Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti hääletas Jeruusalemma küsimust puudutava resolutsiooni poolt

{{1513878240000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Neljapäeval leidis ÜRO peaassamblee erakorralisel istungil aset hääletus, millega võeti vastu resolutsioon, milles soovitati eirata Ühendriikide otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja mitte viia oma saatkondi Jeruusalemma. Eesti hääletas sarnaselt mitmete Euroopa riikidega resolutsiooni poolt.

Resolutsioon kiideti heaks häältega 128-9. Hääletusel osales, kuid jättis otsuse tegemata 35 riiki, vahendasid Reuters, Times of Israel, BBC jt. (NB! Artiklile on lisatud "Aktuaalse kaamera" video, kus otsestuudios kommenteerib teemat Eesti Välispoliitika Instituudi vanemuurija Aap Neljas.)

Mingit Euroopa Liidu ühist seisukohta ei kujunenud - suurem osa liikmesriikidest hääletas resolutsiooni poolt ja keegi koos USA ning Iisraeliga vastu ei hääletanud, kuid mitu EL-i riiki otsustas kasutada võimalust erapooletuks jääda. Sellisteks EL-i liikmesriikideks olid Horvaatia, Tšehhi Vabariik, Ungari, Läti, Poola ja Rumeenia. Euroopa riikidest tegi samasuguse otsuse ka Bosnia ja Hertsegoviina. Samuti jätsid hääletamata Austraalia ja Kanada.

21 riigi saadikud aga ei langetanud mingit otsust, sest nende saadikud ei ilmunud hääletuse ajal oma kohale. Peamiselt oli selliste riikide seas Aafrika ja Aasia riike, kuid ka Gruusia ja Ukraina.

Hääletustulemused 21. detsembri Jeruusalemma resolutsiooni asjus. Autor: ÜRO otseülekande ekraanitõmmis.

USA hoiatas, et jälgib hääli tähelepanelikult

USA president Donald Trump ähvardas varem lõpetada rahalise abi andmise nendele riikidele, kes toetavad ÜRO-s Jeruusalemma-teemalist resolutsiooni.

Esmaspäeval pani USA ÜRO julgeolekunõukogus veto resolutsioonile, milles soovitati eirata Ühendriikide otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja mitte viia oma saatkondi Jeruusalemma.

Trump hoiatas, et neljapäevasel hääletusel hoiab USA riikidel silma peal.

"Kõik need riigid, kes võtavad vastu meie raha ja hääletavad Julgeolekunõukogus meie vastu või kavatsevad hääletada assambleel meie vastu; ise võtavad meilt sadu miljoneid või isegi miljardeid dollareid ja hääletavad siiski meie vastu. Hea küll, me jälgime neid vastuhääli. Hääletagu vastu, meile ongi see suur kokkuhoid, meid see ei huvita," märkis Trump.

USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley oli varem saatnud igale liikmesriigile kirja, milles andis teada järgmist: "Kui te kaalute oma hääletamist, siis ma soovin, et te teaksite, et president ja Ameerika Ühendriigid võtavad seda hääletust isiklikult. Me jätame meelde iga hääle selles küsimuses." 

Haley avaldas pärast hääletust oma Twitteri-kontol postituse, milles märkis, et "65 riiki ei soovinud USA-d hukka mõista ning 128 riiki hääletasid meie vastu". 

Eesti esindajad tagasilööki suhetes USA-ga ei eelda

Välisminister Sven Mikser ütles varem ERR-ile , et Eesti osaleb Euroopa Liidu ühise seisukoha kujundamisel Lähis-Ida küsimuses ning kuigi see viib vastuollu USA-ga, ei pelga ta tagasilööke suhetes Ühendriikidega.

"Eesti peab lähtuma selles ja kõigis teistes ÜRO hääletustes esmalt enda välispoliitilisest seisukohtadest. Pealegi oleme praegu veel Euroopa Liidu eesistuja, nii on meie huvides võimalikult ühtne Euroopa Liidu positsioon nii nn Jeruusalemma hääletuses kui ka teistes maailmapoliitikat puudutavates küsimustes," lisas omalt poolt riigikogu väliskomisjoni esimees Mihkelson.

USA pole veel otsustanud samme pärast ÜRO Jeruusalemma-hääletust

USA administratsioon ei ole veel langetanud otsuseid välisabi vähendamisest riikidele, mis hääletasid ÜRO Peaassambleel Washingtoni sammu vastu tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, ütles välisministeeriumi kõneisik neljapäeval.

Välisministeeriumi kõneisik Heather Nauert ütles, et Trumpi välispoliitikameeskond on saanud ülesande "uurida erinevaid variante" tulevaste suhete osas nende riikidega. Ta rõhutas, et ühtegi otsust ei ole langetatud.

Nauert märkis, et hääletus ÜRO-s "ei ole ainus faktor", mida USA arvesse võtab, määratledes oma suhteid välisriikidega.

Netanyahu väljendas ÜRO Jeruusalemma-hääletuse järel rahulolu

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu mõistis küll hukka ÜRO neljapäevase hääletuse, mis kuulutas õigustühiseks USA presidendi Donald Trumpi avalduse tunnustada Jeruusalemma juudiriigi pealinnana, ent väljendas samas rahulolu otsust toetamata jätnud riikide arvu üle.

"Me ei tunnista ÜRO otsust, kuid oleme rahul suure arvu riikide üle, mis ei hääletanud selle otsuse poolt," ütles parempoolne Netanyahu heebreakeelses avalduses.

Samas kiitis Palestiina president Mahmoud Abbas ÜRO Peaassamblee resolutsiooni.

"Antud resolutsioon kinnitab veelkord, et õiglane Palestiina eesmärk on pälvinud rahvusvahelise õiguse poolehoiu ning ükski otsus üheltki osapoolelt ei saa muuta reaalsust," seisis Abbasi pressiesindaja vahendatud avalduses.

Palestiina saadik: Jeruusalemma-hääletus on USA-le tohutu tagasilöök

Palestiina suursaadik ÜRO-s Riyad Mansour ütles neljapäeval pärast hääletust, et Washingtoni jaoks on tegu "tohutu tagasilöögiga".

"Sada kakskümmend kaheksa versus üheksa - see on tohutu tagasilöök Ameerika Ühendriikidele," ütles Mansour AFP-le Peaassamblees läbi viidud hääletust kommenteerides.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: