Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maksuameti andmed annavad alust oodata alkoholiaktsiisi suurt alalaekumist

Foto: Erik Prozes/Postimees/Scanpix

Maksuameti avaldatud eelmise aasta riigieelarve laekumiste aruanne annab alust oodata, et maksulaekumistes tuleb suurim miinus alkoholi- ja kütuseaktsiisist.

Kui eelarve nägi ette, et alkoholiaktsiisi laekub 276,4 miljonit eurot ja suvises prognoosis langetati summat 237,5 miljoni euroni, siis maksuameti arvestuses saadi seda mullu 229 miljonit.

Tasub tähele panna, et maksuameti andmed ei ole riigieelarves prognoosituga otseselt kõrvutatavad, sest need on kassapõhised, riigieelarve aluseks on aga tekkepõhine arvestus. Samas võimaldavad maksuameti andmed eeldada, et eelarve aktsiisilaekumine tuleb väiksem kui prognoosis loodeti. Täpsed numbrid selguvad maksuameti aastakokkuvõttest, mida alles koostatakse, rahandusministeerium avaldab oma andmed veebruaris.

Ott Heinapuu rahandusministeeriumi pressiosakonnast selgitas ERR-ile, et kui kassapõhine vaade näitab, mis kuul maksud laekuvad, siis tekkepõhine vaade arvestab, millise kuu eest makse tasutakse.

"Tekkepõhises vaates on olemas andmed ainult möödunud aasta 11 kuu kohta, mille rahandusministeerium ka hiljuti avaldas, ning puudu on jätkuvalt detsembri eest tasutud maksude andmed," lausus Heinapuu.

Näiteks aktsiiside puhul tähendab see, et kassapõhine detsembri laekumine arvestatakse tekkepõhiselt novembri tuluks, kuna see on tasutud novembris tarbimisse lubatud koguste eest. Mis tähendab omakorda seda, et riigieelarve mõttes ei ole maksuameti andmete näol tegu aasta kokkuvõttega, kuna tekkepõhiselt kajastab kassapõhine 2017. aasta jaanuari laekumine hoopis 2016. aasta detsembrit.

"Kassapõhised 2017. aasta 12 kuu andmed näitavad tekkepõhiselt maksutulu 2016. aasta detsembri pluss 2017. aasta jaanuarist novembrini eest," rõhutas Heinapuu. 

Kütuseaktsiisilt saadavaks summaks nägi 2017. aasta eelarve ette 556,4 miljonit eurot, millest kassapõhises arvestuses laekus 521,3 miljonit ehk üle 35 miljoni euro plaanitust vähem.

Tubakaaktsiisi laekumiseks nägi eelarve ette 210 miljonit eurot, kassapõhise arvestuse järgi laekus seda aga ligi 202 miljonit.

Tänavu veebruaris tõsteti kõigi alkoholiliikide aktsiisimäärasid ning juulist õlle ja kääritatud jookide aktsiisi, mille etanoolisisaldus on alla kuue mahuprotsendi. Uus aktsiisitõus on tulemas veebruaris, kuid teisipäeval riigikogus heakskiidu saanud seadusemuudatusega toimub see esialgu kavandatust väiksemas mahus.

Aktsiisitõusu vähendamisel tekkiva eelarveaugu katmiseks võtab valitsus Riigimetsa Majandamise Keskusest üheksa miljoni euro võrra rohkem tulu.

Bensiiniaktsiis kasvas 1. jaanuarist kümme protsenti, algselt kavandatud diislikütuse aktsiisi tõus jäi aga ära.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: