Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meedia: Bannon kongressis küsimustele ei vastanud, Muellerile aga vastab

Eksnõunik Steve Bannon saabumas 16. jaanuaril esindajatekoja luurekomiteesse.
Eksnõunik Steve Bannon saabumas 16. jaanuaril esindajatekoja luurekomiteesse. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kuigi Valge Maja kunagine peamine poliitikastrateeg Steve Bannon keeldus teisipäeval USA kongressi esindajatekoja luurekomitee eest suuremale osale küsimustest vastamast, on tal USA meedia andmetel kavas olla eriprokurör Robert Muelleriga palju avameelsem olla.

Politico kirjutab, et Bannon teavitas oma advokaadi vahendusel esindajatekoja luurekomiteed, et ta keeldub vastamast küsimustele, mis puudutavad tema ametiaega Valges Majas või valimistejärgset üleminekuperioodi.

Teade ajas vihaseks nii vabariiklastest kui ka demokraatidest komitee liikmed, kes esitasid koheselt Bannonile ka ametliku nõudmise tunnistusi anda, kuid ka see ei andnud tulemust. Kokku oli Bannon komitee suletud istungil rohkem kui 10 tundi ning suurem osa sellest ajast kulus vaidlusele, millises vormis tema tunnistused peaksid olema.

Bannoni vaikimise põhjuseks peavad nii rahvasaadikud kui ka meedia Valge Maja poolt avaldatud survet.

Luurekomitee juhtiva demokraadi Adam Schiffi sõnul oli Bannoni advokaat pärast ametlikku nõudmist tunnistusi anda kontakteerunud Valge Majaga ning seal korrati seisukohta, et Bannon ei peaks küsimustele vastama. Schiffi hinnangul oli sisuliselt tegu presidendi administratsiooni poolt antud vaikimiskäsuga.

Valge Maja põhjendas oma hoiakut seisukohaga, et rahvasaadikud rikkusid tavapärast protseduuri, mille kohaselt kooskõlastatakse sellised tunnistustenõudmised Valge Majaga.

Samas on komitee liikmetel endiselt kavas vastused Bannonilt kätte saada ja seda rõhutas ka komitee juhtiv vabariiklane, Texase osariiki esindav Mike Conaway.

Venemaa sekkumist USA presidendivalimistesse ja Trumpi meeskonna võimalikku kokkumängu Moskvaga uurivad lisaks eriprokurör Robert Muellerile nii esindajatekoja kui ka senati luurekomitee.

New York Times kirjutas teisipäeval, et ka eriprokurör Mueller on esitanud Bannonile ametliku kutse tunnistusi anda. See areng on oluline kas või seetõttu, et erinevalt kongressist ei saa Bannon eriprokurörile tunnistusi andes Valge Maja vaikimiskäsku enam põhjenduseks tuua.

Väljaanne Daily Beast kirjutab, et erinevalt kongressist on ka Bannonil endal kavas eriprokurör Muelleriga kohtudes kõik südamelt ära rääkida.

Bannoni sõnad Michael Wolffi raamatus, kus ta muuhulgas nimetas president Trumpi poja Donald jr ja Vene juristi kohtumist Trump Toweri ärihoones 2016. aasta valimiskampaania ajal riigireetmiseks, tõid kaasa raevuka vastuse riigipea ja Valge Maja poolt. See tõi omakorda kaasa selle, et Bannoni senine edu Trumpi toetajate seas ja presidenti toetavas meedias sai läbi ning ta pidi lõpuks lahkuma ka enda juhitud uudisteportaalist Breitbart.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: