Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Opositsioonierakonnad ei toeta Keskerakonna pensionitõusu ettepanekut

Hanno Pevkur.
Hanno Pevkur. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu opositsioonierakonnad ei toeta Keskerakonna poolt välja käidud ettepanekut erakorraliseks pensionitõusuks ning peavad seda järgmise aasta riigikogu valimiste kampaaniaks.

Reformierakonna esimees Hanno Pevkur nimetas Keskerakonna pensionitõusu ideed katteta populistlikuks ettepanekuks. Pevkuri sõnul ei tohiks praegust hästi toimivat pensionisüsteemi lõhkuda.

"Kui vaadata konkreetselt seda Keskerakonna ettepanekut, siis pigem on tegemist väga selgelt katteta lubadusega ja sellise meeleheitliku katsega valitsuse kukkuva populaarsuse peatamiseks. /.../ Riigieelarve on juba praegu miinuses. Need lubadused, mida Keskerakond praegu välja käib on ilmselgelt seda miinust suurendavad ja katteta. Püütakse otsida leevendust töötavate pensionäride ja eakate pahameelele tulumaksu reformi suhtes," lisas ta.

Pevkur märkis, et pensionisüsteem peab olema jätkusuutlik ja pensionid saavad kasvada vastavalt sellele, kuidas riigi jõukus tervikuna kasvab.

"See süsteem, mida me oleme praegu loonud, kus pensionid on saanud kasvada 4-6 protsendi aastas ja järgmise nelja aasta jooksul ca 100 euro võrra võiksid ka kasvada. See on see, mida me praegu kõik ühiselt suudame välja pidada. On oluline, et pensionisüsteemi ei lõhuta," lausus Pevkur.

"Peamine oht ongi see, et pensionisüsteem sellisel kujul lõhutakse ära ja ta muutub jätkusuutmatuks," hoiatas Pevkur.

Vabaerakonna esimees Artur Talvik ütles, et tänane pensionisüsteem jookseb umbe, aga head alternatiivi hetkel ei paista. Keskerakonna pensionitõusu ettepanekut ja IRL-i valmisolekut seda arutada seostas Talvik valimiskampaaniaga.

"Need on valimiseelsed loosungid ja sellega üritatakse püüda teatud valijate segmenti. Tegelikkus on ikkagi see, et keegi ei oska täna küll öelda kust see raha tuleb," sõnas Talvik.

Talviku sõnul tuleks mõelda ka lahendustele, kuidas vanemaealised inimesed saaksid tööturul jätkata.

EKRE aseesimees Jaak Madison toetab lähiaastatel senise pensionisüsteemi jätkumist, pikemas perspektiivis näeks ta lahendust teise pensionisamba reformis.

"Teine sammas tuleks riigistada, see tuleks viia riigi juhitava fondi alla, et see elavdaks Eesti majandust. Teise samba rahad läheksid kõik majanduse elavdamiseks ja samal ajal oleks seal garanteeritud tootlikus," ütles Madison.

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb käis eelmisel nädalal ajalehes Lääne Elu välja idee 100-eurosest ehk 25-protsendilisest pensionitõusust, mis võiks teoks saada 2019. või 2020. aastal.

IRL-i kuuluv rahandusminister Toomas Tõniste peab plaani ebareaalseks ja on maininud, et selle kinnimaksmiseks oleks vaja iga inimese taskust 60 eurot kuus. Samas IRL-i esimehe Helir-Valdor Seederi hinnangul väärib ettepanek arutamist. Sotsiaaldemokraatide juht Jevgeni Ossinovski ütles, et sotsid ei toeta Keskerakonna ettepanekut.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: