Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA kohtunik keelas Trumpil DACA-programmi tühistada

{{1515573660000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

USA föderaalkohtunik keelas president Donald Trumpi valitsusel lõpetada oma eelkäija programmi õigusliku staatuse andmisest lastena ebaseaduslikult Ühendriikidesse sisenenud noortele immigrantidele.

San Franciscos asuv kohtunik William Alsup käskis teisipäeva õhtul 49-leheküljelises otsuses valitsusel DACA-nimeline programm ennistada.

Otsuses seisab, et valitsus peab lõpliku otsuseni säilitama DACA-programmi kehtivuse üleriigiliselt samadel tingimustel, mis olid jõus enne selle tühistamist septembris.

Alsupi sõnul toetub justiitsministeeriumi hinnang, mille kohaselt on programm ebaseaduslik, "puudulikule õiguslikule eeldusele".

Juhul kui kõrgema astme kohus San Francisco kohtuniku otsust ei muuda, tekib programmis osalenutel õigus taotleda oma staatuse uuendamist ja valitsusel lasub kohus teatada avalikult, et DACA on taas aktiivne.

Lapsena ebaseaduslikult USA-sse jõudnud immigrante ehk nn unistajaid kaitsesid väljasaatmise eest eelmise presidendi Barack Obama määrused. Programm puudutab umbes 800 000 last.

Trump teatas septembris DACA tühistamisest, kuid peatas otsuse jõustumise, et anda kongressile kuus kuud aega püsiva lahenduse väljatöötamiseks.

Teisipäeval püüdis president ärgitada kongressi demokraatide ja vabariiklaste liidreid DACA osas kompromissile.

Trump: USA kohtusüsteem on ebaõiglane

President Donald Trump ründas kolmapäeval USA kohtusüsteemi, sest San Francisco kohtunik keelas valitsusel lõpetada Obama-aegset programmi õigusliku staatuse andmiseks lastena ebaseaduslikult Ühendriikidesse sisenenud noortele immigrantidele.

Valge Maja pressiesindaja Sarah Sandersi sõnul on otsus ebaõiglane.

Trumpi arvates näitab otsus, kui katkine ja ebaõiglane on Ühendriikide kohtusüsteem, sest vastaspool võidab alati 9. osariikidevahelises apellatsioonikohtus, enne kui mõni kõrgem kohus otsuse tagasi lükkab.

USA keerukas kohtusüsteemis on 13 ringkondlikku apellatsioonikohut, millest 9. ringkonna kohus peakorteriga California osariigis San Franciscos on kaugelt kõige suurem.

Valge Maja taunib kohtu keeldu DACA-programmi tühistada

Valge Maja taunis kolmapäeval kohtuotsust.

"Meie arvates on see otsus ülekohtune," ütles Valge Maja pressisekretär Sarah Sanders.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: