USA sulges konsulaadi Jeruusalemmas

USA ja Iisraeli lipud Jeruusalemmas.
USA ja Iisraeli lipud Jeruusalemmas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA sulges ametlikult konsulaadi Jeruusalemmas, millega palestiinlasi teenindava peamise diplomaatilise esinduse staatus langeb saatkonna osakonnani.

USA konsulaat Jeruusalemmas oli palestiinlastele aastakümneid de facto saatkonnaks. Nüüd asub Ühendriikide diplomaatilisi kanaleid okupeeritud Läänekalda ja Gaza sektoriga juhtima suursaadik David Friedman, kes on Läänekalda juudiasunduste toetaja ja Palestiina juhtkonna äge kriitik.

USA välisministeerium teatas otsusest ööl vastu esmaspäeva Jeruusalemmas.

"See otsus oli ajendatud meie ülemaailmsetest jõupingutustest suurendada meie diplomaatilise tegevuse ja operatsioonide efektiivsust," ütles välisministeeriumi kõneisik Robert Palladino avalduses. "See ei ole signaal USA poliitika muutumisest Jeruusalemma, Läänekalda või Gaza sektori suhtes."

Kui USA välisminister Mike Pompeo plaanist esmakordselt eelmise aasta oktoobris teatas, tõi see kaasa palestiinlaste ägeda protesti, suurendades kahtlusi, et USA tunnustab Iisraeli kontrolli Ida-Jeruusalemma ja Läänekalda üle.

Palestiina kõrge ametnik Saeb Erekat nimetas Washingtoni sammu "viimaseks naelaks kirstus" USA rollile Lähis-Ida rahuprotsessis.

Eelmisel aastal tunnustas USA Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja kolis oma saatkonna sinna.

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon on ka vähendanud sadade miljonite dollarite ulatuses humanitaarabi palestiinlastele, seal hulgas abi haiglatele ja rahu edendamise programmidele.

Eelmise aasta sügisel sulges USA palestiinlaste diplomaatilise esinduse Washingtonis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: