X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: miks peaks lubama maale immigrante räpastest riikidest?

{{1515725760000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

USA president Donald Trump tõrjus neljapäeval Valge Maja ovaalkabinetis parteideülese senaatoriterühma kava, mis oleks lihtsustanud riikisaabumise reegleid Aafrikast ja Haitilt tulnutele, küsides, miks peaks USA lubama riiki immigrante "räpastest maadest" ("shithole countries").

Valge Maja kolme kohtumisest informeeritud inimese juttu ümber ei lükanud.

Trump tegi selle avalduse, kui demokraadist senaator Dick Durbin selgitas kuue senaatori kokkulepet, mille eesmärgiks on kaitsta noori immigrante väljasaatmisest ja kindlustada piiri julgeolekut.

Durbin selgitas, et osana kokkuleppest loobutakse loteriiviisadest Aafrika ja teiste kaugete maade elanikele. Vastutasuks lubataks Ühendriikidesse jääda inimestel, kes on põgenenud sinna pärast katastroofe sellistest riikidest nagu El Salvador, Guatemala ja Haiti.

Trump päris, mis peaks Ühendriigid tahtma vastu võtta inimesi Haitilt. Ta mainis ka Aafrikat ja küsis, miks peaks USA-sse lubama veel rohkem inimesi räpastest riikidest, rääkisid allikad.

President ütles, et pigem võiks võtta sisserändajaid sellistest paikadest nagu Norra, mille peaministriga ta oli varem neljapäeval kohtunud.

Valge Maja kõneisik Raj Shad kaitses presidenti, kuid ei eitanud otsesõnu tema märkusi.

"Mõningad Washingtoni poliitikud on otsustanud võidelda välisriikide eest, kuid president Trump võitleb alati ameerika rahva eest," ütles Shad.

Trump: ma ei kasutanud seda sõna

Trump ütles reedel Twitteris, et ei kasutanud kolmapäevasel Valge Maja kohtumisel Aafrika immigrantidest rääkides seda sõna, mille ajakirjandus on talle suhu pannud.

Trump ise tunnistas reedel, et kasutas lastena ebaseaduslikult Ühendriikidesse sisenenud noortele immigrantidele õiguslikus staatuse andmiseks mõeldud DACA-programmi kohtumisel karme sõnu, aga mitte neid, mida talle omistatakse.

USA püüab leevendada pahameelt Trumpi vulgaarsuse pärast

USA välisministeerium üritas reedel rahustada Trumpi väidetava ropu avalduse suhtes pahameelt väljendanud riike.

"USA jätkab robustselt, entusiastlikult ja jõuliselt osalemist #Aafrikas, edendades seda hädavajalikku suhet ja kuulata, ehitada usaldusele ning vaadetele, mida jagame oma Aafrika partneritega," teatas Ühendriikide välisministeeriumi Aafrika ametkond Twitteris.

Ministeeriumi avaldus ei viita otseselt Trumpi väidetavale vulgaarsele avaldusele.

Aafrika Liit taunis Trumpi kõnepruuki

Aafrika Liit taunis reedel USA presidendi Donald Trumpi avaldust, kus too esitas roppude sõnadega retoorilise küsimuse, miks peaks Ühendriigid võtma vastu immigrante Aafrikast ja Haitilt.

"Arvestades ajaloolist reaalsust, et väga paljud aafriklase saabusid Ühendriikidesse orjadena, sülitab see avaldus näkku kogu vastuvõetavale käitumisele ja kommetele," ütles AL-i pressiesindaja Ebba Kalondo uudisteagentuurile Associated Press.

"See on iseäranis üllatav seetõttu, et Ameerika Ühendriigid on ülemaailmne näide sellest, kuidas migratsioon on sünnitanud rahva, mille aluseks on tugevad väärtused nagu mitmekesisus ja võimalused."

AL-i esindaja rõhutas, et seesugused avaldused "kahjustavad ühiseid ülemaailmseid väärtusi mitmekesisuse, inimõiguste ja vastastikuse mõistmise vallas".

ÜRO inimõigusbüroo taunib Trumpi sõnakasutust Aafrika kohta

ÜRO inimõigusbüroo taunis samuti Trumpi sõnakasutust Aafrika ja Haiti immigrantidest rääkides ning ütles, et see võib purustada paljude inimeste elu.

"Me ei saa kanda terveid riike ja mandreid maha kui "räpaseid"," ütles inimõigusbüroo pressiesindaja Rupert Colville Trumpi väljendile viidates.

Kui USA president seda tõesti ütles, lisas Colville, on see šokeeriv ja häbiväärne.

"Vabandust, aga selle kohta ei saa kasutada muud sõna kui rassist."

Colville'i sõnul õhutavad niisugused avaldused võõraviha ning võivad seada ohtu paljude inimeste elu. "See seadustab inimeste ründamise selle põhjal, kes nad on."

"Siin ei ole küsimus labases kõnepruugis, sellega avatakse uks inimloomise halvimale küljele," ütles Colville ja lisas, et Trumpi väidetav avaldus on vastuolus universaalsete väärtustega, mida maailm on püüdnud kehtestada Teisest maailmasõjast ja holokaustist saadik.

USA föderaalkohtunik keelas teisipäeval Trumpi valitsusel lõpetada oma eelkäija programmi õigusliku staatuse andmisest lastena ebaseaduslikult Ühendriikidesse sisenenud noortele immigrantidele.

Otsuses seisab, et valitsus peab lõpliku otsuseni säilitama DACA-programmi kehtivuse üleriigiliselt samadel tingimustel, mis olid jõus enne selle tühistamist septembris.

Juhul kui kõrgema astme kohus San Francisco kohtuniku otsust ei muuda, tekib programmis osalenutel õigus taotleda oma staatuse uuendamist ja valitsusel lasub kohus teatada avalikult, et DACA on taas aktiivne.

Lapsena ebaseaduslikult USA-sse jõudnud immigrante ehk nn unistajaid kaitsesid väljasaatmise eest eelmise presidendi Barack Obama määrused. Programm puudutab umbes 800 000 last.

Trump teatas septembris DACA tühistamisest, kuid peatas otsuse jõustumise, et anda kongressile kuus kuud aega püsiva lahenduse väljatöötamiseks.

Teisipäeval püüdis president ärgitada kongressi demokraatide ja vabariiklaste liidreid DACA osas kompromissile.

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: