Vabariiklased kaotasid Alabama senaatori koha demokraatidele

{{1513138980000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

USA-s Alabamas toimunud senati valimised võitis üllatuslikult demokraat Doug Jones, kelle võit oli väga napp. Ta kogus 49,9, vabariiklane Roy Moore 48,4 protsenti häältest.

1,7 protsenti valijatest hääletas kusjuures nn write-in kandidaadi poolt ehk valimissedelile kirjutati kandidaat, kes ametlikult kandidaat ei olnud. Sellisel viisil hääletamist tunnistas avalikult näiteks teine Alabamat esindav senaator, vabariiklane Richard Shelby, kelle hinnangul "väärivad Alabama ja Vabariiklik Partei paremat". Samas rõhutas ta, et ei hääletanud ka Jonesi poolt, vaid kirjutas valimissedelile lihtsalt ühe lugupeetud vabariiklase nime.

Alabama on ajalooliselt olnud vabariiklaste piirkond. Viimati hääletati seal demokraat senaatoriks 1992. aastal.

"Me oleme näidanud tervele Alabama osariigile ning kogu riigile, kuidas saavutada ühtsust," lausus Doug Jones.

Jonesi poolt hääletasid noored, naised ja mustanahalised. Samuti Roy Moore'i vastased vabariiklased - eriti suurlinnade ümbruses.

Moore'i kaotuses mängis olulist rolli ahistamisskandaal. Üheksa naist on väitnud, et Moore ahistas neid seksuaalselt, kui nad olid teismelised. Moore keeldus veel ametlikult kaotust tunnistama ning soovib, et hääled uuesti üle loetaks.

Hiljem täpsustas Trump, et tal on kogu aeg õigus olnud ja et ta kahtles Moore'i võiduvõimalustes ning seetõttu toetaski eelvalimistel Luther Strange'i.

 The reason I originally endorsed Luther Strange (and his numbers went up mightily), is that I said Roy Moore will not be able to win the General Election. I was right! Roy worked hard but the deck was stacked against him!

President Donald Trump hoidus mõnda aega Moore'i toetamast, kuid otsustas seda lõpuks teha, sest ei soovinud senatisse demokraati.

Mullustel presidendivalimistel võitis Trump vastaskandidaat Hillary Clintonit Alabamas pea 30 protsendiga. Analüütikute arvates näitab Moore'i kaotus teatud määral ka umbusaldusavaldust presidendile.

Alabamas toimusid valimised, sest endine senaator Jeff Sessions sai justiitsministriks.

Seni oli vabariiklastel senatis 52 kohta, demokraatidel 48. Ühe koha kaotus muudab vabariiklaste jaoks kindlasti keerulisemaks vastuoluliste eelnõude läbisurumise.

Olulisemad järeldused:

* Vabariikliku Partei peavoolu vastu sõja kuulutanud ja radikaalsemaid kandidaate toetav Steve Bannon sai Alabamas tõsise tagasilöögi. Iseasi on see, kuivõrd palju see ikkagi peegeldab üldist ja üleriigilist poliitilist meeleolu Vabariiklikus Parteis. Ehk osa analüütikuid rõhutab, et Moore kaotas lõpuks ikkagi tänu ahistamisskandaalile, mitte seetõttu, et teda oleks peetud - nagu ütles varem ka vabariiklasest senaator Bob Corker - juba ammu enne ahistamissüüdistusi USA senatisse täiesti sobimatuks kandidaadiks. Ehk keegi ei tea kindlalt, milline oleks tulemus olnud siis, kui Moore'i ahistamisskandaali poleks olnud.

* Muuhulgas tekitas Bannon sisuliselt president Trumpile olukorra, kus viimane toetas Alabama valimistel kaks korda järjest kandidaati, kes lõpuks kaotas. Ehk kõigepealt toetas Trump eelvalimistel mõõdukamat kandidaati Luther Strange'i, kes suuresti Bannoni tegevuse tõttu Moore'ile kaotas. Seejärel aga asus Trump lõpuks senatikoha kaotust kartes Moore'i toetama, kuid pidi kogema veelgi suuremat pettumust - demokraadist kandidaadi võitu.

* Juba on märgata, et Bannon ja tema toetajad süüdistavad kaotuses mitte Moore'i, vaid ikkagi Washingtoni vabariiklaste liidreid nagu Mitch McConnell, kes Moore'ile toetust ei avaldanud.

* Seega on põhjust jälgida, milliseks kujunevad Trumpi ja Bannoni tiiva või McConnelli toetajate edaspidised suhted. Mitmed Valge Maja allikad on tunnistanud, et Alabama valimised jätsid Trumpi "sinise silmaga" ning see on olukord, mis talle kindlasti ei meeldi. Järelikult on äärmiselt oluline, keda Trump sellise tulemuse peamiseks süüdlaseks peab.

* Igal juhul on märgata, et Trumpi toetusavaldus ei ole ilmtingimata mingi "Midase puudutus", mis kandidaadile vabariiklastest valijate poolehoiu kindlustab. Ning Alabama tulemus on palju tõsisem tagasilöök kui eelmisel kuul aset leidnud kaotus Virginia kuberneri valimistel.

* Revenge of the soccer mom - nii iseloomustavad analüütikud olukorda, kus valgenahalised haritud konservatiividest pereemad otsustasid seekordset vabariiklaste kandidaati mitte toetada.

* Moore'i piiripealsed ja avalikud mõtisklused ajaloo ning orjapidamise teemal tegid oma töö - mustanahalised tulid kõige kiuste valima.

* Politico põhjalik ülevaade, kes, kus ja kuidas Alabama valimistel hääletas.

TAUST

Valimised olid olulised eelkõige seetõttu, et analüütikute hinnangul võib valimistulemus iseloomustada nii praegusi jõudude vahekordi Vabariiklikus Parteis kui ka valijaskonna hinnangut president Trumpile laiemalt.

Peamiseks vaidlusküsimuseks oli kandidaat Moore'i isik, sest end kristlasest konservatiiviks nimetav poliitik on silma paistnud sagedaste vastuoluliste ja lausa vihakõneks peetud avaldustega.

Eriti teravat vastukaja saanud teemaks on aga see, et tema vastu on mitmed naised esitanud süüdistusi ahistamises - väidetavad juhtumid leidsid aset aastaid tagasi, mil naised olid veel teismelised ning Moore omakorda 30. eluaastates jurist. Ühel juhul oli tema poolt väidetavalt ahistatud tüdruk vaid 14-aastane.

Samuti on meedia tsiteerinud kunagisi politseinikke ja elanikke, kelle sõnul olid korrakaitsjad omal ajal teadlikud, et Moore liigub kaubanduskeskustes noori tüdrukuid piidlemas. Hiljem on teised allikad need väited omakorda tagasi lükanud.

Moore'i avalduste ja eelkõige tema vastu esitatud süüdistuste tõttu kutsus suur osa vabariiklastest teda üles kandideerimisest loobuma, kuid kuna ta seda ei teinud, polnud erakonnas ka piisavalt üksmeelt, et mingit kindlat alternatiivset ehk nö kolmandat kandidaati välja käia. Moore'i toetas endiselt suur osa Alabama vabariiklasi, kellest paljud suhtusid kriitiliselt oma erakonna Washingtonis viibivatesse esindajatesse.

Moore toetuseks tegi aktiivselt kampaaniat Valge Maja endine nõunik ja veebilehe Breitbart juht Steve Bannon, kelle jaoks oli see osaks suuremast plaanist tõrjuda Washingtonist välja vabariiklaste senise peavoolu poliitikud ja asendada nad oluliselt äärmuslikumate rahvasaadikutega. Just Bannoni aktiivne tegevus oli väidetavalt see, miks Moore'il õnnestus omal ajal vabariiklaste eelvalimistel võita partei peavoolu esindavat Luther Strange'i.

Eelvalimiste ajal toetas Trump Strange'i ning pärast Moore'i võitu ja eriti viimase vastu esitatud ahistamissüüdistuste järel hoidus ta teemat pikka aega üldse kommenteerimast. Hiljem, kui hakkas esile kerkima võimalus, et pikka aega vabariiklaste käes olnud koht võibki skandaali tõttu demokraatide kätte sattuda, asus Trump siiski Moore'i ka avalikult toetama, kuigi aktiivset kampaaniat ta ise Alabama osariigis ei teinud.

Trump põhjendas oma toetust eelkõige sellega, et Moore on tema vastu esitatud süüdistusi eitanud ning et senatikoha kaotus ohustaks vabariiklaste jaoks olulisi hääletusi ja presidendi poliitiliste eesmärkide elluviimist.

Nende valimiste ebatavalisust peegeldasid ka arvamusküsitlused, mille tulemused andsid sageli üsna vastupidiseid tulemusi. Kui mõni uuring näitas, et Jones on Moore'i ees juhtimas, siis teised küsitlused näitasid Moore'i edu püsimist. Samas oli juba iseenesest erakordne see, et vabariiklaste kantsiks peetud Alabamas oli demokraadist kandidaadil tekkinud mingilgi määral realistlik võiduvõimalus.

Analüütikud on veendunud, et valimised näitavad esiteks seda, kuivõrd on vabariiklaste valijad valmis Trumpi poolt toetatud kandidaati valima ja tegema seda ka olukorras, kus nimetatud kandidaadi vastu on esitatud niivõrd tõsiseid süüdistusi - ehk kas tugevamaks osutub erakondlik lojaalsus presidendile või üldised põhimõtted.

Samal ajal peegeldab see ka seda, kas demokraatidel õnnestub vabariiklasi ja nende presidenti räsivaid skandaale ka kuidagi reaalselt enda kasuks pöörata.

Lisaks olid valimised ka oluliseks lahinguks vabariiklaste kodusõjas, kus ühel pool on Bannon ja radikaalsemad seisukohad ning teisel pool partei eliit ja erakonna senised põhimõtted.

Moore saabus hääletama hobusel

Roy Moore saabus teisipäeva hommikul valimisjaoskonda hobusel Sassy. Moore vältis ajakirjanike küsimusi erinevatel teemadel, vahendas The Daily Beast.

"Ma tulen senatisse ja me lahendame oma probleemid seal," ütles Moore ajakirjanikele, kui tal paluti saata sõnum senati enamuse liidrile Mitch McConnellile, kes on olnud tema kandidatuuri vastu.

Moore keeldus pärast hääletamist vastamast ka küsimustele, mis puudutasid väiteid ahistamiste kohta.

"Ma ei räägi täna süüdistajatega. Ma räägin Alabama inimestega. Inimesed vastavad neile väidetele täna õhtul hääletades. Lõpetame nüüd sellega," ütles ta.

Allikaid:

* Voxi ülevaade kaootilisi tulemusi andnud arvamusküsitlustest. Eelkõige oli küsimus selles, kes reaalselt ikkagi hääletuskastide juurde tuleb.

* Politico hinnangul on viis olulist asja, mida nende valimiste puhul jälgida, järgnevad: kas mustanahalised valijad tulevad Jonesi valima, kuidas jagunevad haritud valgete hääled, kas maapiirkondade konservatiivid jäävad Moore'ile kindlaks, kas write-in kandidaat kahjustab Moore'i, kuidas reageerib Vabariiklik Partei valimistulemusele.

* Teine Alabamat esindav senaator, vabariiklane Richard Shelby teatas avalikult, et ta ei hääletanud Moore'i poolt, sest "Alabama ja Vabariiklik Partei väärivad paremat". Samas rõhutas ta, et ei hääletanud ka Jonesi poolt, vaid kirjutas valimissedelile lihtsalt ühe lugupeetud vabariiklase nime.

* Moore kõrvaldati omal ajal kahel korral kohtuniku ametist, sest ta astus põhiseadusega vastuolus olevaid samme, mis ühel juhul puudutasid usuvabadust ja teisel juhul ülemkohtu samasooliste abielu puudutava otsuse rakendamist. Kui põhiseadusest lugu pidavate juristide jaoks oli ta teadlikult, demonstratiivselt ja isiklikku kuulsust taotlevalt põhiseaduse vastu, siis paljud tema toetajad tõlgendasid tema tegevust kui põhimõttelist konservatiivsete väärtuste kaitsmist.

* Politico pikem ülevaade sellest, kuidas Trump lõpuks Moore'i toetama asus.

* Paljud konservatiividest ajakirjanikud ja ka vabariiklased nagu Bob Corker on välja toonud, et Moore oli juba enne ahistamissüüdistusi senati kandidaadiks sobimatu ning tema näol polevat tegu ka isikuga, kes tegelikult konservatiivseid põhimõtteid omaks. Sellest kirjutavad näiteks National Review ja Federalist.

* Moore on näiteks öelnud, et 11. septembri terrorirünnakud leidsid aset seetõttu, et ameeriklased on kaugenenud jumalast; et ta on isiklikult arvamusel, et president Barack Obama ei sündinud USA-s; et moslemil peaks olema keelatud kongressi liikmeks saada; et USA-s on kogukondi, kus kehtib šariaat; et võib-olla on Putinil geidevastase seisukoha tõttu õigus ja et tal on Venemaa presidendiga veel teisigi sarnaseid seisukohti ning et see oli "jumala käsi", mis Trumpi Valgesse Majja juhatas.

* Mustanahalise inimese küsimusele vastates teatas Moore ka seda, et "Ameerika oli great siis, kui perekonnad olid ühtsed, mis siis, et sellel ajal valises ka orjapidamine". Sarnaseid mõtteid orjapidamise ja USA põhiseaduse teemal on ta avalikult mõlgutanud ka mujal.

* Vox ja New Yorker on teinud ka reportaaže, kus saavad sõna valijad, kes on kõigest hoolimata Moore'i toetama jäänud.

* Mitmed väljaanded - näiteks Wall Street Journal ja Politico - on leidnud, et demokraatidel on nendel valimistel võimalik ainult võita, sest kaotuse korral oleks Moore'i saabumine senatisse vabariiklaste jaoks palju suuremaks probleemiks. Ka vabariiklasest senaator Lindsey Graham rõhutas, et kui Moore võidab, tähendab see sisuliselt seda, et demokraatidel on 2018. aasta valimisteni võimas relv, mida iga päev vabariiklaste kritiseerimiseks kasutada.

* Mother Jones aga kirjutab, kuidas Vene propagandistid aktiiselt Moore'i võidu nimelt tööd teevad.

Toimetaja: Priit Luts, Maria-Ann Rohemäe, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: