Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pence: USA kolib saatkonna Jeruusalemma 2019. aasta lõpuks

{{1516628100000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA kolib oma Iisraeli saatkonna Jeruusalemma järgmisel aastal ehk plaanitust varem, ütles esmaspäeval Iisraelis visiidil viibiv Ühendriikide asepresident Mike Pence.

Pence kaitses knessetis esinedes USA vastuolulist otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana.

Asepresidendi sõnul asub administratsioon plaani juurde lähinädalatel ning saatkond avatakse 2019. aasta lõpuks.

Varasemate hinnangute kohaselt kulunuks saatkonna kolimiseks kolm-neli aastat.

Palestiinlased nõuavad Iisraeli annekteeritud Ida-Jeruusalemma oma pealinnaks ning leiavad, et USA ei saa pärast tunnustamisotsust jätkata Iisraeli ja Palestiina vahendajana.

Pence: viibin uhkusega Iisraeli pealinnas Jeruusalemmas

Pence alustas esmaspäeval Iisraeli-visiiti kohtumisega peaminister Benjamin Netanyahuga, öeldes, et tal on "au viibida Iisraeli pealinnas Jeruusalemmas".

Netanyahu tänas Pence´i USA presidendi Donald Trumpi "ajaloolise tunnustuse eest Jeruusalemmale" ning kinnitas, et Ameerika-Iisraeli liit "ei ole kunagi olnud tugevam".

Pence ütles tervitustseremoonial, et on tänulik võimaluse eest esindada Trumpi ning märkis, et otsus tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana "loob võimaluse liikuda heas usus edasi Iisraeli ja Palestiina Omavalitsuse läbirääkimistega".

Asepresident avaldas lootust, et maailm seisab "uue ajastu lävel, kus jätkatakse läbirääkimisi aastakümneid väldanud konfliktile rahumeelse lahenduse leidmiseks".

Kohtumisele eelenud tervitustseremoonial osalesid ka Valge Maja eriesindaja Lähis-Idas Jason Greenblatt, USA suursaadik Iisraelis David Friedman ja Iisraeli suursaadik Washingtonis Ron Dermer.

Enne Iisraeli külastas Pence Egiptust ja Jordaaniat.

Pence kutsus palestiinlasi naasma läbirääkimistele

Pence kutsus esmaspäeval palestiinlasi naasma läbirääkimistele.

"Rahu saab tulla vaid dialoogi teel," rõhutas asepresident kõnes knessetile.

Pence ütles kõnes, et Iisrael võib olla kindel, et USA ei lähe iial kompromissile nende riigi julgeolekuga.

Abbas kutsus EL-i liikmesriike kiiresti Palestiinat tunnustama

Brüsselit külastav Palestiina omavalitsuse president Mahmud Abbas ärgitas esmaspäeval Euroopa Liidu liikmesmaid Palestiina riiki kiiresti ametlikult tunnustama.

"Me peame Euroopa Liitu tõeliseks partneriks ja sõbraks ja kutsume seetõttu selle liikmesriike kiiresti tunnustama Palestiina riiki. Me kinnitame, et tunnustamise ja läbirääkimiste jätkamise vahel pole mingit vastuolu," ütles EL-i välisministrite kohtumisele saabunud Abbas ajakirjanikele.

Abbas kohtub EL-i välispoliitikajuhi Federica Mogherini ja ühenduse 28 välisministriga nende igakuise kohtumise kõrvalt. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu tegi samalaadse visiidi eelmisel kuul.

Diplomaadid ja ametnikud on Brüsselis öelnud, et Palestiina tunnustamine ei ole esmaspäeval päevakorras ning parim, mida Abbas saab loota, on edusammud assotsiatsioonileppe suunas.

Abbasi kõnelused Brüsselis leiavad aset ajal, mil USA asepresident Mike Pence jõudis Lähis-Ida riike külastades Iisraeli.

Abbas ja Palestiina juhtkond keeldus Pence'iga kohtumast seoses Trumpi otsusega tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja kolida sinna Ühendriikide saatkond.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: