Trumpi sõnul ei saa USA-st migrandilaagrit

USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: Jonathan Ernst/Reuters/Scanpix

President Donald Trump, kes on oma valitsuse vastuolulise immigratsioonipoliitika tõttu üha suurema surve all, lubas esmaspäeval, et Ühendriikidest ei saa migrandilaagrit.

"Ühendriikidest ei saa migrandilaagrit ja see ei muutu põgenike hoidmise rajatiseks," ütles Trump Valges Majas. "Seda ei tule."

"Vaadake, mis toimub Euroopas, vaadake, mis toimub mujal. Me ei saa lubada sellel USA-s juhtuda. Mitte minu vahikorra ajal," lausus riigipea.

Trumpi administratsiooni nullsallivuspoliitika piiril on pälvinud üleilmse hukkamõistu. Valitsuse teatel eraldati hiljuti kuue nädala jooksul ligi 2000 alaealist piiril oma vanematest või täiskasvanud hooldajatest.

USA justiitsminister Jeff Sessions teatas mais, et kõik Mehhikost ebaseaduslikult Ühendriikidesse saabuvad migrandid vahistatakse. Kuna lapsi ei saa saata täiskasvanutega samadesse kinnipidamiskeskustesse, eraldatakse nad oma vanematest.

Trump kordas oma varasemat seisukohta, et laste eraldamises vanematest on süüdi demokraatide tegematajätmised. Ühendriikides ebaseaduslikult viibivad inimesed toovad tema sõnul kaasa surma ja hävingut.

"Riik, millel pole piire, polegi üldse riik," sõnas president.

Trump: sakslased pööravad immigratsiooni teemal oma valitsuse vastu

Trump võttis esmaspäeval sõna ka Saksa kantsleri Angela Merkeli ees seisvate poliitiliste väljakutsete teemal, öeldes, et rändeküsimustes pööravad sakslased oma juhtkonna vastu.

"Me ei taha, et meiega juhtuks see, mis juhtub immigratsiooniga seoses Euroopas," säutsus Trump.

USA presidendi sekkumine langeb ajale, kui Merkel võitleb oma võimuliidu päästmise eest ning Trump on ise langenud surve alla oma valitsuse vastuolulise immigratsioonipoliitika tõttu, mille raames eraldatakse ebaseaduslikul piiriületusel Ühendriikidesse immigrantide lapsed nende vanematest.

"Saksa rahvas on pööramas oma juhtkonna vastu ajal, kui ränne raputab niigi hõredat Berliini koalitsiooni," kirjutas Ühendriikide riigipea. "Kuritegevus Saksamaal on järsult tõusnud. Suur viga on tehtud kõikjal Euroopas miljonite inimeste sisselubamisega, kes on tugevalt ja vägivaldselt muutnud nende kultuuri!".

Trumpi väide, et kuritegevus Saksamaal on tõusnud, ei vasta aga tõele. Mais avaldas Saksa siseminister Horst Seehofer uue statistika, mille kohaselt on Saksamaal kuritegevuse määr langenud madalaimale tasemele alates 1992. aastast.

Seehofer: kui Merkel ebaõnnestub, keeldume migrantide vastuvõtmisest

Saksa siseminister Horst Seehofer lubas esmaspäeval hakata migrante piirilt tagasi saatma, kui kantsler Angela Merkel ei leia juuliks Euroopa Liidu tasandil lahendust rändevoole, kantsler aga lükkas ultimaatumi tagasi.

Seehofer ütles oma Kristlik-Sotsiaalse Liidu (CSU) juhtkonna kohtumise järel pressikonverentsil, et tal oleks hea meel näha Euroopa tasandi kokkulepet, kuid me tahame seda riiklikku lahendust, kui Euroopa lahendust ei sünni.

Merkel ütles esmaspäeval, et peab järgmise kahe nädala jooksul teiste EL-i riikide juhtidega rände küsimuses läbirääkimisi ja teatab oma erakonnale nende tulemustest 1. juulil. Samas rõhutas ta, et kokkuleppele jõudmiseta ei hakka Saksamaa automaatselt asüülitaotlejaid tagasi saatma.

Saksa valitsus peab tema sõnul teiste riikidega kõnelusi enne 28.-29. juuni Euroopa Ülemkogu ning selle ajal. Merkel ütles, et kaalub seejärel järgmisi samme.

Kantsler hoiatas siseministrit ka enda trotsimise eest, öeldes, et lõplik vastutus valitsuse poliitika eest lasub temal.

"Ma ei saa öelda, et oleme selle teema oma kontrolli alla saanud," ütles siseminister pressikonverentsil. Ta ütles, et sai alles hiljuti teada, et Saksamaal oma asüülitaotlusele eitava vastuse või riiki uuesti sisenemise keelu saanud migrante lubatakse sellest hoolimata jätkuvalt riiki tagasi.

"Oma olemuselt on see skandaal," sõnas Seehofer.

Siseminister nõuab piiripolitseile õigust lükata tagasi isikuttõendavate dokumentideta migrandid ja need, kes on registreeritud juba mõnes teises Euroopa Liidu riigis.

Merkel on hoiatanud, et EL-is nähtaks selles Saksamaa otsust keerata selg rändekoorma all vankuvatele Vahemere riikidele nagu Itaalia ja Kreeka.

"Sellest, kuidas Saksamaa käitub, sõltub Euroopa koospüsimine," olevat Merkel osalenute sõnul öelnud Berliinis toimunud Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) juhtkonna kohtumisel.

Seehofer ütles aga ajalehe Bild pühapäevalehele: "Mitte keegi CSU-s ei ole huvitatud kantsleri kukutamisest... ega valitsuse õhkulaskmisest."

Enam kui miljoni asüülitaotleja saabumine Saksamaale alates 2015. aastast on sakslasi sügavalt lõhestanud ning aitas immigratsioonivastasel parteil Alternatiiv Saksamaale (AfD) 2017. aasta üldvalimistel parlamenti.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: