X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Seeder: pensionitõusu küsimus väärib arutamist

{{1517316300000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Helir-Valdor Seeder ütles ERR-ile, et IRL toetab arutelu pensionitõusu teemal.

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb käis eelmisel nädalal ajalehes Lääne Elu välja idee 100-eurosest ehk 25-protsendilisest pensionitõusust, mis võiks teoks saada 2019. või 2020. aastal.

"Kui leitakse allikas, miks mitte? Tuleb vaadata, millised on meie võimalused. IRL on valmis sellel teemal arutama. Me toetame pensionite tõstmist, kui selleks leitakse kokkulepe ja rahalised vahendid erinevate poliitiliste jõudude vahel," kommenteeris seda Seeder.

"Igal juhul see ettepanek väärib arutamist. See, kuidas Eesti madalaid pensione oleks võimalik tõsta jätkusuutlikult ja kuidas leida alaline katteallikas sellele, see ei ole ainult teema järgmiste riigikogu valimiste kontekstis, vaid põhimõtteliselt vajalik läbi arutada," lisas Seeder.

"Eriti nende pensionäride osa, kes ei võitnud midagi ka tulumaksu reformist, kes saavad siin 300-400 eurot pensioni, siis kuidas nende heaolu parandada ja tõsta, see väärib kindlasti arutelu. Aga seda ei tohiks teha sellises vormis, et tõstame pensioneid, aga ei aruta sisuliselt, ega püüa leida lahendusi, et kust see raha siis tuleb," ütles ta veel.

Seeder ütles, et tuleks mõelda, kuidas eelkõige neid aidata, kes vähem pensione saavad. "Kindlasti ei peaks seda mehhaaniliselt kõigile ühetaoliselt tõstma."

Seederi sõnul tuleks ümbervaadata ka kogu pensionisüsteem tervikuna.

Teine pensionisammas vabatahtlikuks

Seeder nimetas ühe võimaliku katteallikana tänaseid makseid pensioni teise sambasse, mida teeb riik enam kui 300 miljoni euro ulatuses aastas.

"See on sisuliselt raha põletamine, mõeldes meie tulevikule. Ja me võiksime tõsiselt kaaluda, et teha teine sammas inimeste jaoks vabatahtlikuks. Siis on näha, kui palju tegelikult on neid inimesi, kes soovivad seda teist sammast teha. Ma olen täiesti kindel, et suur osa inimestest loobuks sellest, sealt vabaneks raha, mida me võiksime suunata, kas pikaajaliste infrastruktuuri investeeringuteks, hariduse- ja tervishoiusüsteemi arendamiseks või ka tänaste pensionäride pensioni tõstmiseks," pakkus Seeder.

Seederi hinnangul oleks reaalne kümneprotsendiline tõus. "Kui pidada vähegi silmas mingisuguseid realistlikke pensionitõuse, siis ma usun küll, et 10 protsenti oleks reaalne. Aga ma pean seda silmas eelkõige differentseeritult, et väiksema pensioni saajatel oleks see tõus suurem ja suurematel väiksem," täpsustas Seeder.

Seeder: Tõniste ei ole vastu

IRL-i kuuluv rahandusminister Toomas Tõniste suhtus Keskerakonna pensionitõusu ideesse aga pigem skeptiliselt ja ütles, et see läheb maksma 500 miljonit eurot, maksukoormust suurendaks see töötavale inimesele 60 eurot kuus. Samuti märkis Tõniste, et tasakaalus eelarvest sellisel puhul rääkida ei saa.

Seeder kommenteeris seda järgmiselt. "Eks see on jälle võimendatud ja mulle tundub, et meedia otsib selliseid teravaid elamusi ja vastandumist. Ma olen ka Toomas Tõnistega rääkinud ja Toomas Tõniste arvamus on ka, et sellel teemal tasub arutada. Valmisolek otsida lahendusi on Toomas Tõnistel ja rahandusministeeriumil olemas. Ei tohiks seda kuidagi vastandada, et ühed on pensionite tõstmise poolt ja teised vastu," ütles Seeder.

Seeder rääkis, et 60 euro juurde maksmine töötavate inimeste poolt on kõigest üks näide ühe võimaliku katteallika kasutamiseks. "See oli ilmestatud näide, mitte ei olnud vastasseis teema aruteluks," rõhutas Seeder.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: