Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Täismahus video: Trump andis kongressile ülevaate olukorrast riigis

{{1517281560000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA president pidas ametiaja esimese olukorrast riigis kõne, milles ta juhtis tähelepanu administratsiooni astutud sammudele majanduse elavdamiseks ning kutsus Demokraatliku Partei rahvasaadikuid üles parteiülestele kompromissidele, näiteks infrastruktuuri parandamise vallas.

Iga-aastane olukorrast riigis kõne (State of the Union), mille riigipea peab kongressi mõlema koja ees, tõi esile Trumpi ametiaja esimesel aastal püsinud elujõulise majanduse, madala tööpuuduse ning maksukärpest tuleneva kasu.

Täismahus saab Trumpi kõne üleskirjutust lugeda SIIT.

Täismahus videot kõnest ja demokraate esindanud rahvasaadik Joseph Kennedy III vastukõnest saab vaadata järgmistest akendest:

Trump kutsus demokraate ja vabariiklasi erimeelsusi kõrvale heitma

Trump kutsus ameeriklasi liikuma kaugemale vihasest parteipoliitilisest vastasseisust, otsima ühisosa ja püüdlema ühtsuse poole.

"Täna õhtul kutsun meid kõiki heitma kõrvale oma erimeelsused, otsima ühisosa ja näitama sellist ühtsust, mida me vajame, et teha asju ära inimeste jaoks, keda meid valiti teenima," ütles Trump.

"Seega alustagem täna tunnistamisega, et meie liidu seis on tugev, sest meie inimesed on tugevad," lausus president kauaoodatud kõnes. "Üheskoos ehitame turvalise, tugeva ja uhke Ameerika. Meie liidu seis on tugev, sest meie inimesed on tugevad," kordas ta.

Trump: Venemaa esitab väljakutse USA huvidele ja väärtustele

Trump hoiatas teisipäeval aastakõnes olukorrast riigis paariarežiimidest, terrorirühmitustest ning Ühendriikide huvidele, majandusele ja väärtustele väljakutset esitavatest Hiina ja Venemaa taolistest rivaalidest lähtuvate ohtude eest.

Trump tõi kongressi kahe koja ühisistungil välispoliitikast rääkides ohtudena välja Iraani ja Põhja-Korea sugused paariarežiimid, äärmusrühmituse ISIS taolised terrorirühmitused ja "rivaalid" nagu Hiina ja Venemaa, kes "esitavad väljakutse meie huvidele, majandusele ja väärtustele".

"Nendele ohtudele vastates teame, et nõrkus on kindlaim tee konfliktini ja võrreldamatu jõud meie kaitse kindlaim vahend".

President kutsus kongressi tühistama eelarvepiirangud ja suurendama rahastust sõjaväele.

"Peame osana meie kaitsest moderniseerima ja uuesti üles ehitama oma tuumaarsenali lootuses, et me ei pea seda kunagi kasutama, aga tehes selle nii võimsaks, et see heidutab iga riigi või kellegi teise mis tahes agressiooniakte," lausus ta.

Trumpi sõnul seisavad Ühendriigid "Iraani rahva kõrval nende vapras võitluses vabaduse eest".

Põhja-Koreast rääkides hoiatas ta, et Pyongyangi "hoolimatu tegevus tuumarakettide hankimisel võib õige pea ähvardada meie kodumaad" ja USA viib selle ärahoidmiseks ellu "maksimaalse surve" kampaaniat stalinistliku riigi vastu.

Ühendriikide varasem kogemus Põhja-Koreaga näitab, et "enesega rahulolu ja järeleandmised kutsuvad esile vaid agressiooni ja provokatsioone"," lausus riigipea. "Ma ei korda eelmiste valitsuste vigu, mis meid sellesse ohtlikku olukorda viisid." 

Sõjas äärmusrühmituse ISIS vastu on veel ära teha palju tööd, ehkki USA on "vabastanud peaaegu 100 protsenti aladest, mida need tapjad Iraagis ja Süürias kunagi kontrollisid", ütles Trump. "Me jätkame võitlust ISIS-e lüüasaamiseni," sõnas ta.

Trump loobub Guantánamo vangilaagri sulgemisest

Trump allkirjastas täitevvõimu määruse Kuubal asuva kurikuulsa Guantánamo vangilaagri tegevuse jätkamisest, teatas Valge Maja teisipäeval.

Määrus säilitab sõjalise kinnipidamise terroritõrjealase tööriistana.

Valge Maja avaldus tähendab, et Trumpi valitsus teeb lõpu eelmise presidendi Barack Obama kaheksa aasta pikkustele jõupingutustele laager sulgeda.

"Allkirjastasin just määruse, andes kaitseminister Mattisele ülesande vaadata üle meie sõjaline kinnipidamispoliitika ja hoida Guantánamo lahe kinnipidamisrajatised avatuna," ütles Trump kongressi kahe koja ühisistungil kõnes olukorrast riigis.

2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute järel Guantánamo mereväebaasis avatud vangilaager omandas USA eelmise presidendi George W. Bushi ametiajal kurikuulsuse jõhkraid ülekuulamismeetodeid kasutava kinnipidamiskohana, kus hoiti süüdistust esitamata terrorismis kahtlustatavaid.

Tipphetkel 2003. aastal oli laagris umbes 680 kinnipeetavat. Bush vabastas enne ametist lahkumist 2009. aasta jaanuaris või lasi üle viia umbes 500 vangi. Obama lasi üle viia 197 kinnipeetavat ja tema teise ametiaja lõpuks 2017. aasta jaanuaris oli laagris 41 vangi.

2016. aasta presidendivalimiste kampaania ajal ütles Trump, et tahab hoida vangilaagri avatuna ja "täita selle mõnede halbade tüüpidega".

Trump: minu plaan rajab kaasaegse ja turvalise immigratsioonisüsteemi

Trump selgitas, et avatud piirid on lubanud narkojõukudel tungida Ühendriikide kogukondadesse ja tema plaani elluviimise korral saab riik turvalise, kaasaegse ja seadusliku immigratsioonisüsteemi.

"Paljud jõuguliikmed kasutasid ära räigeid lünki ja meie seadusi, et siseneda riiki ebaseaduslike, saatjata ja välismaiste alaealistena," ütles Trump kongressi kahe koja ühisistungil, viidates rühmitustele nagu El Salvadori MS-13.

Mittetoimiv süsteem võimaldas uimastitel ja jõukudel tungida USA "kõige haavatavamatesse kogukondadesse", ütles president kauaoodatud kõnes.

Ta kutsus kongressi immigratsiooni teemal poliitikat kõrvale jätma ja riigi immigratsioonisüsteemi ümber korraldama.

Kui Trumpil õnnestub oma immigratsioonikavale kongressi heakskiit saada, läheb käiku neljale sambale toetuv plaan, mis näeb ette nende kohtade karmistamist praegustes seadustes, mida Trump ja tema populistidest toetajad peavad nõrkadeks lülideks.

Esimene sammas hõlmab kodakondsuse väljavaate andmist alaealisena USA-sse saabunud umbes 700 000-le dokumentideta immigrandile ehk nn unistajale.

Teine sammas "kindlustab" Trumpi sõnul müüri ehitamise kaudu Mehhiko piirile ja immigratsiooniametnike arvu suurendamise teel "täielikult piiri".

Kolmas sammas teeks lõpu USA rohelise kaardi loteriile ja asendaks selle teenetepõhise süsteemiga selliste oskustega migrantidele, keda vajavad USA firmad.

Neljas sammas teeks lõpu "ahelmigratsioonile" ehk poliitikatele, mis lubavad migrantidel tuua Ühendriikidesse oma pereliikmeid.

Trump kuulutas, et tema plaan "rajab turvalise, kaasaegse ja seadusliku immigratsioonisüsteemi".

Trump: majandusliku alistumise ajastu on läbi

Trump kuulutas, et majandusliku alistumise ajastu on läbi ja edaspidi ootavad Ühendriigid õiglasi ja vastastikuseid kaubandussuhteid.

"Ameerika on viimaks sulgenud aastakümneid kestnud ebaõiglaste kaubanduslepingute peatüki, mis ohverdas meie õitsengu ja viis mujale meie firmad, töökohad ja jõukuse. Meie riik on kaotanud oma jõukuse, kuid me saame selle väga kiiresti tagasi," ütles Trump.

Presidendi sõnul kavatseb USA töötada halbade kaubanduslepingute parandamise ja uute üle läbirääkimiste nimel. "Neist saavad head ja õiglased lepingud. Me kaitseme ameerika töölisi ja intellektuaalset omandit meie kaubandusreeglite jõustamise teel. Oma tööstusharusid uuesti üles ehitades on ka aeg ehitada taas üles meie lagunev taristu," lausus ta.

Trump: kongress toetagu 1,5 triljoni väärtuses taristuinvesteeringuid

Trump kutsus teisipäeval kongressi toetama 1,5 triljoni dollari suurust investeerimiskava riigi vananeva transporditaristu uuendamiseks.

"Me ehitame uued säravad teed, sillad, kiir-, raud- ja veeteed üle kogu meie maa," ütles Trump kongressi kahe koja ühisistungil. "Me teeme seda ameerika südame, käte ja südikusega." 

Iga dollar tuleb kulutada mõistlikult koos osariigi ja kohalike valitsustega ning kaasates seal, kus kohane, ka erasektori investeeringuid, lausus riigipea kauaoodatud kõnes.

Presidendi sõnul on alates tema valimisvõidust 2016. aasta novembris Ühendriikides loodud 2,4 miljonit uut töökohta.

Ta kiitis tööhõivemäära ja kuulutas, et aktsiaturud "on purustanud ühe rekordi teise järel, suurendades oma väärtust 8 triljoni dollari võrra".

President lubas ka, et miljonitele ameeriklastele jääb pärast vabariiklaste maksureformi elluviimist rohkem raha kätte.

TAUST

"Presidendil on kavas rääkida sellest, kuidas Ameerika on tagasi," ütles Valge Maja seadusandliku poliitika juht Marc Short varem. "President teeb demokraatidele üleskutse ja ütleb, et meil tuleb riik taas üles ehitada. Ja märkida, et infrastruktuuri puhul tuleb meil teha seda parteiüleselt."

Short lisas, et Trump kutsub demokraate üles ka toetama lisakulutusi relvajõududele seoses "dramaatiliste ohtudega globaalsel areenil".

Valge Maja ametnikud on selgitanud, et kõne teemaks on "turvalise, tugeva ja uhke Ameerika ehitamine" ning et Trumpi sooviks on näidata oma esimese aasta saavutusi ja panna paika toon järgmiseks aastaks.

Ette vaadates on aga paraku endiselt teemaks eriprokurör Robert Muelleri juurdlus, mis puudutab nii võimalikku õigusemõistmise takistamist kui ka Trumpi kampaaniameeskonna väidetavat kokkumängu Venemaaga 2016. aasta presidendivalimiste ajal.

Teema on korduvalt takistanud presidendi muid sõnumeid. Seda ka alles hiljuti - kui eelmisel nädalal oli Trump astumas üles kõnega Davosi majandusfoorumil, tuli tal samal ajal selgitada New York Timesi artiklis mainitud väiteid, mille kohaselt oli ta eelmise aasta suvel kaalunud eriprokurör Muelleri vallandamist ning oli sellest plaanist taandunud alles pärast seda, kui Valge Maja juhtiv jurist ähvardas ametist tagasi astuda. Trump nimetas väidet "libauudiseks".

Poliitika vallas on Trumpi ja kongressi jaoks vaidlusi tekitavaks teemaks ka immigratsioon. Seega mainib ta teisipäevases kõnes ka oma ettepanekut saada 25 miljardit dollarit rahastust Mehhiko piirile kavandatud müüri jaoks ja pakkuda samal ajal seaduslikku teed kodakondsuseni neile umbes 2 miljonile noorele inimesele (nn Dreamers), kes saabusid omal ajal lastena ebaseaduslikult USA-sse.

Trumpi plaan sisaldab piiri kindlustamist ja immigratsioonireeglite karmistamist puudutavaid ettepanekuid, mida on pikka aega soovinud karmimat hoiakut pooldanud vabariiklased. Samas ei meeldi paljudele neist plaani need osad, mis puudutavad kodakondsuse võimaldamist noortele immigrantidele, ja nad on nimetanud seda ebaseaduslikele sisserändajatele mõeldud amnestiaks. Samal ajal peab osa demokraate ja immigratsiooniaktiviste ka praegust plaani liiga karmiks ja ebaõiglaseks ning seetõttu väärivat see ka otsekohest tagasilükkamist.

Üks Trumpi eesmärkidest on paika panna ka käesoleva aasta vahevalimiste teemad, mis võik tema arvates keskenduda maksureformile, mis tema hinnangul tiivustab majanduskasvu. Samuti on ta veendunud, et föderaalne panustamine infrastruktuuri tõukab samas suunas ka erasektorit.

Väliskaubanduse puhul kordab ta arvamust, mida ta mainis ka Davosis, et kahepoolsed lepped teiste riikidega on paremad kui suured mitmepoolsed rahvusvahelised kaubanduslepped.

Samuti teeb ta ülevaate terrorismivastase võitluse hetkeseisust ning avaldab arvamust rahvusvaheliste ohtude teemal, mainides sealhulgas kindlasti ka Põhja-Koread. Kõrgest ametnikust allikas lausus samas, et Trumpi poolt varem kasutatud väljendid nagu "Väike Raketimees" Kim Jong-uni kohta ning "tuli ja raev" selles kõnes ilmselt kasutamist ei leia.

Viis teemat, mida jälgida

Väljaanne Politico on oma eelvaates toonud välja ka viis asja, mida tasub Trumpi kõne puhul jälgida:

* kas Trump püsib ettevalmistatud teksti juures või improviseerib - esimese aasta jooksul tuli ette mõlemat. Laiem avalikkus on hinnandu eelkõige kõnesid, kus president tekstist lähtub, tema tulihingelistele toetajatele läheb paremini peale aga võitluslik improviseerimine;

* kas Trump teeb juttu ka tervishoiust? Tervishoiukorralduse parandamist loodab suur osa USA elanikkonnast. Paraku lähevad arvamused lahenduste kohta teravalt lahku ning seda näitas eelmisel aastal nn Obamacare tühistamise senatis, kus selle sammu vastu oli ka vabariiklastest rahvasaadikuid;

* kas Trump ütleb selgelt välja, mida ta immigratsiooni vallas reaalselt tahab? Nimelt kongressi vabariiklaste ja demokraatidega kompromissi otsides on Trump oma seisukohti korduvalt muutnud, kriitilisemad väljaanded on aga lausa nentinud, et süvenemisest vähe innustuv riigipea jääb oma administratsiooni prioriteetide selgitamisel lausa hätta;

* kas Trump mainib Venemaad või eriprokurör Muelleri juurdlust? Samuti on küsimuseks, kas Trump kordab oma toetajate süüdistusi FBI aadressil;

* kas Trump üritab olla parteideülene ning saata mingit sõnumit kõikidele ameeriklastele, erakondlikest eelistustest sõltumata? Võimalus selleks igatahes on, sest majanduse tervis on iseenesest hea ja tööpuuduse määr madal ning need on näitajad, mis peaksid meeldima kõigile.

Samuti tuleb lähiajal jälgida ka seda, kas ja kuhu lähevad Trump ja asepresident Mike Pence, et sügiseste vahevalimiste eel administratsiooni ja vabariiklaste toetajaskonda laiendada.

Lisaks huvitab paljusid, milliseid protestisamme astuvad kõne ajal demokraadid ja kriitikutest vabariiklased - ehk kes üleüldse puudub, kes on külaliste nimekirjas või kes kannab kas või protestimeelsust väljendavat sümboolikat või rõivastust.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: