Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Läti välisminister: pole realistlik, et EL võtaks Lähis-Idas üle USA rolli

Euroopa Liit on valmis võtma Lähis-Ida rahukõnelustel suurema vastutuse, aga liidriroll peab jääma USA-le, leidsid EL-i välisministrid esmaspäeval Brüsselis. Välisministrite kohtumisel palus Palestiina Omavalitsuse president Mahmoud Abbas EL-ilt Palestiina tunnustamist.

Päeval, mil Ameerika Ühendriikide asepresident Mike Pence lubas USA saatkonna Jeruusalemmas avada veel enne tuleva aasta lõppu, otsis Abbas toetust Brüsselist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Euroopa Liit peaks mängima poliitilist rolli Lähis-Ida rahuprotsessis selleks, et jõuda õiglase lahenduseni, mis põhineks rahvusvaheliselt aktsepteeritud tingimustel," teatas Abbas Brüsselis.

Abbass soovib, et Brüssel võtaks Lähis-Ida rahuprotsessis ohjad Washingtonilt üle ja tunnustaks Palestiina riiki.

"Jah, ta palus seda, aga see ei ole EL-i otsus, see on iga üksiku liikmesriigi otsus," kommenteeris Leedu välisminister Linas Linkevicius.

"Üleskutse, et EL peaks üle võtma USA rolli, ei ole realistlik," lisas Läti välisminister Edgars Rinkevics.

Euroopa Liidu välispoliitikajuhi Federica Mogherini sõnul veensid ministrid Abbasi, et Palestiina hoiduks tormakatest käikudest ja istuks rahukõneluste taastamise nimel maha kõigi rahvusvaheliste partneritega, sealhulgas USA-ga.

"On selge, et ühepoolsed deklaratsioonid - olgu selleks siis Jeruusalemma või Palestiina riikluse küsimuses - ei ole viis selle lahenduseni jõudmiseks", sõnas Eesti välisminister Sven Mikser.

Abiorganisatsioonid hoiatavad, et USA presidendi Donald Trumpi kavatsus vähendada toetust Palestiina pagulaste abiorganisatsioonile, võib viia Gazas humanitaarkatastroofini.

"Esiteks peaks EL selle raha leidma ja see pole lihtne," vastas Läti välisminister Rinkevics küsimusele, kas EL peaks selle arve kinni maksma. "Ma ei usu, et Iisrael ja USA sellest olukorrast midagi võidaksid ning EL ja Palestiina kaotaksid. Ma kardan, et kui me sellest olukorrast välja ei tule, kaotavad kokkuvõttes kõik."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: