Riigikogu EL-i asjade komisjon lükkas pagulaskvoodi kinnitamise edasi

{{1515753060000 | amCalendar}}
Foto: Giovanni Isolino/AFP/Scanpix

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon lükkas reedel edasi seisukoha andmise Euroopa Komisjoni rändekava kohta, leides, et valitsus pole piisavalt põhjendanud, miks Eesti peaks aastatel 2018-2019 vastu võtma just 80 kvoodipagulast.

Komisjoni aseesimees Jaak Madison ütles ERR-ile, et istungile tuli antud otsust kaitsma erinevate ministeeriumite ametnikud, ent probleem tekkis, kuna nad ei suutnud põhjendada, kuidas selle arvuni jõuti. "Pole ühtegi arutluskäiku ette näidata ega ühtegi valemit."

Konservatiivsesse Rahvaerakonda (EKRE) kuuluv Madison märkis, et Läti pole kvoodipagulaste arvu osas otsust teinud, Leedu on otsustanud vastu võtta 50 isikut.

Reformierakondlasest komisjoni liige Kalle Palling ütles, et 80 tundub lihtsalt üks number, et teema kaelast ära saada. Pallingu sõnul ei panusta Eesti sellega piisavalt.

"Ise eeldaks, et Eesti ütleb ka mingi konstruktiivsema ettepaneku selles osas, milline saab olema meie panus ümberasustamises. Ja see ei pea olema kahe aasta jooksul, see võib olla ka pikem perspektiiv. Tegelikult meil plaan nende inimeste aitamiseks peaks olema olemas ja minu väga isiklik arvamus on, et see 40 inimest aastas on tegelikult vähe," rääkis Palling.

Järgmisel reedel ootavad komisjoni liikmed vastuseid oma küsimustele peaministrilt.

EL-i asjade komisjon avaldas soovi, et neile tuleks kvoodi suuruse osas selgitusi andma peaminister Jüri Ratas ja kui viimane ei saa tulla, siis siseminister Andres Anvelt.

Komisjoni esimees, keskerakondlane Toomas Vitsut ei osanud öelda, miks peaks Eesti vastu võtma just 80 pagulast.

"Ega mul teile väga selget vastust pole. See oli välja pakutud kabineti nõupidamise käigus, see oli ka üks põhjus, miks ma nõustusin komisjoniliikmetega, et sellistele küsimustele peaksid vastama valitsuse liikmed. Nemad olid selle arutelu juures, nemad oskavad öelda, kuidas see number tekkis," rääkis Vitsut "Aktuaalsele kaamerale".

Sel nädalal saabus Eestisse Türgist kaks Süüriast pärit kvoodipagulaste perekonda. Ühes perekonnas on viis ja teises kuus liiget. Mõlemad perekonnas koosnevad vanematest ja nende lastest. Perekonnad paigutati elama Vao keskusesse.

Ka saabusid sel nädalal Itaaliast Eestisse kaks Eritreast pärit naist, kes paigutati elama Vägeva keskusesse.

 

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: