Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Abbas kutsus EL-i liikmesriike kiiresti Palestiinat tunnustama

{{1516589640000 | amCalendar}}
Palestiinlased meeleavaldusel detsembri lõpus.
Palestiinlased meeleavaldusel detsembri lõpus. Autor/allikas: Jaafar Ashtiyeh/AFP/Scanpix

Brüsselit külastav Palestiina omavalitsuse president Mahmud Abbas ärgitas esmaspäeval Euroopa Liidu liikmesmaid Palestiina riiki kiiresti ametlikult tunnustama.

"Me peame Euroopa Liitu tõeliseks partneriks ja sõbraks ja kutsume seetõttu selle liikmesriike kiiresti tunnustama Palestiina riiki. Me kinnitame, et tunnustamise ja läbirääkimiste jätkamise vahel pole mingit vastuolu," ütles EL-i välisministrite kohtumisele saabunud Abbas ajakirjanikele.

Palestiina liidri visiit on kõrgendatud tähelepanu pärast USA presidendi Donald Trumpi otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, millele palestiinlased on reageerinud raevukalt.

Abbas kohtub EL-i välispoliitikajuhi Federica Mogherini ja ühenduse 28 välisministriga nende igakuise kohtumise kõrvalt. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu tegi samalaadse visiidi eelmisel kuul.

Abbasi sõnul soovivad palestiinlased endiselt 2014. aasta aprillis katkenud rahukõnelustega edasi liikuda ja on pühendunud "võitlusele terrorismi, vägivalla ja äärmuslusele regionaalset ja rahvusvaheliselt".

EL-is puudus üksmeel selles, kuidas palestiinlasi edaspidi toetada. Mõned liikmesriigid nagu Prantsusmaa tahavad anda palestiinlastega kohe midagi käegakatsutavat, teised suhtuvad sellesse ettevaatlikumalt.

Diplomaadid ja ametnikud on Brüsselis öelnud, et Palestiina tunnustamine ei ole esmaspäeval päevakorras ning parim, mida Abbas saab loota, on edusammud assotsiatsioonileppe suunas.

"Minu hinnangul peame paluma tal muuta mõõdukamaks oma vastusamme otsustele, mida ka meie oleme kritiseerinud," ütles Hispaania välisminister Alfonso Dastis.

EL ja selle liikmesriigid on kollektiivselt Palestiina suurimad doonorid, eraldades 2017. aastal Palestiina omavalitsusele 359 miljonit eurot.

Abbasi kõnelused Brüsselis leiavad aset ajal, mil USA asepresident Mike Pence jõudis Lähis-Ida riike külastades Iisraeli.

Abbas ja Palestiina juhtkond keeldusid Pence'iga kohtumast seoses Trumpi otsusega.

Pence teatas esmaspäeval knessetis peetud kõnes, et USA kolib oma Iisraeli saatkonna Tel Avivist Jeruusalemma 2019. aasta lõpuks ehk plaanitust varem.

"Rahu saab tulla vaid dialoogi teel," rõhutas Pence kõnes ja kutsus palestiinlasi läbirääkimistele naasma. Tema sõnul võib Iisrael olla kindel, et USA ei lähe iial kompromissile juudiriigi julgeolekuga.

Ühendriikide asepresident kuulutas viitega Iisraeli riigi asutamisele 1948. aastal, et Washington heastas Jeruusalemma tunnustamisega Iisraeli pealinnana 70-aastase ülekohtu.

Samas ütles ta ka, et USA toetab kahe riigi lahendust Iisraeli ja palestiinlaste konfliktile, kui "mõlemad pooled on sellega nõus".

Iisrael vallutas Ida-Jeruusalemma, mida palestiinlased näevad oma tulevase riigi pealinnana, 1967. aasta Kuuepäevases sõjas ja annekteeris selle 1980. aastal sammuna, mida suur osa rahvusvahelisest kogukonnast ei tunnusta.

Palestiina kõrge ametnik nimetas Pence´i kõnet "messianistlikuks" ja "kingituseks äärmuslastele". "Pence´i messianistlik retoorika on kingitus äärmuslastele ja tõestab, et USA valitsus on lahenduse asemel osa probleemist," kirjutas Palestiina Vabastusorganisatsiooni (PVO) peasekretär Saeb Erekat Twitteris.

"Tema sõnum ülejäänud maailmale on selge: rikkuge rahvusvahelist õigust ja resolutsioone ja USA premeerib teid," lisas ta.

Abbasi nõudmisest teatas juba varem Palestiina omavalitsuse välisminister

Abbasi nõudmisest teatas juba varem Palestiina välisminister Riad al-Malki sõnul kavatseb Abbas kohtumisel öelda, et EL peab astuma selle sammu reageerimaks USA presidendi Donald Trumpi otsusele tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana.

Abbas kordab ka oma kindlat panustamist Lähis-Ida rahuprotsessi, ütles Malki Brüsselis AFP-le antud intervjuus.

Nädal tagasi mõistis Abbas hukka Trumpi jõupingutused Lähis-Ida konflikti lahendamisel, nimetades seda "sajandi hoobiks". Ta teatas ka, et Iisrael lasi põhja Oslo rahukokkulepped.

"Kuna Trumpi otsus on muutnud mängureegleid, ootab ta (Abbas), et Euroopa välisministrid astuksid ette ja kollektiivselt tunnustaksid Palestiina riiki kui viisi reageerida Trumpi otsusele," seletas Malki.

Palestiina peaministri sõnul kutsub Abbas Euroopa Liitu võtma endale suurem roll jõupingutustes liikuda rahuprotsessiga edasi ning kuulutab Ameerika "eksklusiivsuse ja monopoli" selles protsessis lõppenuks.

"Kui eurooplased tahavad olla mängijad, siis peavad nad olema õiglased mõlema osapoole kohtlemisel ja see peaks algama Palestiina riigi tunnustamisega," ütles Malki.

Malki ütles AFP-le, et kuigi Palestiina Omavalitsus suhtub väga tõsiselt sellisesse kokkuleppesse, eeldavad nad ka Palestiina tunnustamist riigina.

"Üks ei asenda teist. Absoluutselt mitte," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: