Holsmer: soov rahapesu puhul süütuse presumptsiooni eirata ei tundu täidetav ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1516786380000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Pangaliidu arvates tuleks rahapesu takistamiseks teha erand süütuse presumptsioonis ning teisipäeval tutvustas liit oma seisukohti riigikogu rahanduskomisjonile. Komisjoni aseesimehe Remo Holsmeri sõnul oleks tegu põhimõttelise muudatusega, milleks ta võimalust ei näe.

Pangaliit saatis eelmisel nädalal rahandus-, justiits- ja siseministeeriumile pöördumise, kus tegi ettepanekuid rahapesuriskide maandamiseks. Liidu teatel on Eesti üks peamisi rahapesuriske eelkõige Venemaalt ja Ukrainast pärit musta ja halli raha transiit.

Selleks, et rahapesus süüdistus esitada ja süüdi mõista, on vaja, et uurimisobjektiks olev raha pärineks kuritegelikust tegevusest ja tõestatud peab olema ka varjamine. Viimase tõestamisega ei ole liidu teatel praktikas üldiselt probleeme, kuid sisuliselt ületamatuks takistuseks on raha päritoluriigist kuritegeliku päritolu kohta info saamine.

Pangaliidu arvates on tarvis õiguslikke muudatusi, et skeemidega seotud isikud ei jääks vastutusele võtmata.

"Selleks, et efektiivselt tõkestada läbi Eesti toimuvat rahapesu /.../ on vaja paradigmamuutust. Juhul, kui on tõendatud varjamistegevus - variisikute kasutamine, dokumentide fabritseerimine ja võltsimine - ja raha seaduslik päritolu ei ole nähtav, siis peab raha valdaja või tegelik kasusaaja tõendama ära raha seadusliku päritolu ja tegeliku kasusaaja," teeb pangaliit ettepaneku.

Sisuliselt tähendaks see, et rahapesukuritegude puhul loobutaks süütuse presumptsiooni rakendamisest ning kahtlusalusel endal tuleks oma raha mittekuritegelikku päritolu tõendada.

Remo Holsmer (RE) ütles ERR-ile, et probleem suutmatusega rahapesujuhtumeid kohtus tõendada on olemas, kuid süütuse presumptsiooni osas oleks muudatus väga põhimõtteline.

"See Eestis kehtib ja anda õigus teistpidi tunnistada süüdi ilma tõendamata - seda võimalust ma tegelikult küll ei näe," tõdes ta. "See on meie õiguskeskkonnas täiesti fundamentaalne põhimõte. Ma ei näe võimalust, et see mingis valdkonnas ei peaks kehtima. /.../ See peab ikkagi muude meetoditega lahendatud saama, mitte sellise põhimõttelise õiguskeskkonna muudatusega".

Ka teised rahanduskomisjoni liikmed ei ole pangaliidu ideest vaimustuses.

"Minu arvates on see vastuolus Eesti Vabariigi põhiseadusega, paragrahv 22 kui täpsem olla. Keegi ei pea oma süütust tõendama. Kui minna vastupidist teed, siis see on inkvisitsioon," sõnas rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin (KE) "Aktuaalsele kaamerale".

"Ma mõistan, miks pangaliit sellise ettepaneku tegi, aga sellesse minu hinnangul saab küll suhtuda väga ettevaatlikult. Siiamaani ma ei ole näinud, et selliseid süsteeme oleks väga lihtne luua, et ausad ettevõtjad ei jääks suure bürokraatia ja hammasrataste vahele," kommenteeris komisjoni liige Priit Sibul (IRL).

"Sel teemal peab vaatama seda poolt, et meie inimestel ja kodanikel, kes pankades arveid avavad ja tehinguid teevad, ei läheks toimetamised aeganõudvamaks ja bürokraatlikuks. Kui seda kõike saab teha nii, et meie inimeste kiire pangandus, mis on täna, ei kannata, siis võib erinevaid meetmeid mõelda," rääkis komisjoni liige Kalvi Kõva (SDE).

Rahanduskomisjoni istungil kuulati pangaliit ära ja mingeid otsuseid ei tehtud. Küll aga nimetas Holsmer küsimustena, millega nii komisjon kui rahandusministeerium edasi tegutsevad, kolmanda samba tulumaksustamise küsimust ja pankade avansilist tulumaksu, millega pangad rahul ei ole.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: