X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA president pakkus illegaalidele välja kava kodakondsuse saamiseks

USA president Donald Trump Davosi majandusfoorumil.
USA president Donald Trump Davosi majandusfoorumil. Autor/allikas: Evan Vucci/AP/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon avaldas neljapäeval osaliselt uue migratsioonikava, mis pakub 1,8 miljonile noorele ebaseaduslikule sisserändajale välja tee kodakondsuse saamiseks järgmise 10-12 aasta jooksul.

Trumpi uut mahukat plaani esitletakse täies mahus järgmisel nädalal.

Trump ütles juba varem päeval, et on valmis toetama kokkulepet demokraatidega, mis annaks lapsena Ühendriikidesse saabunud immigrantidele ehk nn unistajatele kodakondsuse 10-12 aasta pärast. Kongressi vabariiklased ja demokraadid on pidanud nõndanimetatud DACA -programmi saatuse üle läbirääkimisi juba kuid äsjane avaldus näib märkivat tähtsat arengut kõnelustel.

Ajalehe Washington Post kohaselt on tegemist märkimisväärse vastutulekuga demokraatidele, mis võib konservatiivsematele vabariiklastele vastumeelne olla, kuigi tooks kaasa ka migratsioonipoliitika tunduva karmistamise.

DACA-programmi juurutas Trumpi eelkäija Barack Obama 2012. aastal. Trump teatas septembris, et tühistab DACA, aga annab kongressile kuus kuud aega asendusmeetme väljatöötamiseks.

Valge Maja avaldab nii vabariiklastele kui ka demokraatidele vastuvõetava immigratsioonireformi "seadusandliku raamistiku" esmaspäeval, ütles pressiesindaja Sarah Sanders.

Immigratsioon on Kapitooliumi künkal üks peamisi pingeallikaid kahe partei vahel ning just erimeelsused DACA-programmi saatuse üle põhjustasid äsjase kolmepäevase valitsuse tööseisaku.

"Pärast kongressi aastakümnetepikkust tegevusetust on aeg tegutseda koos, et see küsimus viimaks lõplikult lahendada," lausus Sanders ajakirjanikele.

Valge Maja ettepanek toetub tema sõnul neljale kokkulepitud sambale: piiri kindlustamine ja ebaseaduslike lünkade sulgemine, laiendatud perede ahelmigratsiooni lõpetamine, viisaloterii kaotamine ja püsiva lahenduse leidmine DACA-le.

Kava näeb ette viisa saamise ja kontrolli tunduvat karmistamist nii põhja- ja ka lõunapiiril. Ühtlasi näeb plaan ette 25 miljardi USA dollari eraldamise, mida kasutatakse piirimüüri esimese osa ehitamiseks ja piivivalve tõhustamiseks.

Washington Post kirjutas kuu algupoolel, et Trumpi administratsioon soovib Mehhiko piiritara esimese järgu väljaehitamiseks 18 miljardit USA dollarit. Väljaande info kohaselt saatis tolli- ja piirivalveamet hinnangu maksumuse kohta USA senaatoritele. Summa eest ehitatakse rohkem kui 500 kilomeetri ulatuses piiritara ja tugevdataks juba olemasolevaid taratõkkeid 650 kilomeetri ulatuses.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: