Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaljuranna hinnangul tegi president NO99 palgates valearvestuse

Foto: Siim Lõvi /ERR

President ja tema kantselei poleks tohtinud lasta tekkida olukorral, kus vabariigi kõige tähtsama EV100 juubelipeo lavastaja ümber tekkinud arutelu varjutab sündmust ennast, ütles Marina Kaljurand ERR.ee veebisaates "Otse uudistemajast".

Kaljurand, kes ka ise kandideeris presidendiks, leiab, et teater NO99 taset ei vaidlusta keegi, sest tegu on Eesti teatri ühe lipulaevaga. Aga kui küsida, kes on selle teatri nägu, siis ütlevad Kaljuranna sõnul kõik, et Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo.

"Inimesed vaatavad Tiit Ojasood kui sümbolit ja nad ei ole veel unustanud pooleteise aasta tagust intsidenti. Arvan, et president oleks pidanud mõtlema selle peale, kas selle teatri ja lavastaja väljatoomine võib tekitada ühiskonnas arutelusid. Arutelud peavad olema - keegi ei vaidlusta - aga kas need peavad toimuma Eesti sajanda aastapäeva kõige tähtsama peo raames?" lausus Kaljurand.

Kaljuranna sõnul on kummastav kuulda juttu ka ühiskondlikust andestamisest. "Eile kuulasin, mida ütles professor Mihhail Lotman ja olen taga väga rahul - mis ühiskondlik andestamine? Genotsiidi puhul võib rääkida ühiskondlikust riiklikust andestamisest. Üksikjuhtumite puhul ei ole olemas ühiskondlikku andestamist."

Kaljurand möönis, et kelle iganes oleks president valinud juubelipidu lavastama, oleks see pälvinud suurt tähelepanu.

"Võib-olla oleks pidanud sellele lähenema teistmoodi. Võib-olla oleks pidanud rääkima Eesti inimestega. Et kui president ütleb, et see on Eesti inimeste pidu. Aga keda te tahate? Vaadake, mis toimus suvel noorte laulupeol, kus astus üles 18 dirigenti. Ehk oleks pidanud olema mingi selline lähenemine," pakkus Kaljurand.

"Aga kindlasti oleks pidanud arvestama, et see [NO99 ja Ojasoo] tekitab diskussiooni. Ma ei ole diskussioonide vastu ja olen ka nõus, et ei saa rääkida kogu aeg seda, mis meeldib kõigile. Aga arvan, et Eesti Vabariik 100 kõige pidulikum aktus ei pea olema see koht, kus me arutame," lausus Kaljurand.

Kaljurand ütles, et tema pole vabariigi aastapäeva vastuvõtule kutset saanud, kuid lubas telerist kindlasti ülekannet jälgida.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: