Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikogu kinnitas alkoholiaktsiisi tõusu vähendamise

Foto: Liis Treimann/Postimees/Scanpix

Riigikogu kiitis heaks seadusemuudatused, millega vähendatakse poole võrra kerge alkoholi 2018. aastaks planeeritud aktsiisitõusu. Aktsiisimäärade muutmise tulemusel kasvab toodete keskmine hind kuue protsendi asemel kolm protsenti.

Alkoholiaktsiisi tõusud aastateks 2019 ja 2020 säilivad samas ulatuses ehk 10 protsenti ning etanoolisisaldusega üle kuue mahuprotsendi veini ja kääritatud joogi puhul 20 protsenti.

"Mul on hea meel, et riigikogu otsustas kärpida õlle ja kange alkoholi aktsiisitõusu. Varem kavandatud mahus aktsiisitõus oleks toonud kaasa liialt suuri riske piirikaubanduse kasvu ja eelarve alalaekumise osas," ütles rahandusminister Toomas Tõniste. "Suur piirikaubandus, mis viib raha Eestist välja, ei ole Eesti majandusele kasulik."

Uue seaduse kohaselt 1. veebruarist jõustuv kange alkoholi aktsiisimäär (25,08 eurot etanoolisisalduse 1% kohta hektoliitris) on oluliselt madalam eelmise valitsuse 2018. aastaks ettenähtud aktsiisimäärast (26,28 eurot etanoolisisalduse 1% kohta hektoliitris), teatas riigikogu pressitalitus.

Pressitalitus lisas, et piirikaubandus Läti suunal käivitus just kange alkoholi hinnaerinevuse pinnalt ning aktsiisitulu vähemlaekumine on eelkõige seotud kange alkoholiga, mille aktsiis moodustab enam kui poole alkoholiaktsiisi laekumisest.

Õlle aktsiisimäär on alates 1. veebruarist 16,92 eurot etanoolisisalduse mahuprotsendi kohta liitris, mis on samuti vähem, kui varem kavandati.

Valitsus kiitis 2018. aastaks planeeritud aktsiisitõusu vähendamise heaks mullu 23. novembril

Kui valitsus lootis 2017. aasta eelarvet koostades, et alkoholiaktsiisi laekub aasta peale kokku 276 miljonit euro, siis 11 kuu ehk novembri lõpu seisuga oli aktsiisi kogutud 80 miljonit eesmärgist vähem.

Aktsiisitõusu vähendamisel tekkiva eelarveaugu katmiseks võtab valitsus Riigimetsa Majandamise Keskusest üheksa miljoni euro võrra rohkem tulu.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: