Ratas: pensione tuleks erakorraliselt tõsta 60-70 eurot

{{1517313660000 | amCalendar}}
Foto: Riigikantselei

Lisaks pensionide plaanilisele indekseerimisele tuleks pensione erakorraliselt tõsta vähemalt 60 kuni 70 eurot, leiab peaminister Jüri Ratas.

"1. aprilli plaaniline pensionitõus on 6,3 protsenti, millega kasvab pension 416 eurolt 442 eurole. Millest aga mina ja ka Keskerakond räägib on see, et lisaks tuleks panna 60 kuni 70 eurot juurde , et tuua keskmine vanaduspension suhtelisest vaesusest välja," rääkis Ratas Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister".

Peaministri sõnul ei ole suhtelise vaesuse osas värskeid näitajaid, kuid 2016. aasta andmetel elas suhtelises vaesuses Eestis 276 000 inimest ehk 21,1 protsenti elanikkonnast. Ratase hinnangul on nende seas palju pensionäre.

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb ütles eelmisel nädalal ajalehele Lääne Elu, et Keskerakonna üheks tähtsaimaks valimislubadusteks eelseisvatel riigikogu valimistel võib saada erakorraline, 100-eurone pensionitõus.

Ratas tunnistas, et kõik sellised täiendavad kulud nagu erakorraline pensionitõus vajavad lisaraha, kuid lahendus ei ole vaid see, kuidas olemasolev raha ümber jagada, vaid et seda tuleb ka juurde tekitada. "Minu roll peaministrina on tegutseda selle nimel, et Eestisse tuleks rohkem välisinvesteeringuid ja meie majandusel läheks pareminis," sõnas Ratas.

Igale lapsele Eesti pass

Saatejuhtide küsimusele kodakondsusseaduse muutmise osas, mis on kirjas valitsuse tegevuskavas*, aga mida IRL-i esimees Helir-Valdor Seeder on kategooriliselt välistanud, sõnas Ratas, et ka tema ei ole asjade praeguse käiguga rahul, kuid järgmiste valimisteni on aega veel 13 kuud.

"Kui koalitsioonileppes lepitakse kokku, et soovitakse mingeid asju lahendada, siis on ju mängureeglid selged. Jah, koalitsioonileppes on kokku lepitud, et Eestis sündivad lapsed ei peaks saama enam halle passe. Kui te küsite, kas vastav eelnõu tuleb, siis ma loodan, et tuleb. Kui IRL-i esimees ütleb, et talle see ei sobi, siis tuleb tunnistada, et sellele kirjutas alla küll IRL-i esimees Margus Tsahkna, aga sel ajal oli Seeder ise IRL-i volikogu esimees."

Kommenteerides Keskerakonna eelmise esimehe Edgar Savisaare sõnu, et riigis on tegelikult võimul IRL, mitte Keskerakond, ütles Ratas, et soovib Savisaarele tugevat tervist.

"Jah... Ma soovin Edgar Savisaarele tugevat tervist. Keskerakond on seisnud oma programmi ja ideede eest. Me läheme valimistele, et sidusust ja solidaarsust pakkuda. Me läheme järgmisi valimisi võitma."

Idapiiri taha näpuga ei näita

Saatejuhid esitasid Ratasele küsimusi ka VEB Fondi, kirikutele väidetava okupatsioonikahju hüvitamise ja sundüürnike kompensatsiooni kohta.

"Sundüürnike küsimuses pole täna laual kompenseerimine, vaid kui palju selliseid inimesi üldse on. Aga me peame tagama oma inimestele võrdse kohtlemise. Kumb on õigem, kas näidata näpuga idapiiri taha või seista oma inimeste eest? VEB Fondist täna rääkida kui kompenseerimisest, see nii ei juhtu. Aga kui riigikogu tahab selle küsimusega ka 13. koosseisus tegeleda, ju siis pole saadud piisavalt vastuseid."

Rääkides Venemaa viimase aja süüdistustest Eesti kui väidetavalt russofoobse riigi aadressil sõnas Ratas, et Eesti kavatseb jätkata panustamist nii Euroopa Liitu kui ka NATO-sse.

"Kui Venemaa soovib piirilepingut Eestiga, siis riigikogu taha see ei jää. Ma lähen ka ise piirile reedel, et näha, kuis piiri väljaehitamine käib."

 

* Keskerakonna, IRL-i ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna koalitsioonileppes on kirjas: "Võimaldame taotluse alusel naturalisatsiooni korras Eesti Vabariigi kodakondsust Eestis sündinud alla 15-aastastele lastele, kelle vanem või vanemad on kas määratlemata kodakondsusega isikud või kolmanda riigi kodanikud ning elasid Eestis püsivalt enne 20.08.1991, kui lapse vanemad või last üksi kasvatav vanem või täisealiseks saades laps esitab taotluse kolmanda riigi kodakondsusest loobumiseks."

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: