Riigikogu kaalub vapside rehabiliteerimist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Artur Sirk kõnelemas Vabadussõjalaste koosolekul Pärnus. Autor/allikas: wikipedia / Olaf Esna

Riigikogu põhiseaduskomisjon hakkab teisipäeval arutama otsuse eelnõu, millega rehabiliteeritakse kõik isikud ja ühendused, kes olid süüdi mõistetud või represseeritud seoses osalusega Eesti Vabadussõjalaste Liidu ja sellega seotud ühenduste tegevuses, samuti selle tegevusele kaasaaitamises või toetamises.

Otsuse eelnõu algatasid eelmise aasta 23. novembril 13 riigikogu liiget neljast parlamendiparteist, vaid sotsiaaldemokraatide ja Vabaerakonna esindajaid pole algatajate seas. Eelnõus märgitakse, et 12. märtsil 1934. aastal sooritati Eesti Vabariigis võimupööre, millele järgnesid repressioonid nii poliitiliselt aktiivsete eraisikute kui ka nende ühenduste vastu.

"Represseeritud isikutelt võeti nende seadusliku poliitilise tegevuse ja poliitiliste veendumuste pärast ära vabadus, sõjaväelised auastmed ja autasud; sõjaväelased ja ametnikud kaotasid töö, kohalike omavalitsuste volikogudesse valitud isikud oma kohad. Toimepandud aktsioonide põhjendamatust on osaliselt tunnistanud ka nende toimepanijad, pidades võimalikuks repressioonide ohvriks langenud isikute osalist amnesteerimist mõne aasta möödudes. Ent õiguslikult on poliitiline arveteõiendamine ja tagakiusamine tänaseni heastamata," sedastatakse eelnõus.

Eelnõu seletuskirjas lisatakse, et terminit "rehabiliteerimine" ei ole kehtivates seadustes määratletud, kuid Eesti õigekeelsussõnaraamat annab selle vasteteks "karistust kustutama", "au ennistama" ja "head nime jalule seadma".

"On mõeldamatu, et kõik toonased alusetult represseeritud isikud hakkaksid üksikult kohtu teel enda hea nime taastamist taotlema. Seda enam, et tegemist on väga kõrges vanuses inimestega, kellest suur osa on juba meie hulgast lahkunud. /.../ Riigikogul on seadusandjana õigus ja pädevus võtta vastu ka otsus Eesti Vabadussõjalaste Liidu ja sellega seotud isikute ning organisatsioonide rehabiliteerimisest."

Eelnõu algatasid kõik seitse EKRE saadikut, lisaks Jaanus Karilaid, Peeter Ernits ja Märt Sults Keskerakonnast, Igor Gräzin ja Madis Milling Reformierakonnast ning Tarmo Kruusimäe IRL-ist.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: