Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA valitsus on taas silmitsi tööseisakuga, kongressil on aega reede õhtuni

Foto: Jonathan Ernst/Reuters/Scanpix

USA-s ähvardab valitsust tööseisak seoses kongressi suutmatusega võtta vastu eelnõu, mis rahastab valitsuse tööd. Demokraadid nõuavad, et eelnõuga koos võetaks vastu üks immigrante puudutav punkt, vabariiklased sellega aga nõus ei ole.

Kongressil on aega reede südaööni, et vastu võtta eelnõu, millega rahastatakse valitsuse tööd selle eelarveaasta lõpuni.

Demokraadid nõuavad, et eelnõuga koos võetakse vastu ka nn unistajate programm (Deferred Action for Childhood Arrivals ehk DACA), millega kaitstakse teatud immigrante, kes toodi lastena ebaseaduslikult USA-sse.

Mitmed vabariiklased ei ole aga selle programmiga rahul ning samuti üritatakse senati vabariiklaste juhi Mitch McConnelli sõnul endiselt leida lahendust, mida president Donald Trump kindlasti toetaks.

"President ei ole veel märku andnud, missugusele eelnõule ta oleks valmis allkirja andma. Alles siis, kui me teeme selgeks, mida ta toetab, olen ma veendunud, et me lihtsalt ei raiska senatis sellega aega, vaid tõesti tegeleme immigratsioonieelnõuga, millel on võimalus saada seaduseks ning probleem lahendada," selgitas senati vabariiklaste juht Mitch McConnell.

Tööseisaku vältimiseks tegi esindajatekoja vabariiklasest spiiker Paul Ryan ettepaneku vastu võtta lühiajaline eelnõu, millega rahastatakse valitsust kuni 16. veebruarini. Mitmed vabariiklased ning Valge Maja on öelnud, et toetavad seda mõtet.

Lühiajaline rahastamise eelnõu võeti samasuguse ummikseisu tõttu vastu ka detsembris.

"President kindlasti ei soovi valitsuse tööseisakut, aga kui see juhtub, siis tuleb minu arvates vaadata ainult demokraatide poole, kes hoiavad meie sõjaväge ja rahvuslikku julgeolekut pantvangis, sest üritavad läbi suruda eelnõud, millel pole mingisugust pistmist eelarvega," kommenteeris Valge Maja pressiesindaja Sarah Huckabee Sanders.

Viimati oli USA-s valitsuse tööseisak 2013. aastal. See kestis kokku kaks nädalat ning läks föderaalvõimudele maksma miljardeid dollareid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: