks näitas hoopis "viga" USA valimissüsteemis.

"President arvab, et ta on "stabiilne geenius". Mina nii ei arva," rääkis Demokraatliku Partei liikmest rahvasaadik. "President Trumpi hoolimatu ja tujukas käitumine on paljastanud kriitilise puudujäägi meie praeguses valimisprotsessis."

Pennsylvania osariiki esindav Boyle lisas, et ta toetab kõiki seaduslikke viise, mis pööravad tähelepanu "praegustele muredele" Trumpi "häiriva käitumise" asjus.

"Kuigi ma arvan, et on vajalik, et praeguse presidendi murettekitavat käitumist tuleb võtta tõsiselt, ning ma toetan ka seaduslikke samme nendele praegustele muredele tähelepanu pööramiseks, usun ma ka seda, et me peame olema ka proaktiivsed ning tegema kõik, mis on meie võimuses, tagamaks, et sellist olukorda enam ei teki," lausus Boyle.

Eelnõud vabariiklaste poolt kontrollitud Kongressis siiski ilmselt eriline edu ei saada.

Käesoleva nädala reedel ootab Trumpi ees USA presidendi tavapärane tervisekontroll, samas vaimse tervise hindamist see arstlik ülevaatus ei sisalda.

Politico nendib samas, et kui Trump oleks tavaline 71-aastane Medicare'iga kindlustatud ameeriklane, jälgiskid arstid kindlasti mingil määral ka vaimse seisundiga seotud teemasid, presidendi puhul seda aga ei tehta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: